الگوریتم در بازار سرمایه به زبان ساده

پیش‌بینی وضعیت بازار تا عید|محمد‌حسین ادیب|تلگرام
#اقتصادبرتر

 الگوریتم ها مجموعه ای از قوانین معاملاتی هستند که قیمت و زمان ورود و خروج از یک سهم را محاسبه می کنند. در واقع، به اجرای معاملات توسط کامپیوتر میگویند.

تهران – اقتصادبرتر – ۷ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر،اولین جمله ای که در سایت Bank of America در توضیحات الگوریتم می بینیم به شرح زیر است:

بورس

PORTFOLIO TRADING OPTIMIZATION. REDUCING RISK. ENHANCING PRECISION.

بهینه سازی پورتفو، کاهش ریسک و افزایش دقت در سرمایه گذاری!

همانطور که ملاحظه می فرمایید ریسک ها در افق ها و تایم فریم ها و با فرمول های مختلفی قابلیت مدلسازی و کنترل دارند. هوش مصنوعی می تواند رابطه بین سرعت اجرای معاملات و هزینه اجرای آن در بازار را بهینه کند و الگوریتم های اجرای معاملات می توانند معاملات را به بهترین شکل در بازار اجرا کنند.

مقایسه چند الگوریتم

خط مشکی رنگ قیمت میانگین حجمی بازار را نشان می دهد (همسان قیمت پایانی در بورس تهران)

خط آبی الگوریتم “همیشه در بازار” و خط سبز الگوریتم “SmartTrader” هست که با کمی هوشمندی توانسته بسیار در اجرای معاملات موفق عمل کند و هزینع معاملاتی را به شدت کاهش دهد.

الگوریتم ها نسبت به خرید و فروش بلوکی می توانند صدها میلیون تومان به نفع خریدار یا فروشنده منافع را جابجا کنند!

میزان slippage را در نمودار بالا مشاهده می کنید.

                                                     میزان slippage را در نمودار بالا مشاهده می کنید

کلمه slippage اشاره به لغزش قیمت به سمت بالا یا پایین وقتی که حجم زیادی خرید یا فروش توسط یک سرمایه گذار انجام می شود، دارد.

همان طور که ملاحظه می فرمایید خط سبز رنگ که یک الگوریتم اجرای معاملات است توانسته با اجرای هوشمند معاملات میزان slippage را تا حد زیادی از بین ببرد. در حقیقت لغزش قیمت کمتر شده و بدون توجه بازار و فشار به سهم خرید یا فروش انجام شده است و نتیجتا نوسان قیمت کمتری متوجه سهم شده است.

در طول دهه اخیر، اکثر موضوعات تحقیقاتی به سمت یافتن ارزش پنهان اجرای بهینه معاملات در بازار (Hidden value of implementation)، هدایت شده است.

الگوریتم‌ها نسبت به واکنش به تغییرات شرایط و رژیم بازار و وقایع پیش بینی نشده، بهتر و سریع تر عمل می‌کنند. آن‌ها توانایی بهتری دارند که سازگاری بین تصمیمات سرمایه گذاری و ساختارهای معاملاتی را تضمین کنند، که نتیجه آن کاهش هزینه اثرات بازار(market impact cost)، ریسک زمانی کمتر و درصد بالاتری از سفارشات معامله شده (هزینه فرصت کمتر) خواهد بود.

هدف کلیه الگوریتم های اجرای معاملات (Trade Execution Algorithms) بر پایه ۲ موضوع زیر است:

?کاهش هزینه معاملاتی (خرید پایین‌تر و فروش بالاتر)

?کاهش اثرات بازار (پنهان بودن)

الگوریتم‌ها قیمت، تعداد و زمان معاملات را مدیریت می‌کنند و این در حالی است که دائما نسبت به تغییر شرایط بازار واکنش نشان می‌دهند.

در این الگوریتم‌ها شما می‌توانید تمام سفارشات را تحت کنترل داشته باشید. نوع نمایش سفارشات (درصد هیدن و آشکار)، باندهای قیمتی (حداقل و حداکثر قیمت خرید یا فروش)، باندهای حجمی (حداقل و حداکثر حجم خرید یا فروش)، باندهای زمانی (زمان شروع و پایان یک الگوریتم)، زمان‌های انتظار و رفرش کردن و همچنین زمان شتاب گرفتن یا کاهش شتاب معامله بر اساس اهداف سرمایه‌گذاری و شرایط واقعی بازار را تعیین می‌شود.

همچنین شما می‌توانید الگوریتم‌ها را به صورت دستی به حالت تعلیق درآورده و کلیه سفارشات را لغو و یا آن‌ها را فورا اصلاح کنید.

الگوریتم ها می توانند در بازارهای مختلف از جمله: سهام، اوراق بدهی، ارز و مشتقات فعال شوند. با افزایش سرعت و دفعات معاملات، الگوریتم‌ها فضای معاملاتی کاراتری را فراهم می‌کنند و با کاهش هزینه معاملاتی، عملکرد پرتفوی سرمایه گذار بهبود خواهد یافت. استفاده از معاملات الگوریتمی مستلزم این است که سرمایه‌گذار، ابتدا استراتژی معاملاتی خود را بر اساس روابط ریاضی و کمی مشخص کند.

با توجه به نیاز سرمایه‌گذاران، الگوریتم ها از روابط بسیار ساده (مانند خرید و فروش بین دو قیمت مشخص و اجرای مکرر آن برای نوسان گیری) تا الگوریتم‌های به شدت پیچیده (مانند استفاده از یادگیری ماشین جهت جلوگیری از عدم تکرار اشتباهات) متغیر هستند.

استفاده از معاملات الگوریتمی در بورس های دنیا به قدری توسعه یافته است که غالب حجم معاملات را در برگرفته است.

در حال حاضر آمار استفاده از الگوریتم ها در بازارهای دنیا از مرز ۹۰ درصد گذشته است.

الگوریتم ها یک مزیت بسیار اساسی دارند: در اجرای سفارشات، کلیه احساسات و تعصبات انسانی حذف خواهند شد.

برای استفاده از معاملات الگوریتمی مهارت ریاضیات بالایی لازم است؟
– خیر، اما دانستن آن به شما کمک می کند. ما آنچه را برای استفاده از الگوریتم ها نیاز دارید، فراهم کرده ایم.

مطالعه و تسلط بر روش های آماری پیشرفته ضروری است؟
– خیر. این روش ها به عنوان یک ابزار برای استفاده در دسترس شما قرار می گیرند. کافی است تنها نحوه کار با آن را مطالعه کنید.

 آیا باید در کار با کامپیوتر حرفه ای باشیم؟
– داشتن فهم پایه از کامپیوتر و آشنایی با مفاهیم هفت گانه کار با کامپیوتر کفایت می کند. اگر مشکلی به وجود آمد، مهندسین کامپیوتر را برای حل مشکل فرا می خوانیم

 آیا باید جزئیات کار با الگوریتم ها را بفهمیم؟
– به طور تخصصی لازم نیست. فهمیدن چگونگی کار کردن ماشین، ارزشمند است. می توانید یک اتومبیل را با دانستن چگونه کار کردن موتورهای آن بهتر برانید. اگر می خواهید ماشینی را طراحی کنید به دانستن اینکه کلاچ کجاست و چه کار می کند و … نیاز خواهید داشت. اما لازم نیست که دقیقا بدانید اجزای کلاچ چه هستند و به چه شکل کار می کنند. در حقیقت وظیفه هر ابزار و هدفش را می شناسید و به راحتی می توانید آن ها را باهم مرتبط سازید.

 آیا به کامپیوترهای خاصی برای اجرا کردن معاملات الگوریتمی نیاز است؟
– بستگی به سطح هدف شما دارد. به طور معمول برای اجرای این گونه سیستم ها از سرورهای قدرتمند استفاده می کنند، اما فرآیند ساخت و بهینه سازی آن توسط معامله گر، می تواند روی یک کامپیوتر کاملا معمولی انجام شود.

 آیا یک سیستم الگوریتمیمی تواند اشتباه کند؟
الگوریتم ها نیز مانند تمام نرم افزارها، وقتی که به خوبی طراحی . آزمایش شده باشند، به ندرت اشتباه می کنند. در حقیقت ما تجربه ها و راهکارهایی را در اختیار شما قرار خواهیم داد که مانع خطاهای رایج در نرم افزار و سیستم های معاملاتی تان شود. همچنین راهکارهای استانداردی برای جلوگیری از خطاهای غیرمنتظره وجود دارد که در سیستم های معاملاتی الگوریتمی به کار گرفته می شود.

آیا الگوریتمی که در بازار بورس تهران استفاده می شود را می توان برای بازار آتی سکه یا بازار های بین المللی به کار برد؟
– علیرغم اینکه تمام بازارهای مالی اصول پایه یکسانی دارند اما نسبت به هم تفاوت های زیادی دارند. اساسا یک الگوریتم برای شرایط خاص یک بازار و حتی یک سهم نوشته می شود. دقت کنید فراگیر بودن یک الگوریتم از دقت آن می کاهد. با این حال الگوریتم ها را می توان با کمی تغییرات برای بازارهای دیگر وفق داد.

 یادگیری معامله با استراتژی الگوریتمی چقدر مشکل است؟ چه مقدار زمان طول می کشد تا به یک حرفه ای تبدیل بشویم؟
– در صورتی که شما به ابزارهای قوی دسترسی داشته باشید نیاز نیست هیچ مطلب تازه ای یاد بگیرید. کافی است همان استراتژی های معاملاتی خودتان را برای کامپیوتر تعریف کنید و با تست های مکرر نقاط ضعفش را برطرف نمایید.

در مرحله بعدی سیگنال های استراتژی تان را مدتی بررسی و به صورت مجازی بر مبنای آن ها اقدام به خرید و فروش می کنید. این کار به شما می گوید که به چه سطحی رسیده اید و زمانی که به اندازه کافی احساس اطمینان کردید، با پول واقعی شروع به معامله کنید.

پاسخ دادن