اقدامات بانک مرکزی برای مقابله با فیشینگ

رئیس کل بانک مرکزی در پست اینستاگرامی خود در خصوص اقدامات انجام گرفته برای مقابله با فیشینگ (phishing) توضیح داد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ آبان ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در جدید پست اینستاگرامی خود با اشاره به موضوع استفاده از رمز یکبار مصرف بانکی نوشت: در خصوص اقدامات انجام گرفته برای مقابله با فیشینگ (phishing) نکات زیر قابل ذکر است:

۱-مسئولیت حفاظت از اطلاعات مشتریان به عهده بانک‌ها بوده و هر گونه ضرر و زیان وارده از این ناحیه به مشتریان بر عهده آن هاست.

۲-بانک ها، اطلاع رسانی در خصوص مزایایی استفاده از رمز پویا را آغاز کرده اند. در حال حاضر رمز ایستا و رمز پویا (یکبار مصرف) توامان فعال هستند و به همین دلیل مشتریان به دلیل راحتی ترجیح می‌دهد از رمز ایستا استفاده کنند.

۳-رمز ایستا بایستی گونه‌ای غیر فعال شود که موجب نگرانی مشتریان، در دریافت روزانه بیش از ۱۰ میلیون خدمات نشوند و نیز تعدادی از بانک‌ها هنوز به سرویس شاهکار برای انطباق شماره ملی و موبایل مشتریان خود متصل نیستند.
۴-بانک مرکزی ایران به موازات اقدامات لازم پیشگیرانه، با رصد مرتب شبکه‌های اجتماعی و پایش درگاه‌های شبکه پرداخت کشور، و تعامل با نهاد‌هایی نظیر دادستانی، پلیس فتا و مرکز ماهر، اقدام به مسدودسازی تعداد زیادی از سایت‌های جعلی کرده است.

۵-بیش از ۳۰ بانک فعالی سازی رمز پویا را آغاز کرده اند، اما به دلیل هوشمند نبودن خیلی از تلفن‌های همراه اجباری کردن استفاده از رمز پویا در حال حاضر مقدور نیست.

۶-بانک مرکزی یک سیستم متمرکز مبتنی بر پیامک را راه اندازی کرده است، اما اتصال تمام بانک‌ها به آن تا ابتدای دی زمان لازم دارد. بانک مرکزی اطلاع رسانی لازم در این خصوص را به هموطنان انجام خواهد داد.

پاسخ دادن