اقتصاد آمریکا تحت تاثیر افت حفاری نفت و گاز

اقتصاد آمریکا تحت تاثیر افت حفاری نفت و گاز
اقتصادبرتر

رویترز نوشت: افت قبلی در حفاری نفت و گاز در کاهش رشد میان- دوره ای اقتصاد، در سال های ۲۰۱۵-۲۰۱۶، موثر بود. افتی که آتش به خرمن آن درگیری های سیاسی زد که از دل آن رییس جمهور پوپولیست، دونالد ترامپ، بیرون آمد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ مهر ۹۸

 از آن جا که رشد تولید داخلی نفت و گاز در آمریکا افزایش یافته و به نحو روز افزون برای اقتصاد آمریکا اهمیت پیدا کرده است، مسائل آن پیامدهای مایکرواکونومیک و نیز میکرواکونومیک یافته اند. افت قبلی در حفاری نفت و گاز در کاهش رشد میان- دوره ای اقتصاد، در سال های ۲۰۱۵-۲۰۱۶، موثر بود. افتی که آتش به خرمن آن درگیری های سیاسی زد که از دل آن رییس جمهور پوپولیست، دونالد ترامپ، بیرون آمد. حالا خطر تکرار همان وضعیت وجود دارد؛ چرا که شرکت های حفاری نفت و گاز متعاقب کاهش قیمت نفت از حفاری چاه های جدید سرباز می زنند. این امر به کل زنجیره عرضه منتقل می شود. سرمایه گذاری قطعی در صنایعی جز معدن، نفت و گاز در سه ماهه دوم امسال، ۳ درصد رشد داشته اند. رشدی که در نسبت با سال گذشته در مدت مشابه، یعنی ۶ درصد، نشان از کاهش دارد. اما سرمایه گذاری قطعی در معدن، نفت و گاز نسبت به رشد ۲۸ درصدی سه ماهه دوم ۲۰۱۸ حاکی از کاهش ۷.۷ درصدی است. (آمار همگی رسمی دولتی است) نظر به کاهش مستمر قیمت نفت و گاز و نیز کاهش دکل های فعال حفاری، پیش بینی می شود این کاهش در سه ماهه سوم و چهارم امسال نیز تداوم داشته باشد.

طی آخرین دوره کاهش سرمایه گذاری، رقم ۱۷۳ میلیارد دلاری در سه ماهه آخر ۲۰۱۴، در سه ماهه دوم ۲۰۱۶ به تنها ۶۳ میلیارد رسید. کاهش کنونی تاکنون بسیار متعادل تر می نماید و صدمه اش به اقتصاد به نظر نمی آید به همان میزان گذشته شدید باشد. اما ترکیب و تعاقب آن به واسطه تعرفه ها و عدم قطعیت همبسته با جنگ تجاری با چین است که اهمیت دارد. سرمایه گذاری در نفت، گاز و معادن، شامل حفاری، به نسبت سهمی کوچک در تجارت خصوصی دارد. اما سرمایه گذاری در نفت و گاز در نسبت با دیگر صنایع بسیار متزلزل تر است نتیجتا می تواند تاثیری اساسی بر نرخ رشد ناخالص داشته باشد.

تغییرات در نفت و گاز تاثیری چندجانبه دارد. از طریق انتقال به زنجیره عرضه، شامل تجهیزات، تولیدکنندگان، شرکت های خدماتی، صنایع فولاد، خط آهن و کامیونرانی. افت حفاری نفت و گاز در سال های ۲۰۱۵-۲۰۱۶، هم نتیجه کاهش رشد اقتصادی (کاهش مصرف نفت و گاز) بود و هم علت آن (چرا که سرمایه گذاری کاهش یافت).

نظیر همین اتفاق است که در سال ۲۰۱۹ در حال مشاهده اش هستیم و یحتمل تا ۲۰۲۰ طول خواهد کشید؛ که افت در حوزه نفت و گاز یکی از عوامل آن است. سیکل صنعتی همچنان تاثیرات منطقه ای دارد، همان گونه که در بعضی ایالت ها نظیر تگزاس و داکوتای شمالی و دیگر ایالت های نفتی رشد عمودی حفاری رشدشان را در سال های گذشته از متوسط ملی بالاتر برده بود. با این حال این به این معنی هم هست که هر کاهشی در رشد اقتصادی در این جاها شدیدتر احساس خواهد شد.

*مریم رهنما

پاسخ دادن