الزامات موفقیت دولت جدید

احمد خادم ‏المله -مدیر مسئول-بالاخره زنگ پایان انتخابات دوازدهم به صدا در آمد و حسن روحانی پنجشنبه حکم ریاست جمهوری دوباره خود را از دست مقام معظم رهبری دریافت می‏کند و طبق اعلام دولت روز شنبه هم مراسم سوگند رئیس جمهوری با حضور مهمانان خارجی برگزار می‏شود . 

تهران- اقتصاد برتر- ۱۱ مرداد ۹۶
طبق شنیده‏ ها قرار است پس از مراسم تحلیف، رئیس جمهوری اسامی کابینه جدید خود را به مجلس و مردم معرفی کند.طبیعی است در چنین شرایطی گمانه زنی صاحبنظران و رسانه ‏های همگانی درباره اعضای کابینه جدید تشدید می‏شود .
از سوی دیگر همه می‏دانند دولت جدید با چالش‏های فراوانی از اقتصاد گرفته تا صنعت و فرهنگ یا اوضاع اجتماعی مواجه است، اما مردمی که همت کردند و در انتخابات اخیر به رئیس جمهوری رای دادند ، انتظار دارند دولت جدید مشکلات آنان دستکم در امور معیشتی را حل کند.
رسانه‏ های همگانی و شخصیت‏های سیاسی منتقد نیز با حرف‏ها و مطالبی که مطرح می‏کنند دامنه انتظار و توقع مردم از دولت را افزایش داده‏ اند؛ بگونه ‏ای که اکثر جامعه فکر می‏کنند با استقرار دولت جدید معجزه‏ای اتفاق خواهد افتاد و همه مشکلات چند ماهه حل می‏شود !
در حالی که همه می‏دانیم چنین انتظاری خلاف واقع است و مشکلات و چالش‏های کشور خصوصا با فشارهای خارجی اخیر به سرعت و سادگی رفع نخواهد شد و تحقق این مهم مستلزم ایجاد شرایط ویژه ‏ای است که همه آحاد مردم و مسئولان خصوصا دولتمردان باید در آن نقش آفرینی کنند .
از منظری دیگر از دولت آینده انتظار معجزه نداشته باشیم خصوصا اینکه برخی از وزرای کارآمد دولت یازدهم نیز اعلام کرده اند در کابینه جدید نخواهند بود.
در این شرایط رمز موفقیت دولت جدید برقراری ارتباط مناسب با بدنه جامعه و استفاده از ظرفیت‏های مردمی خصوصا بخش خصوصی است و این موضوعی است که در دولت یازدهم کمتر اتفاق افتاد و دولت عملا نتوانست از ظرفیت بالای مردمی به خوبی استفاده کند .
روانشناسی مردم ما بگونه‏ ای است که اگر احترام شوند و به بازی گرفته شوند از هیچ کمکی دریغ نخواهند کرد، اما اگر احساس بی‏ مهری کنند قطعا به میدان نخواهند آمد و نقش تماشاچی را به خود خواهند گرفت، کما اینکه در دوره قبل در چند برهه شاهد این اتفاق بودیم .
تجربه دولت‏های قبل نشان داده است هر وقت دولتمردان در موضوعی به مردم مراجعه کرده‏ اند، مردم نسبت به تحولات خوب توجیه شده‏ اند و از آنها کمک خواسته شده، در میدان کارزار حاضر شده اند و با تمام ظرفیت‏هایی که داشته ‏اند دولت را کمک کرده‏ اند که نمونه آن را در دوران دفاع مقدس و در شرایط تحریم ‏ها به خوبی شاهد بودیم .
پس دولت روی سرمایه عظیم مردمی باید حساب کند، مشروط بر اینکه مردم را به حساب آورد و به مدد طلبد .
دولت به تنهایی قادر به حل مشکلات نخواهد بود و همه قوا و اقشار مردم باید دولت را در این مهم کمک کنند .
به دوستان دولت توصیه می‏کنیم برای جلب ظرفیت سایر قوا و نیروهای مسلح نیز فرمول همکاری مشترک را در نشست‏های مشترک پیدا کنند که نظیر دولت قبل توان و ظرفیت محدود دولت صرف اختلافات فی مابین نشود .

پاسخ دادن