اقتدار شکنی در اوج اقتدار

اقتدار شکنی در اوج اقتدار
اقتصادبرتر

احمد خادم المله- مدیر مسئول-یکی از شاخص‌های مهم در اقتدار هر کشوری، ثبات داخلی در حوزه‌های اطلاعات، امنیت، نظامی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و میزان نفوذ بر کشورهای همجوار است، قدرت‌های خارجی هر گاه به‌دنبال تحمیل خواست خود به ایران بوده اند، تلاش کرده اند شاخص‌های یادشده را تحت تاثیر قرار دهند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۸ مرداد ۹۸

دوره اخیر نیز مستثنی از رفتار‌های گذشته قدرت‌های خارجی در ایران نیست، آمریکا، اسرائیل و انگلیس و متحدانشان در منطقه به منظور جلوگیری از گسترش نفوذ ایران در منطقه و جهان تلاش دارند متغیر‌های یادشده را تحت تاثیر قرار داده و با ایجاد بی ثباتی داخلی اقتدار جمهوری اسلامی ایران را تضعیف کنند. جمهوری اسلامی ایران اواخر سال ۹۷ و اوایل ۹۸ متاسفانه تحت فشار‌های سنگین آمریکا و اذنابش در اکثر بخش‌های یادشده به استثنای حوزه نظامی دچار بی ثباتی شد.

در حوزه اقتصاد مدیریت ارزهای خارجی به شدت تضعیف شد و نوسانات شدید ارز به شدت بر همه بخش‌های کشور تاثیر منفی گذاشت که برخی کارشناسان از آن به‌عنوان شبه کودتای اقتصادی یاد می‌کنند.

در حوزه سیاسی جناح‌های رقیب نه تنها به فکر منافع ملی کشور نبودند بلکه در هر شرایطی ضمن نقد یکدیگر، حمله به دولت و کارآمدی آن را در نوک پیکان حملات خود قرار داده بودند. در حوزه امنیتی نیز عوامل داعش و منافقین در شهرهای مختلف کشور نا امنی‌هایی را ایجاد کردند و با انفجارات مختلف ترس و وحشت را به دل جامعه انداختند. در حوزه فرهنگی، اجتماعی نیز تقریبا وضعیت مناسبی نبود و دولت در قبال سیاست غربی‌ها منفعل و اقدامات آمریکا و متحدانش علیه ایران آفندی بود؛ نکته مهم در نا بسامانی‌های داخلی این بود که عوامل بیگانه در اکثر التهابات و بی ثباتی‌ها نقش داشتند و پول‌های خارجی و عوامل وابسته در به هم ریختن بازار‌های پایه از جمله ارز، طلا، خودرو و سایر بخش‌ها نقش اساسی ایفا می‌کردند. مهم‎ترین تاثیر بی ثباتی‎ها، نا امیدی مردم نسبت به آینده و بی اعتمادی به کارآمدی دولت و دستگاه‌های حاکمیتی بود که منجر به نگرانی شدید مردم از اوضاع و احوال داخلی شده بود. اما با تدبیر رهبری و همت مردم شرایط ظرف کمتر از یک سال بتدریج تغییر کرد و دولت، نیروهای مسلح، قوای اطلاعاتی و امنیتی بتدریج اوضاع را در دست گرفتند. مواضع دولت در قبال آمریکا از حالت انفعال به آفندی تبدیل شد و دولت اعضای برجام را تهدید کرد در صورت تداوم تحریم و فشار‌های خارجی تعهدات خود در برجام را کاهش خواهد داد.

این نقطه شروع ایجاد ثبات و استحکام درونی و خنثی سازی توطئه‌های داخلی دشمن بود. دشمن که تصور موضع آفندی از دولت نداشت با مشاهده مواضع جدی دولت ایران محاسباتش به هم خورد و به انفعال افتاد که نشانه آن درخواست‌های مکرر ترامپ برای مذاکره با ایران و اعزام میانجیگران مختلف از آبه ژاپن تا سران عمان، قطر، عراق و ترکیه بود. پس از اینکه دولت کنترل اوضاع را در دست گرفت و شبه کوتای اقتصادی آمریکا را خنثی کرد، حمله ایران به مدرن ترین پهپاد آمریکایی در جهان و ساقط کردن آن فضا را به کلی تغییر داد و جهان وابسته به آمریکا را شوکه کرد. آمریکا با تردید می‌دانست که ایران قدرت مقابله هوایی دارد اما هرگز باور نمی کرد که ایران از قدرت پدافندی خود علیه این کشور استفاده کند اما ساقط کردن پهپاد آمریکایی این محاسبه غلط آمریکا را نیز بر هم زد و آمریکا قدرت دفاعی ایران را باور کرد. پس از آن توقیف نفتکش انگلیسی نیز مواضع آفندی ایران را تحکیم کرد و آمریکا و اذنابش فهمیدند ایران رویکرد جدیدی در قبال آنان پیدا کرده است.

در چنین شرایطی که ایران در اوج اقتدار درحوزه‌های مختلف قرار دارد اما عده ای بدون توجه به موقعیت اقتدار منطقه ای و بین المللی ایران در داخل نقش ستون پنجم دشمن را ایفا می‌کنند و با سخنان نسنجیده خود به گونه ای وانمود می‌کنند که گویی تمامی فعالیت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون مخدوش بوده و با اختلاس و سوء استفاده مسئولان در رده‌های مختلف مواجه بوده است. این افراد که برخی از آنان در مجلس، دستگاه اجرایی و بعضا سیستم قضایی نیز هستند به گونه ای سخن می‌گویند که گویی فساد همه بخش‌های کشور را گرفته و مسئولان نیز از صدر تا ذیل همه فاسد و مساله دار هستند! هر چه به زمان برگزاری انتخابات مجلس نزدیک‎تر می‌شویم برخی از نمایندگان برای مطرح کردن خود، حرف‌های نسنجیده ای به زبان می‌آورند که کل نظام را زیر سئوال می‌برند و کاملا در میدان دشمن بازی می‌کنند. برخی از این افراد زیر ساخت‌های اصلی کشور از جمله بانک‌های بزرگ را زیر سئوال می‌برند، برخی صنعت خودرو را که جزو صنایع مادر در کشور محسوب می‌شود، هدف قرار داده اند و برخی مسئولان کشور را تخریب می‌کنند. متاسفانه مَثَل این افراد مَثَل کسی است که بر شاخه نشسته و بن می‌برد. هیچکس هم در کشور نیست که به این افراد تذکر بدهد اکنون که کشور توطئه خارجی را برای بی ثبات سازی بخش‌های مختلف خنثی کرده است چرا این افراد نقش ستون پنجم بیگانه را ایفا  و به همه ارکان نظام حمله می‌کنند. لازم است تا قبل از زمان انتخابات مجلس، هیات رئیسه مجلس خودش جلوی این تاخت و تازهای نا آگاهانه به ارکان کشور را بگیرد و دستگاه‌های نظارتی نیز با منادیان یاس و نومیدی برخورد مناسب داشته باشد. مردم تازه از شر توطئه‌های خارجی خلاص شده و قدری آرام گرفته اند و عده ای نمی توانند این ثبات و آرامش را شاهد باشند.   

پاسخ دادن