اقتصاد زیر زمینی ایران بزرگتر از اقتصاد شفاف است

«محمدرضا یزدی زاده» کارشناس حوزه مالیاتی گفت : بطور قطع و یقین اقتصاد زیر زمینی در ایران بزرگتر از اقتصاد شفاف است که فرار مالیاتی دارند.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ دی ۹۹

یزدی زاده گفت: متاسفانه در سیستم مالیاتی کشور پایه‌های درآمدی بسیار محدود تعریف شده است، بخاطر همین فرار مالیاتی توسط اقتصاد زیر زمینی بالا است. «محمدرضا یزدی زاده» در برنامه رهیافت رادیو اقتصاد گفت : نسبت هزینه‌های دولت به تولید ناخالص داخلی در کشور برای سال آینده ۱۹ درصد است که این رقم یکی از نرخ‌های پائین مالیاتی در دنیاست. وی اظهارداشت: نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی در پاکستان، ایران، جمهوری آذربایجان و قطر به ترتیب ۱۵، کمتر از ۷، ۲۰ و ۱۷ درصد است. این کارشناس حوزه مالیاتی گفت: تولید ناخالص داخلی زیر زمینی ترکیه ۳۰ درصد تولید اقتصادی رسمی این کشور است. وی گفت : بطور قطع و یقین در ایران اقتصاد زیر زمینی بزرگتر از اقتصاد شفاف است. یزدی زاده اظهارداشت: پایه‌های مالیات بر ثروت که چرخ دنیا بر اساس آن می‌چرخد در نظام مالیاتی ایران تعریف نشده است. این کارشناس اقتصادی گفت : پایه‌های عوارضی و استفاده از مالیات به عنوان سیاست‌های مالی و هدایت کننده فعالیت‌های اقتصادی به هیچ وجه در این سیستم نمود عملی ندارد. وی گفت : شوربختانه در سیستم وصول مالیات کشور به هیچ وجه نخواسته اند به‌صورت کارا عمل کنند. یزدی زاده اظهارداشت : کسانی که می‌گویند امکان افزایش مالیات در بودجه سال آینده وجود ندارد به هیچ وجه این حرف پذیرفتنی نیست. وی معتقد است که ۷۰ تا ۷۵ درصد منابع بودجه سال ۱۴۰۰ را با همین اوضاع و احوال کشور می‌توان از طریق مالیات تامین کرد. این کارشناس مالیاتی با اشاره به اینکه متاسفانه هیچ منطقی پشت بودجه نویسی برای سال ۱۴۰۰ در کشور دیده نمی شود، گفت: با توجه به شرایط زمانی، وضعیت اقتصادی کشور و مسائل بین المللی گنجاندن یک سری اعداد موهوم در بودجه فقط سیگنال‌های نادرست به داخل و خارج است.

وی ضمن اشاره به اینکه لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ یک فاجعه است، اظهارداشت: بودجه یک برنامه، سیستم و مجموعه هماهنگ است. یزدی زاده افزود: اگر نگاهی به اعداد و ارقام لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بیاندازید به خوبی درخواهید یافت این اعداد را به‌صورت یک معادله یک مجهول در بودجه گنجانده اند. وی تصریح کرد: متاسفانه در لایحه بودجه از یک طرف مصارف و هزینه‌ها را ۴۶ تا ۴۷ درصد افزایش داده اند و از سمت دیگر یکسری درآمدهای غیر واقعی و آسیب زننده به بدترین نحو ممکن به کشور را در بودجه گذاشته اند. این کارشناس حوزه مالیاتی یادآورشد: برای برداشتن گام‌های مثبت در اقتصاد کشور باید روش بودجه نویسی مبتنی بر واقعیت‌ها نه آمال و آروزها باشد. برنامه «رهیافت» کاری از گروه کسب و کار شبکه تخصصی رادیو اقتصاد است که از شنبه تا چهارشنبه هر روز ساعت ۲۰ به مدت ۵۵ دقیقه به تهیه کنندگی «حمیدرضا کجوری» با هدف تبیین سخنان روز رهبر معظم انقلاب اسلامی با حضور کارشناسان و تحلیل گران اقتصادی در قالب گفت‌وگو محور و برنامه ترکیبی بر اساس تمامی بندهای اقتصاد مقاومتی بر روی موج اف ام ردیف ۹۸ مگاهرتز قرار می‌گیرد و علاقمندان جهت دریافت فایل صوتی برنامه می‌توانند به سایت این رادیو مراجعه کنند.

پاسخ دادن