اقتصاد دانان آمریکا بر سر دو راهی

پیش بینی آینده اقتصاد آمریکا به بازی حدس و گمان بین اقتصاد دانان تبدیل شده است. برآورد این پیش بینی منجر به اختلاف نظر عمیق بین کارشناسان فدرال رزرو و شرکت‌های برتر وال استریت شده است .

تهران- اقتصادبرتر- ۲۸ شهریور ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، زیرا آنها به درستی قادر به پیش بینی بحران کرونا نیستند و نمی توانند مسیر حرکت آینده کرونا را برآورد کنند. همچنین توانمندی کنگره برای حل بحران و اختصاص بودجه کافی برای مقابله با کرونا نیز نامشخص است. خبرگزاری  رویترز در این زمینه نوشت: یک سال بعد ممکن است آمریکا از تله اقتصادیی که به دلیل همه گیری کرونا در آن گرفتار شده، هوشمندانه خارج شود و خود را بالا بکشد و از مشکلاتی که با آن مواجه است خلاص شود و اقتصاد و تولید در کشور تا حد زیادی بهبود یابد، , یا اینکه با توجه به شرایط کرونایی در آمریکا دو تریلیون دلار برای مبارزه با بحران بهداشتی و کاهش تداوم آن تخصیص دهد تا بیکاری مزمن در کشور اندکی بهبود یابد.

لذا پیش بینی آینده اقتصادی آمریکا به بازی حدس و گمان تبدیل شده این امر باعث شده است که سیاستگذاران فدرال رزو برنامه ریزی چندان محکمی نداشته باشند و تا زمانی که مشخص نشود چه چیزهایی نیاز است و برای چه مدت زمان لازم است، اقدامات جدید خود جهت حمایت از اقتصاد کشور را اعلام نمی کنند. از آنجا که شرایط پیچیده است و نمی توان چشم انداز مطمئنی در این خصوص پیش رو داشت لذا انتطار نمی رود مقامات فدرال رزرو در ملاقاتی که در هفته پیش رو در پیش دارند اقدام خاصی در زمینه حمایت اقتصادی در شرایط چالش برانگیز فعلی داشته باشند. علاوه بر این چالش، هر گونه فعالیت اقتصادی که به تولید ناخالص داخلی بیافزاید ممکن است با بازار کار فعلی مطابقت نداشته باشد و حتی با وجود عملکرد بهتر اقتصادی، میلیون‌ها آمریکایی بیکار همچنان بیکار بمانند. در واقع، شرایط فعلی خروج از رکود اقتصادی مشاغل نسبت به دهه ۱۹۹۰ بسیار کند پیش می‌رود چرا که شرکت‌ها برای از سرگیری فعالیت هایشان از نیروی کار کمتری استفاده می‌کنند و بیشتر منتظر بهبود تقاضا هستند تا مجددا فعالیت خود را طبق روال قبل از سر گیرند و این امر زمان بر است تا تولید ناخالص داخلی را مجددا افزایش دهد..

در حال حاضرمیلیون‌ها نفر به دلیل صنایع آسیب پذیری همچون گردشگری که تجارت اشان به دلیل همه گیری کرونا به خطر افتاده است از کار بیکار شده اند. این بیکاری ممکن است ماها یا شاید سال‌ها ادامه داشته باشد و کارکنان این صنایع بحران زده مجبور شوند به کارهای دیگری روی آورند. در رکود اقتصادی ۲۰۰۷-۲۰۰۹ برای بازیابی ۸ میلیون شغل از دست رفته بیش از چهار سال طول کشید و تا اواسط سال ۲۰۱۴ آمار بیکاری بهبود یافته و جبران شود اما در حال حاضر،نسبت به ماه فوریه حدود ۱۱ میلیون نفر شغل خود را از دست داده اند که جبران آن زمان بر است. بهبود اوضاع اقتصادی نسبت به قبل به وضوح متفاوت است.

از بین رفتن ۱۰ میلیون شغل طی چهار ماه گذشته، بسیاری از سیاست گذاران را غافلگیر کرده است. مقامات فدرال رزرو انتظار دارند نرخ بیکاری ۴/۸ درصد در ماه آگوست به ۳/۹ درصد در پایان سال برسد. لذا هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست. ممکن است ساخت واکسن مناسب برای کرونا ورق را برگرداند و دوباره رشد اقتصادی از سر گرفته شود و یا ممکن است حتی بودجه بیشتری که کنگره برای مقابله با بحران فعلی و بهبود وضعیت اقتصادی در نظر گرفته هم نتواند آمریکا را از بحران کنونی نجات دهد.

*اکرم صدیقی سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن