الزام درج قیمت تولید کننده روی فیلتر روغن و لنت خودرو

قطعات خودرو
اقتصاد برتر

تمامی تولیدکنندگان فیلتر روغن و لنت خودرو، در راستای تسریع شفافیت در قیمت‌ها بایستی نسبت به درج قیمت تولیدکننده بر روی محصولات خود اقدام کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ بهمن ۱۴۰۰

نشست هم افزایی انجمن‌های تولیدکننده فیلتر روغن، لنت ترمز، تولیدکنندگان داخلی این محصولات و با محوریت الزام درج قیمت تولیدکننده بر روی کالاهای تولیدی شرکت‌های مذکور در محل حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان برگزار شد.

در این نشست عباس تابش رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص مزایا و نحوه اجرای طرح، اظهار داشت: تلاش می‌شود با اجرای این طرح از فرآیند تولید تا عرضه برای مصرف کننده قیمتها شفاف سازی شود.

وی افزود: اگر در نظام توزیع ما اشکالاتی وجود داشته باشد، با اجرایی شدن طرح مذکور اشکالات برطرف یا راهکارهای منطقی پیدا می‌شود که مصرف کننده متضرر نشود و واسطه‌های متعددی که به وجود آمده و مصرف کننده مجبور به پرداخت این هزینه‌ها می‌شود نیز برطرف شود.

تابش گفت: نظام پخش عاملین فروش و بنکدارها شبکه‌هایی هستند که می‌توانند به طور منطقی کالا را از تولید کننده به دست مصرف کننده برسانند و این طرح در تلاش است حلقه‌های تعریف شده ای را از نظام توزیع به صورت منطقی و ساختار یافته و تعریف شده ای مشخص کند.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان خاطر نشان کرد: در این طرح جایگاه عرضه کننده نهایی مشخص هست و همچنین عرضه کنندگان درصد قابل قبولی از انتفاع و سودی را که این چرخه مشخص کرده است را دریافت می‌کند.

تابش اظهار داشت: در این نظام با برآورد و ارزشیابی انجام شده ارزش کالا در نهایت نباید برای تولیدات لنت و محصولات پتروشیمی، هزینه‌های عرضه بیش از ۲۰ درصد در نظام توزیع را شامل شود. البته محاسباتی که سازمان حمایت به صورت دقیق انجام داده نشانگر این است که حلقه‌های بعد از تولید لنت ترمز در حدود ۱۵.۵ درصد و در فیلتر حدود ۱۸.۵ درصد سود می‌برند که این برای نظام عرضه کالا مذکور قابل پذیرش است. بین تولید تا فروش کالا هزینه‌های غیر قابل پذیرشی وجود دارد و این طرح تعدد واسطه‌ها را نمی پذیرد.

پاسخ دادن