اقتصاد عربستان در تلاطم

عربستان که در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی با ۹ میلیارد دلار کسری بودجه مواجه شده، از سه برابر شدن مالیات بر ارزش افزوده خبر داد و کمک‌ هزینه‌های دولتی به مردم را متوقف کرده است .

تهران – اقتصاد برتر – ۲۶ اردیبهشت ۹۹

 بگزارش #اقتصادبرتر سایت رسمی وزارت اقتصاد عربستان با انتشار گزارشی از قول محمد جدان، وزیر اقتصاد این کشور گزارش داد که از ابتدای ماه آینده، ژوئن، کمک‌ هزینه‌های دولتی به مردم متوقف خواهد شد و از ابتدای ماه ژوئیه، مالیات بر ارزش افزوده سه برابر می‌شود. عربستان سال ۲۰۱۸ برای متنوع کردن درآمدهای بودجه، برای اولین بار قانون پنج درصد مالیات بر ارزش افزوده را اعمال کرد و اکنون این رقم به ۱۵ درصد رسیده است. این کشور بعد از افت قیمت نفت در سال ۲۰۱۴، قیمت بنزین و محصولات انرژی را در کشور افزایش داد . دولت عربستان برای اینکه مردم از اثرات تورمی اصلاحات اقتصادی دچار مشکل نشوند، ماهی ۲۷۰ دلار برای شهروندان به عنوان کمک‌ هزینه دولتی اختصاص داده بود.

  • تاثیر کرونا بر فروش نفت عربستان

با شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت، عربستان با معضل کسری هنگفت بودجه مواجه شده و این کمک ‌هزینه را نیز لغو کرده است. بودجه عربستان برای سال ۲۰۲۰ حدود ۲۷۲ میلیارد دلار در نظر گرفته شده بود، اما این کشور می‌خواهد هزینه‌های بودجه را نزدیک به ۲۷ میلیارد دلار کاهش دهد تا از سطح کسری بودجه مقداری بکاهد. ماه گذشته صندوق بین‌المللی پول طی گزارشی اعلام کرد، تولید ناخالص داخلی عربستان در سال جاری با افتی ۲.۳ درصدی نسبت به سال گذشته به ۶۶۸ میلیارد دلار خواهد رسید.

  • افت درآمدهای نفتی و کسری بودجه

عربستان در سال جاری تنها زمانی می‌تواند دچار کسری بودجه نشود که قیمت نفت بالای ۷۶ دلار باشد و با قیمت‌های فعلی نفت، این کشور با ۷۴ میلیارد دلار کسری بودجه مواجه خواهد شد. عربستان بعد از آمریکا و روسیه بزرگترین تولید کننده نفت جهان است، اما از لحاظ حجم صادرات نفت صدرنشین است. بر اساس آمارهای شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش‌ها (کپلر)، عربستان از آوریل سال گذشته تا آوریل امسال، به‌طور متوسط روزانه هفت میلیون و ۹۴۰ هزار بشکه صادرات نفت خام داشته است. عربستان ماه گذشته به‌خاطر جدال با روسیه در مورد توافق کاهش تولید نفت، صادرات روزانه خود را به شدت افزایش داد و به ۹.۶ میلیون بشکه نیز رساند.

اما با فشارهای آمریکا و کوتاه آمدن روسیه، نهایتا اوپک و کشورهای هم‌پیمان توافق کردند که از ابتدای ماه جاری میلادی، تولید روزانه خود را در ماه‌های مه و ژوئن مجموعا ۹.۷ میلیون بشکه کاهش دهند که سهم عربستان از این کاهش ۲.۵ میلیون بشکه است. بدین ترتیب انتظار می‌رود تولید نفت عربستان در ماه جاری به ۸.۵ میلیون بشکه در روز برسد، اما وزارت نفت این کشور دیروز دوشنبه اعلام کرد که برای کمک به افزایش بیشتر قیمت نفت در بازارهای جهانی، در ماه آینده دوباره یک میلیون بشکه از سطح تولید خود می‌کاهد. بدین ترتیب تولید روزانه نفت عربستان قرار است در ماه ژوئیه به ۷.۵ میلیون بشکه برسد و به تبع آن، انتظار می‌رود صادرات کشور نیز به حدود ۴.۵ میلیون بشکه در روز برسد. قیمت نفت عربستان در بازارهای جهانی در ماه گذشته حتی به زیر ۱۲ دلار نیز سقوط کرد، اما با توافق کاهش تولید اوپک و کشورهای هم‌پیمان، هم‌اکنون قیمت نفت عربستان به بالای ۲۲ دلار رسیده است، اما این باز هم بسیار کمتر از رقمی است که مانع از ایجاد کسری بودجه دولت شود.

پاسخ دادن