افشاگری آنجلینا جولی علیه آزار جنسی واینستین

دو بازیگر مطرح هالیوود به صف چهره هایی پیوستند که تجربیات ناخوشایند خود را از هاروی واینستین در چند روز اخیر علنی کردند. همسر واینستین نیز بعد این رسوایی اعلام کرد بعد از ده سال زندگی از وی جدا خواهد شد.

تهران -اقتصاد برتر – ۲۰ مهر۹۶

به نیویورک تایمز،دیروز آنجلینا جولی و گوئینت پالترو اعلام کردند شخصا با رفتارهای تجاوزگرانه هاروی واینستین تهیه کننده مطرح هالیوود روبه رو شده اند.

آن دو گفتند که این حوادث در دوران اولیه فعالیت آنها در هالیوود اتفاق افتاد.

تهیه کننده مشهور هالیوود، هاروی واینستین دست کم به سه زن «تجاوز» کرده است.

شرکت فیلم‌سازی وینستین بدنبال وارد شدن اتهام آزار و سوءاستفاده جنسی، هاروی وینیستن، تهیه‌کننده مشهور هالیوودی را از سمت خود به عنوان یکی از شرکای اصلی و مدیران ارشد این شرکت برکنار کرد.

وی حدود ۴۲ درصد از سهام این شرکت فیلم‌سازی را در اختیار دارد و هنوز مشخص نیست چه اتفاقی برای سرمایه او خواهد افتاد.

رز مک گاوان و اشلی جود از مشهورترین افرادی هستند که وی را به آزار جنسی متهم کرده‌اند.

هاروی وینستین ۶۵ ساله از تولیدکنندگان مشهور فیلم‌هایی چون «مالنا»، «دار و دسته نیویورکی‌ها» و «شکسپیر عاشق» و همچنین تهیه کننده اجرایی چون «بیمار انگلیسی»، «شکلات»، «ارباب حلقه‌ها»، «شیکاگو»، «کتاب‌خوان» و فیلم‌های موفق دیگری بوده است که کاندیدای جوایزی چون اسکار، کن و بفتا بودند.

آقای وینستین همچنین برنده هفتاد و یکمین جایزه اسکار بهترین فیلم برای فیلم شکسپیر عاشق شد.

او همچنین از حامیان دموکرات‌ها است و در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال‌های ۲۰۰۸، ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ از نامزدان این حزب به صورت علنی طرفداری کرد.

این در حالی است که در چند روز اخیر چهره های مطرح دیگری ضمن اعلام بی خبری از این رفتار، در برابر آن موضع گیری کرده بودند.

گوئینت پالترو و آنجلینا جولی اعلام کردند از شاهدان رفتار غیراخلاقی واینستین بودند. پالترو اعلام کرد وقتی ۲۲ سال داشت با پیشنهاد غیراخلاقی واینستین روبه رو شده تا بتواند در فیلمی بازی کند و تن به این کار نداد. او دست رد به سینه واینستین زد، با این حال در فیلم «اِما» که او را به شهرت رساند، نقش آفرینی کرد. او گفت: «من بچه بودم و نمی توانستم این رفتار را باور کنم»، اما در عین حال مجبور شد طی سال ها در منظر عموم از واینستین تعریف کند تا بتواند در آینده نقش به دست بیاورد.

این بازیگر که آن زمان با برد پیت دوست بود، ماجرا را با وی درمیان گذاشت و پیت این موضوع را با واینستین مطرح کرد. پالترو بعدا با واینستاین در «شکسپپر عاشق» هم همکاری کرد و اسکار برد.

آنجلینا جولی که بازیگر «بازی با قلب» در سال ۱۹۹۸ برای کمپانی میراماکس بود نیز به گفتن این اکتفا کرد که تجربه بدی از واینستین در جوانی داشته و در نتیجه دیگر هرگز با وی همکاری نکرده و به دیگران نیز در این باره هشدار داده است.

همسر واینستین نیز بعد این رسوایی اعلام کرد بعد از ده سال زندگی از وی جدا خواهد شد.

هیلاری کلینتون نیز که در انتخابات اخیر از حمایت وسیع مالی واینستین برخوردار شده بود، اعلام کرد از این رفتارها اطلاعی نداشته و آنها را محکوم کرد.

اوباما و همسرش نیز در نامه ای اعلام کردند اصلا خبری از این رفتارها نداشتند و افزودند چنین فردی نیاز به درمان دارد.

ترامپ پیشتر گفته بود از شنیدن این خبر تعجب نکرده است.از زمان افشاگری زنان بازیگر علیه واینستین هر روز ابعاد تازه‌ای از رسوایی او در رسانه‌ها افشا می‌شود. تا کنون چهره‌های بسیار سرشناسی از جمله آنجلینا جولی، گوئینت پالترو و اشلی جاد درباره واینستین لب به سخن گشوده‌اند.

در آخرین نمونه تنها ۴۸ ساعت پس از اخراج واینستین از کمپانی «The Weinstein Co» نشریه نیویورکر در گزارشی از پرونده شکایت سه زن علیه واینستین به جرم تجاوز پرده برداشت.

از زمان انتشار ماجرای رسوایی هاروی واینستین چهره‌های بسیاری از جمله جرج کلونی، مریل استریپ و جودی دنچ در محکومیت واینستین و حمایت از قربانیان رفتارهای او سخن گفته‌اند.

دی‌کاپریو سه‌شنبه در توییتر نوشت: «در هر جایگاهی باشید و هر حرفه‌ای داشته باشید، هیچ بهانه‌ای برای آزار و اذیت جنسی قابل قبول نیست. من قدرت و جسارت زنانی که گام در این راه گذاشتند و صدای خود را به گوش همه رساندند، ستایش می‌کنم.»

بن افلک نیز در محکومیت رفتار او نوشته بود: «هم ناراحت هستم هم عصبانی که همکارم در طول سه دهه از موقعیت و قدرتش برای تحت فشار قرار دادن و سوءاستفاده از زنان سوءاستفاده می‌کرد.» این بازیگر در فیلم‌هایی چون «شکسپیر عاشق» (Shakespeare in Love) و «ویل هانتینگ نابغه» (Good Will Hunting) با واینستین همکاری کرده است.

*اقتصاد برتر

پاسخ دادن