اقتصاد تحت الشعاع کلان داده ها

احمد خادم ‏المله- مدیر مسئول-به یاد داریم تا همین چند سال پیش در جامعه و خصوصا کلاس‏های درس ارتباطات و روزنامه‏ نگاری یکی از موضوعات جذاب درس و بحث، سانسور اطلاعات بود، روش‏های نوین سانسور و نظایر آن در کانون توجه پژوهشگران ارتباطی قرار داشت اما امروز کمتر کسی از سانسور و مدل‏های مختلف آن بحث می‏کند ، چون کارشناسان جهانی ارتباطات امروز از روش‏های مدرن اطلاع رسانی به جای سانسور سنتی استفاده می‏کنند.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۰ مرداد ۹۷

در سانسور مدرن کلان داده، بزرگ داده ‏ها و یا داده‏ های حجیم ( Big Data ) نقش اساسی دارند. امروز داده ‏های حجیم، جایگزین سانسور سنتی شده و کشورهای پیشرفته به جای اینکه تولید و توزیع اخبار را محدود کنند با تولید حجیم داده‏ها افکار عمومی را جابجا می‏کنند.

تا سال ۲۰۰۳ حجم کل داده ‏های تولید شده حدود ۵ اگزا بایت بود در حالی که امروزه در هر دو روز ۵ اگزابایت داده تولید می‏شود به این معنی که ۹۰ درصد کل داده‏ های تولید شده در دو سال اخیر معادل کل داده‏ هایی است که در ۱۵ سال گذشته تولید شده است.

ترجمه این اطلاعات به زبان ساده تاثیری است که حجم داده‏ های تولید شده بر افکار عمومی کشورها خصوصا ایران می‏ گذارد . به عنوان مثال در چند هفته گذشته شاهد بودیم هنوز تحریم‏ های آمریکا علیه ایران علنی نشده، دشمن با انبوهی از داده‏ ها که در قالب عملیات روانی تولید و در فضای مجازی کشور توزیع کرد، توانست فضای آرام اقتصاد و بازار را به هم بریزد. در موضوع دیگری در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران در امور امنیتی در منطقه در مقایسه با گذشته از شرایط مستحکم تری برخوردار است؛ اما رسانه‏ های بیگانه با تولید حجم بالایی از اطلاعات درباره تجمع چند صد نفری عده ای مخالف در چند شهر آنگونه به افکار عمومی جهانی القا کردند که مردم ایران علیه نظام تظاهرات کرده ‏اند و کار جمهوری اسلامی ایران به پایان رسیده و فروپاشی در ایران قطعی است.

در شرایطی که دست کم ۷۰ – ۸۰  میلیون نفر جمعیت کشور با وجود انتقادی که نسبت به وضع اقتصادی دارند با برگزاری تجمعات خشونت آمیز که امنیت کشور را به مخاطره اندازد مخالفند و از حاکمیت نظام حمایت می‏ کنند. نکته مهم دیگری که این روزها شاهد هستیم اینکه در دور جدید تحریم‏ ها بر خلاف دوره ‏های قبل اجماع جهانی علیه سیاست‏ های «ترامپ» شکل گرفته و بسیاری از کشورها به روش‏های مختلف مخالفت خود با تحریم‏ های یکجانبه آمریکا علیه ایران را ابراز کرده ‏اند اما رسانه ‏های بیگانه با تولید حجم گسترده‏ای اطلاعات و اخبار آنچنان هراس در دل طرف‏های تجاری ایران می‏اندازند که گویی جامعه جهانی با ایران مخالف است! و تولید اطلاعات غلط باعث می‏شود شرکت‏های خارجی از ترس تحریم آمریکا از ایران بروند! نمونه ‏های یادشده و ده‏ها نمونه دیگر از این دست همه نشان می ‏دهد اگر ایران در بهترین شرایط قرار داشته باشد دشمن با تولید حجم انبوه اطلاعات یا کلان داده می‏تواند صحنه را برای افکار عمومی جهان بر عکس جلوه دهد.

جمهوری اسلامی ایران در عصر ارتباطات قربانی کلان داده ‏هاست ( Big Data ) و متاسفانه در داخل کشور هنوز کسی اهمیت تولید و عرضه داده ‏های حجیم را درک نکرده و پدافندی در برابر آن وجود ندارد. در شرایطی که دشمن روزانه حجم عظیمی اطلاعات هدفمند و مدیریت شده در ابعاد جهانی علیه ما تولید و توزیع می‏کند اما روش‏های مقابله ما روش تولید سنتی اطلاعات در پایگاه‏های تولید داده است. به عبارتی حجم داده دشمن در مقایسه با داده ‏های جمهوری اسلامی ایران صد به یک است.

طبیعی است در چنین شرایطی مدیریت اطلاعات خصوصا در فضای مجازی و شبکه‏ های ماهواره‏ ای پربیننده کاملا در دست نیروی مخالف است و آنها با کلان داده ‏های هدفمندی که تولید می‏ کنند هر روز می ‏توانند سوژه جدیدی را به کانون توجه ملی و بین‏ المللی علیه ایران تبدیل کنند و آن همان چیزی است که امروز شاهد آن هستیم یک روز فساد بزرگ‏نمایی می ‏شود، یک روز ایران نابود کننده «داعش» تروریست می ‏شود، یک روز اختلاس سوژه است و یک روز روحانیت مسبب تمام کاستی‏ ها می ‏شود و نهایتا داده‏ های حجیم از حاکمیت جمهوری اسلامی ایران سیستمی نا کارآمد ایجاد می ‏کند که قادر به اداره امور کشور نیست و به طور طبیعی وقتی جامعه داده ‏های هدفمند تولید شده از سوی دشمن را باور کرد قادر به حمایت از نظام نخواهد بود.

در شرایطی که تولید و توزیع داده ‏های حجیم یکی از ابزارهای مهم جنگ نرم محسوب می‏شود، در ایران به دلیل فقدان دانش مدیریت تولید و توزیع کلان داده‏ ها ( Big Data) هنوز اهمیت این موضوع و نقش آن در تولید یاس و نا امیدی در کشور درک نشده است و مقابله با این پدیده مدیریت واحد و علمی ندارد و مسئولان از آن غافل هستند.

تردید نداشته باشید هر سال که می ‏گذرد کشورهای غربی در تولید کلان داده‏ ها از ما فاصله بیشتری می ‏گیرند و در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۳۰ کلان داده‏ ها حرف اول را در مدیریت کشورها و مدیریت جهانی خواهند زد. داده‏ های حجیم با تنوع فراوان و در کانال‏های مختلفی نظیر موبایل ‏ها، «فیسبوک»، «گوگل»، «توئیتر»، «یوتیوب» و ….  افکار عمومی بیشتری از مردم جهان را به خود جلب خواهند کرد و ما همیشه در تولید و توزیع داده‏ های واقعی از آنها عقب ‏تر خواهیم ماند.

در دنیای امروز دیگر منتظر سانسور اطلاعات نباشید بلکه دشمن با بمباران اطلاعات کار سانسور را به روش مدرن‏تری انجام می‏دهد و اگر امروز برای مقابله با آن تصمیم نگیریم فردا دیر است و به عبارتی آینده‏ای که نداریم به خاطر تصمیمی است که امروز نمی‏گیریم، پس امروز تصمیم بگیریم تا آینده از آن ما باشد .

پاسخ دادن