امکان رانت‌خواری در عرضه اولیه سهام وجود ندارد

اقتصادبرتر

دبیرکل کانون کارگزاران بورس گفت: از نظر سیستمی اصلا امکان رانت‌خواری کارگزاران در عرضه‌های اولیه وجود ندارد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۶ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، میرصانعی در این باره گفت: به نظرم اساساً امکان رانتخواری نه تنها کارگزاران در عرضه‌های اولیه سهام شرکتها مهیا نیست، بلکه سوءاستفاده هیچ فردی امکان‌پذیر نیست. وقتی خطایی در بورس رخ می‌دهد، سعی می‌کنیم به صورت سیستماتیک جلوی آن را بگیریم که اصلا امکان خطا نباشد.

به گفته میرصانعی، حتی اگر فردی سهامی داشته که خودش در روستا ساکن است و امکان خرید آنلاین هم ندارد و از قیمت سهام خود هم خبرندارد،  یک کارگزار بخواهد سهام او را اصطلاحا ارزان‌فروشی کرده و خود خریداری کند، این امکان از نظر سیستمی وجود ندارد، چون سامانه بورس طوری طراحی شده که امکان تخلف نیست و سهام به بالاترین قیمت و پیشنهاد خرید و فروش می‌شود.

دبیرکل کانون کارگزاران گفت: از نظر سیستمی امکان ارزان‌فروشی سهام توسط کارگزاری‌ که بخواهد برای خود خریداری کند وجود ندارد، بلکه خود به خود سهام به بالاترین قیمت پیشنهادی هماهنگ شده و معامله می‌شود.

وی گفت:‌حتی اگر انسان خلافکاری بخواهد به سامانه خرید و فروش دسترسی داشته باشد، طوری طراحی شده که نتواند در عرضه‌های اولیه خلاف کند، چون خرید و فروش سهام در عرضه اولیه به روش بوک‌بیلدینگ (اصطلاحا سفارش دفتری) انجام می‌شود.

وی گفت: قبلاً روش خرید و فروش در عرضه اولیه طوری بود که سرعت در ثبت سفارش مهم بود، اما اکنون با روش بوک‌بیلدینگ فرصت کافی وجود دارد و خود بورس یکی دو ساعت اجازه ثبت سفارش‌های خرید را می‌دهد و هم خود مشتری و یا کارگزاری می‌تواند دسترسی به سامانه برخط معاملات را داشته باشد.

میرصانعی گفت: روش دوم این گونه است که فرد متقاضی با مراجعه به دفتر کارگزاری، سفارش خرید خود را به صورت مکتوب ارائه می‌دهد و کارگزار با وکالت او سهام را خرید و فروش می‌کند. در اینجا هم کارگزار به همان روش بوک‌بیلدینگ سفارش را وارد سامانه می‌کند و تضاد منافعی بین کارگزار و مشتری وجود ندارد.

میرصانعی افزود:‌ به همه کسانی که وارد سامانه شده و ثبت کرده‌اند، سهام عرضه اولیه تعلق می‌گیرد، بنابراین کارگزار انگیزه‌ای ندارد که بخواهد رانتخواری کند، مگر اینکه مشتری پول نداشته باشد یا اصطلاحا تقاضای غیرمؤثر برای سهام داشته باشد که در آن صورت امکان معامله ندارد، وگرنه هیچ انگیزه دیگری وجود ندارد و کارگزار باید سفارش مشتری را وارد سامانه کند و کارمزد خود را دریافت کند که اگر سفارش مشتری را وارد نکند، کارمزدی هم نمی‌گیرد، بنابراین این گفته‌ که کارگزاران بتوانند در عرضه اولیه رانتخواری کنند، پایه و اساسی ندارد.

پاسخ دادن