اقتصاد جهان ۶ درصد رشد خواهد کرد

در ارزیابی جدید صندوق بین المللی پول اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ شش درصد رشد خواهد کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ فروردین ۱۴۰۰

پیش از این صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده بود رشد اقتصاد جهانی ۵/۵ درصد خواهد بود. با رشد شش درصدی اقتصاد جهان، افول دوران کرونا جبران خواهد شد و انتظار می‌رود با شیب ملایمتری این رشد تا آخر ۲۰۲۲ تداوم داشته باشد.

طبق تازه‌ترین گزارش صندوق بین‌المللی پول، انتظار می‌رود امسال تورم و بیکاری در ایران بالا برود و در عین حال رشد اقتصادی مثبت باشد.

در گزارش «چشم‌انداز اقتصادی جهان» آوریل ۲۰۲۱ پیش‌بینی شده سال ۱۴۰۰ تورم ۳۹ درصد و نرخ بیکاری ۱۲ درصد باشد و تولید ناخالص داخلی ۲۵ درصد رشد کند.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی(OECD) نیز پیش تر با لحاظ آثار ترکیبی برنامه محرک اقتصادی دولت آمریکا و کارزار جهانی واکسیناسیونِ کرونا چشم‌انداز رشد اقتصاد جهان در سال ۲۰۲۱ را از ۴.۲ درصد پیشین به ۵.۶ درصد افزایش داد.

لورنس بون، اقتصاددان ارشد سازمان همکاری و توسعه اقتصادی با تشریح جزئیات گزارش یورونیوز گفت: « یک درصد از بازنگری ۱.۴ درصدی رشد اقتصاد جهان متاثر از نتایج مورد انتظار از طرح ۱.۹ تریلیون دلاری دولت جو بایدن برای احیای زیر ساخت‌های اساسی بزرگترین اقتصاد جهان است و تزریق این حجم از نقدینگی همزمان با کاهش مرگ و میر کرونا می‌تواند رشد اقتصادی آمریکا را در سال جاری به ۶.۵ درصد برساند که دو برابر برآورد ماه دسامبر گذشته است.» خانم بون با تاکید بر اینکه بهبود رشد اقتصادی کشورها در سال ۲۰۲۱ بسیار متاثر از سرعت واکسیناسیون است، توضیح داد که در منطقه یورو که تزریق واکسن کرونا با سرعت آرامی در حال انجام است، رشد اقتصادی تنها می‌تواند از برآورد ۳.۶ درصدی ماه دسامبر به ۳.۹ درصد افزایش یابد؛ مگر این این سرعت در ماه‌های پیشِ‌رو افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کند.

پاسخ دادن