الفبای معاملات حرفه ای در بازارهای مالی

با افزایش استقبال عمومی از بازارهای مالی و وجود جذابیت های موجود در این بازارها سبب گردیده تا نیاز به یادگیری مهارت های معامله گری بیش از پیش در میان اقشار مختلف جوامع احساس گردد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ دی ۱۴۰۰

از همین رو فارغ از بحث جنسیت و یا ملیت، افراد مختلف در سراسر دنیا با هدف کسب درآمد بیشتر، جذب بازارهای مالی شده تا از پتانسیل بالای درآمد زایی موجود در این بازارها بهره مند گردند.

اما همانطور که می دانید فعالیت در هر زمینه ای نیازمند داشتن دانش و تخصص کافی می باشد. لذا مسلما فعالیت در بازارهای مالی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در صورت عدم داشتن دانش لازم، نه تنها نمی توان کسب سود نمود بلکه ریسک از دست دادن سرمایه اولیه نیز وجود خواهد داشت.

از همین رو با توجه به فضای رقابتی که در بازارهای مالی وجود دارد، می توان گفت افرادی در این بازارها موفقترند که علم و دانش معامله گری را بهتر از سایرین آموخته باشند. که البته در این میان طبیعتا تجربه هم می تواند تاثیر به سزایی در میزان موفقیت افراد داشته باشد.

پس در واقع به نوعی می توان گفت در بازارهای مالی، علم و تجربه افراد است که مشخص می کند چه میزان درآمد داشته باشند. حال هر چه تجربه و دانش بیشتر باشد، درآمد کسب شده از این بازارها نیز بیشتر خواهد بود و همیشه این رابطه مستقیم میان این دو موضوع برقرار می باشد.

حال با توجه به اهمیت این موضوع امروز قصد داریم با الفبای معاملات حرفه ای در بازارهای مالی بیشتر آشنا شده و نقشه مسیر حرفه ای شدن در این بازارها را با یکدیگر مورد بررسی و بازبینی قرار دهیم.

آموزش تحلیل گری در بازارهای مالی

اولین گامی که در جهت حرفه ای شدن در بازارهای مالی بایستی برداشته شود، آموزش صحیح و اصولی تحلیل گری می باشد. به عبارت دیگر آموزش تحلیل گری در بازارهای مالی به عنوان یک اصل و ضرورت محسوب شده که تا انتهای مسیر حرفه ای شدن در معامله گری همواره کنار ما قرار خواهد داشت.

لذا با توجه به اهمیت بالای این بخش، توصیه می گردد زمان بیشتری را به آموزش تخصیص دهید. چرا که این بخش در حکم سنگ بنای معامله گری شما در آینده خواهد بود و لذا هر چه پایه و دانش اولیه قوی تر و کامل تری داشته باشید، پیمودن ادامه مسیر نیز برای شما میسرتر خواهد بود.

حال دقت داشته باشید که در اینجا مقصود از آموزش تحلیل گری، تمرکز بر هر دو جنبه آن یعنی تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی (فاندامنتال) در کنار یکدیگر می باشد. دلیل این امر آنست که تحلیل تکنیکال و بنیادی به نوعی تکمیل کننده یکدیگر بوده و آنها را می توان دو شکل به ظاهر متفاوت از یک حقیقت به نام بازار دانست.

چنانچه به تازگی با بازار فارکس آشنا شده و قصد دارید از این بازار بیشتر بدانید، مطالعه بخش فارکس چیست به زبان ساده پیشنهاد می گردد.

شناخت بازار هدف

گام دوم پس از آموزش تحلیل گری، شناخت بازار هدف می باشد. همانطور که می دانید امروزه بازارهای مالی مختلفی وجود دارد که هر کدام دارای شرایط و ویژگی های مختص به خود می باشد. حال در این راستا بایستی از میان بازارهای موجود، بازار (و یا بازارهای) هدف خود را مشخص نموده و ترجیحا مدتی را به صورت آزمایشی (حساب دمو یا حساب واقعی اما با سرمایه کم) فعالیت نماییم.

به واسطه این امر رفته رفته قادر خواهیم بود تا با روند انجام معاملات در بازار هدف آشنا شده و بر پلتفرم معاملاتی و نحوه کار با آن تسلط یابیم. از طرفی این بازه زمانی ایجاد شده به ما کمک خواهد نمود تا ضمن شناسایی بیشتر بازار، به درک فاندامنتال بهتری از آن برسیم.

از همین رو لازم است تا ابتدا زمانی را صرف شناسایی ویژگی های بازارهای مالی مختلف نموده تا بر اساس آن بتوانیم مناسب ترین بازار با ویژگی ها و اهداف خود را برگزینیم. حال در ادامه به منظور کسب شناخت بیشتر، سه مورد از پر طرفدارترین بازارهای مالی را در جدول زیر جهت مقایسه ویژگی آنها با یکدیگر قرار داده ایم.

نام بازاراهرم (Leverage)نحوه معاملاتساعات فعالیتحجم معاملاتی
فارکسدارددو سویه۲۴ ساعتهبسیار زیاد
ارز دیجیتالدارددو سویه۲۴ ساعتهزیاد
بورس تهراننداردتک سویهمطابق با زمان کاریکم(به نسبت دو بازار دیگر)

مدیریت سرمایه در بازارهای مالی

رعایت اصول مدیریت سرمایه در بازارهای مالی یک امر ضروری جهت حفاظت از سرمایه و بقا در برابر نوسانات بازار می باشد. همانطورکه بدون آموزش معامله گری نمی توان در بازارهای مالی موفق شد، بدون داشتن مدیریت سرمایه صحیح نیز امکان موفقیت وجود نخواهد داشت.

از همین رو توصیه می گردد این اصل را جدی گرفته و علاوه بر یادگیری قوانین مدیریت سرمایه در بازارهای مالی، سعی کنید بارها و بارها اصول فراگرفته شده را در محیط آزمایشی بازار مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

تسلط و اجرای صحیح اصول مدیریت سرمایه، نقش به سزایی در پیشرفت روند معامله گری شما خواهد داشت.

روانشناسی معامله گری

همانطور که می دانید حرکات قیمت در بازارهای مالی، به نوعی بازتاب دهنده برآیند رفتار و احساسات معامله گران در مورد دارایی مربوطه می باشد. به بیانی ساده تر، ارزش یک دارایی رشد خواهد کرد زمانی که اکثر معامله گران نسبت به دارایی مربوطه خوشبین هستند و بالعکس زمانی با ریزش قیمت مواجه خواهیم شد که حس بدبینی و منفی نگری در معامله گران ایجاد شده باشد.

لذا از همین رو، درک روانشناسی بازار همراه با کنترل احساسات خود از خشم و یا هیجانات ایجاد شده در طول روند بازار، می تواند نقش موثری در موفقیت و بهبود کیفیت معاملات ما داشته باشد.

فوت کوزه گری در بازارهای مالی

در این قسمت تحت عنوان فوت کوزه گری در بازارهای مالی، قصد داریم به بیان برخی از نکات مهم و ضروری جهت موفقیت در این بازارها بپردازیم.

۱. صبر کردن: این که همیشه در بازار حضور داشته باشید دلیلی بر کسب نتایج بهتر نیست! لذا لازم است زمانی را کنار ایستاده و صرفا نظاره گر بازار باشید.

۲. تحلیل جامع بازار: سعی کنید همیشه بازار را پیوسته ببینید و معاملات خود را بر مبنای آن انجام دهید. توجه داشته باشید معامله کردن صرفا بر اساس یک یا دو پارامتر در بازار، ریسک معاملاتی شما را افزایش خواهد داد.

۳. شناخت وضعیت بازار: حرکت قیمت در بازارهای مالی می تواند سه وضعیت مختلف داشته باشد. صعودی (بازار در حال رشد است)، نزولی (بازار در حال ریزش می باشد) و خنثی که بیانگر نوسان قیمت بین دو محدوده حمایت و مقاومت می باشد.

دقت داشته باشید معامله گری در هر وضعیت بازار، روش های خاص خود را داشته که نیاز است پیش از ورود به بازار، تسلط کافی در این زمینه کسب گردد. یکی از این موارد ترفندهای نوسان گیری و تابلو خوانی در بورس است که یادگیری آن را به شما پیشنهاد می نماییم.

در نهایت امیدواریم مطالب ارائه شده مفید واقع گردیده باشد و توانسته باشیم سهمی هر چند کوچک در پیشرفت دانش معاملاتی شما عزیزان داشته باشیم. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بورس و فارکس به وب سایت آموزش بورس به آدرس اینترنتی www.amoozesh-boors.com مراجعه فرمائید.

1 پیام

پاسخ دادن