اقتصاد برتر در میان شما

اقتصاد برتر در میان شما

احمد خادم المله – مدیر مسئول – سال ۹۸ با همه سختی‌ها و ویروس‌های ریز درشت اقتصادی، سیاسی و تجاری اش پشت سر گذاشته شد .

تهران – اقتصادبرتر – ۲۲ فروردین ۹۹

در شرایطی که همه امید داشتند سال ۹۹ را با شرایط بهتری آغاز کنند، متاسفانه ویروس جدید و خطرناکی به سایر ویروس‌های قبلی اضافه شد و نه تنها همه سطوح کشور را تحت تاثیر قرار داد بلکه همه جهان و زندگی بشریت را هم متاثر کرد و جمعیت قابل توجهی از جهان را گرفتار کرد. ویروس جدید نه تنها مردم ایران بلکه همه جهان نیز با گرفتاری‌هایی مشابه ایران مواجه شدند و چه بسا بسیاری از کشورها شرایطشان بمراتب بد تر از ما بود. کرونا میلیون‌ها نفر در ایران را زمین گیر و خانه نشین کرد.

مثل همیشه که وقتی بحرانی پیش می‌آمد کارشناس و غیر کارشناس اظهار نظر هایشان شروع می‌شد، در این بحران نیز از همان ابتدا همه به‌دنبال مقصر بودند، برخی دولت را سرزنش می‌کردند که #کروناویروس را جدی نگرفته و با تاخیر مقابله را شروع کرده است. برخی چین را عامل اصلی معرفی کردند و عده ای هم معتقد بودند مردم بیش از همه مقصر هستند، چون کرونا را جدی نگرفتند، خانه نشینی و فاصله گذاری را رعایت نکردند و از هر شرایطی برای سفر و ریختن به خیابان‌ها استفاده کردند

. کرونا تقریبا ۸۰ درصد کسب و کارها را به تعطیلی کشاند و در این میان یکی از گروه‌هایی که نه تنها میدان دار صحنه مقابله با کرونا بودند بلکه از جان و مال خود مایه گذاشتند، پزشکان، پرستاران و کادر بهداشت و درمان، رانندگان حمل و نقل عمومی، بانکداران، تامین کنندگان و نیز عرضه کنندگان ارزاق عمومی مردم که بدون تعطیلی و با تلاش شبانه روزی تلاش کردند تا مردم احساس کمبود و نگرانی نکنند. انصافا تلاش این گروه‌ها از جمله موضوعات نادری بود که همه جامعه چپ و راست، زن و مرد؛ کوچک و بزرگ در آن اشتراک نظر داشتند و قدردان زحمات آنان بودند. صرفنظر از اینکه دنبال مقصر برای شیوع کرونا در کشور باشیم، همه باید انرژی خود را صرف پیشگیری از گسترش و مهار ویروس کرونا کنیم و سپس کسب و کارهای بر زمین مانده و بیکاران ناشی از کرونا را در یابیم که با فروکش کردن بحران کرونا با مشکل بزرگتری به ” نام بحران پسا کرونا ” مواجه خواهیم بود.

از یکطرف دولت و ملت با تحریم خارجی مواجه هستند، قیمت نفت بشدت کاهش یافته که حتی هزینه استخراج خودش را هم پوشش نمی دهد و از طرف دیگر کرونا خسارت سنگینی را به اقتصاد و کسب و کارهای خرد و کلان وارد کرده است که جبران آنها صرفا با یکپارچگی، همدلی و وحدت امکانپذیر است.

شرایط کنونی زمان متهم کردن یکدیگر نیست، در حال حاضر همه باید به کمک سه قوه به مردم خسارت دیده به دلیل کرونا کمک کرده و تلاش کنیم آلام مردم مصیبت دیده و رنجدیده ار کرونا را کاهش دهیم و بر تهدیدات خارجی فائق آییم.

ویژگی ماجرای کرونا این است که گرچه کرونا مشکلات بزرگی را برای ایران ایجاد کرده است اما در آن سوی آب‌ها مخالفان ما وضعیت بمراتب بدتری دارند و انرژی آنها تمام و کمال صرف مقابله با کرونا شده است. در این اوضاع و احوال اگر ایران بتواند رویداد‌های پیش رو را پیش بینی و مدیریت کند قطعا مثل سایر ویروس‌هایی که در گذشته به جان کشور افتاده بود و بر آنها غلبه کردیم به لطف خدا بر ویروس کرونا نیز غلبه خواهیم کرد و تهدید ایجاد شده را به فرصتی برای احیای اقتصاد کشور تبدیل خواهیم کرد.

یکی از مشاغلی که از کرونا بشدت آسیب دید جامعه مطبوعاتی کشور بود که به‌دلیل تعطیلی چاپ و توزیع و لزوم فاصله گذاری قادر به انتشار نبودند و مردم نیز تمایلی به استفاده از روزنامه مکتوب نداشتند. روزنامه اقتصاد برتر نیز مثل سایر اصحاب رسانه برای انتشار با مشکلات عدیده مواجه بود اما از آنجا که حضور درکنار مردم مصیبت دیده را وظیفه خود می‌داند تصمیم گرفت برای اطلاع رسانی به صاحبان مشاغل و افرادی که خانه نشین شده و کسب و کارهای خود را از دست داده اند به صورت مجازی منتشر شود تا با ارائه اطلاعات و راهکارهایی برای مقابله با کرونا و کاهش آسیب‌های اقتصادی سهمی در کاهش آلام مردم داشته باشد. اقتصاد برتر از روز شنبه ۲۳ فروردین به‌صورت الکترونیک منتشر شده و برای همه مردم به صورت رایگان در سایت اقتصاد برتر و فروشگاه مجازی مطبوعات عرضه خواهد شد. سلامت و پایدار باشید و سال خوبی داشته باشید.

پاسخ دادن