اقبال به نمادهای خودرویی و بانکی

اقتصاد برتر

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: سهامداران در این مقطع زمانی باید در نماد‌هایی سرمایه گذاری کنند که با توجه به طرح توسعه و افزایش ظرفیت، تولید امکان حفظ و رشد سودآوری را خواهند داشت.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، حمید رضا کوشکی با بیان این که هفته پیش تحلیل‌هایی در بازار شنیده می‌شد که پایه و اساس علمی نداشته و رفتار برخی حقوقی‌ها نیز در اوایل هفته قبل به این شایعات اتفاقی دامن زد، ادامه داد: بسیاری از سهامداران خرد و تازه وارد با شنیدن تحلیل‌ها درخصوص ریزش نهم و دهم مهرماه سال گذشته با ترس اقدام به فروش سهم کردند.

وی تصریح کرد: نماد‌هایی که عموماً صف خرید بودند، ناگهان با صفوف فروش مواجه شدند و تحرکات منفی در بازار ایجاد شد، ولی در روز‌های بعد بازار توانست متعادل شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: قیمت جهانی نفت در آن برهه زمانی به ۸۴ دلار رسیده بود و عرضه حقوقی‌ها در نهم و دهم مهر سال گذشته، همزمان شد با کاهش قیمت نفت، در حالی که اکنون وضعیت به این صورت نیست.

کوشکی با بیان اینکه حقوقی‌ها به نقدینگی نیاز دارند و از سوی دیگر باید سود خود را نیز شناسایی کنند، اظهار کرد: تعدادی از سهامداران خرد، که با نقدینگی قابل توجهی در بازار حضور دارند، با مشاهده رفتار حقوقی‌ها به این حرکت دامن زدند و فکر می‌کردند بازار ریزش خواهد داشت، لیکن بازار روز بعد بسیار متعادل رفتار کرد.

وی ادامه داد: رفتار فعالان بازار امروز حرفه ای‌تر شده و نماد‌ها متعادل‌تر معامله می‌شوند. اینکه در بازار همه نماد‌ها بدون توجه به بنیاد‌های آن‌ها با صفوف خرید یا فروش مواجه شوند، اصلاً مطلوب نبوده، بلکه آنچه در بازار مد نظر است که تعدادی از سهم‌ها منفی و تعدادی نیز مثبت و برخی نیز متعادل معامله شوند، در حقیقت نشان دهنده این است که سهامداران با تحلیل شرکت‌ها، اقدام به فروش نماد‌هایی می‌کنند که به ظن آن‌ها ارزنده نباشند و از سوی دیگر، نماد‌های با بنیاد قوی‌تر را شناسایی کرده و با توجه به ارزندگی آن‌ها را خریداری می‌کنند؛ آنچه سال گذشته سهامداران انجام ندادند.

کوشکی در خصوص چشم انداز بازار در هفته آینده نیز گفت: بازار عموماً در هفته آتی و هفته‌های پیش روی متعادل خواهد بود و شاهد حرکت نقدینگی به طرف صنایعی خواهیم بود که بحث تجدید ارزیابی در آن‌ها مطرح است؛ مثل خودرویی‌ها که در کانون توجه سهامداران هستند.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه برخی نماد‌ها نیز ارزان هستند مثل بانکی‌ها و فعالان بازار به این دسته از نماد‌ها نیز اقبال خواهند داشت، ادامه داد: نماد‌های دارویی و غذایی با توجه به خبر نرخ دلار همچنان در کانون تقاضای سهامداران قرار دارند، ولی توصیه به خرید این نماد‌ها ندارم.

کوشکی گفت: تصورات بازار از تحلیل پالایشگاه ها تحرکات قیمت نفت است که این موضوع نمی تواند مبنای تحلیلی درستی باشد لذا سرمایه گذاران باید مبنای تحلیلی خود را کرک اسپردها قرار دهند. انتظار است که شرکت های صنعت پالایشی در گزارشات منتهی به ۳۱ شهریور ۹۸ سود مطلوبی را به بازار گزارش کنند و سرمایه گذاران سعی بر این داشته باشند که در صورت تصمیم بر سرمایه گذاری بر روی این نمادها تحرکات کرک اسپرد را مورد بررسی قرار دهند.

پاسخ دادن