الحاق ترکمنستان به مسیر تجاری هند – بندر چابهار

مستثنی شدن بندر چابهار از تحریم ها
اقتصاد برتر

وزیر راه و شهرسازی گفت: ترکمنستان می‌تواند در توافق بندر چابهار با کشور هند حضور داشته باشد و مبنای ترانزیت به کشورهای شمالی شود؛ بخش دیگر مذاکرات ما درباره سرمایه گذاری ترکمنستان در بنادر جنوبی کشورمان است که البته امکان سرمایه‌گذاری ایران در بنادر ترکمنستان هم وجود دارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۴ آبان ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  ایلنا، رستم قاسمی در شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان با بیان اینکه کشورمان با ترکمنستان روابط امن و مطمئن دارد اظهار داشت: روابط تجاری و اقتصادی این دو کشور پیش از شیوع ویروس کرونا بسیار خوب بود و به چندین میلیارد دلار می رسد . خوشبختانه در این نشست یک توافقات خوبی برای توسعه روابط اقتصادی و تجاری با ترکمنستان رسیدیم که این توافقات را می توان در سه بخش دسته بندی کرد.

وزیر راه  و شهرسازی درباره جزئیات توافق انجام شده بین ایران و ترکمنستان در جلسه امروز گفت: اولین بخش از توافقات در حوزه انرژی بوده که شامل برق و گاز می‌شود. در این حوزه روابط بسیار گسترده‌ای با ترکمنستان داریم که می‌توان آن را افزایش داد. بخش زیادی از مذاکرات در جلسه امروز درباره ترانزیت بویژه ترانزیت ریلی بود که اخیرا محدودیت هایی در این حوزه به وجود آمد و میتوان در آن بخش توسعه داد. همچنین ترانزیت جاده ای هم با ترکمنستان باید افزایش پیدا کند و دیگر مذاکرات مان در بخش ترانزیت درباره حمل ونقل دریایی با ترکمنستان بود به طوری که می توان از طریق بنادر شمالی ایران از ترکمنستان به روسیه و از این منطقه به هند و چین تبادل کالا داشته باشیم.

قاسمی تاکید کرد: ترکمنستان می‌تواند در توافق بندر چابهار با کشور هند حضور داشته باشد و مبنای ترانزیت به کشورهای شمالی شود. از سوی دیگر بخشی دیگر مذاکرات ما درباره سرمایه گذاری ترکمنستان در بنادر جنوبی کشورمان است که البته امکان سرمایه‌گذاری ایران در بنادر ترکمنستان هم وجود دارد. در مسیر تجارت جهانی روابط ایران و ترکمنستان باید افزایش پیدا کند. چین، هند می‌تواند در مسیر دریایی ایران و ترکمنستان حاضر شود و می‌توان از ترکمنستان به کشورهای همسایه برسیم که این همکاری‌ها برای ایران بسیار تعیین کننده و موثر است.

وی درباره بخش سوم مذاکرات امروز با هیات ترکمنستانی اظهار داشت: موضوع سوم که از ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است و اهمیت بسیار بالایی دارد، بحث تجارت بین دو کشور بوده که در توافقنامه قرار است افزایش سطح تجاری ذکر شود. درباره این موضوع در سال های گذشته نمایشگاهی بسیار قوی در ترکمنستان برگزار می شد  که در یکی از این نمایشگاه قراردادهای خرید بین دو کشور حتی به یک میلیارد دلار هم رسید. با اعتماد دو طرف، فصلی جدیدی در روابط دو کشور در سه بخش گفته شده ایجاد می شود. نتایج این همکاری ها منافع ملت دو کشور را تامین می‌کند و امیدوارم پس از پایان این نشست، کمیته‌های کارشناسی بلافاصله کار خود را شروع کنند و تعاملات بسیار خوبی برای توسعه روابط دو کشور شکل بگیرد.

پاسخ دادن