امید سهامداران به بهبود شرایط بورس

بسیاری از سهامداران هنوز معتقدند بورس به تعادل خواهد رسید و ارزش سهام آنان بالا خواهد رفت لذا هر روز نگاهشان به تابلوی بورس و گوششان به حرف‌های مسئولان است.

تهران – اقتصاد برتر ۴ شهریور ۹۹

بازار سرمایه همچنان در تلاش است تا روزهای پر رونق خود را بازیابد و اعتماد از دست رفته را به سهامداران بازگرداند. طی هفته گذشته بسیاری از سهامداران خرد از وضعیت بازار و سقوط ارزش سهام شوکه شدند و صف‌های طویل فروش برای خارج کردن سرمایه خود تشکیل دادند. و از اینکه سرمایه اشان به سختی نقد می‌شد بسیار نگران بوده و هستند اما با ورود حقوقی‌ها به بورس و اقدام آنان برای خرید سهام‌های در صف فروش شرایط اندکی بهتر شد اما هنوز بورس به حالت عادی ماه‌های قبل بازنگشته است. بورس هنوز در تلاش است، اما این بار جهت حرکت تغییر کرده و بازار برخلاف هفته‌های گذشته، روندی نزولی به خود گرفته و درحال بازگشت از مسیری است که با سرعت طی کرده بود. با این حال به نظر نمی رسد این افت شاخص باعث شده باشد بورس از چشم سهام داران بیافتد و نگاه‌ها همچنان به سمت این بازار است.

  • دوران خوب بورس

بورس تا همین یک ماه پیش صعود چشم گیر داشت و نقل محافل اقتصادی و خانوادگی بود. صف خرید‌ها انقدر طولانی بود که برخی روزها هیچ سهم مرغوبی نصیب سهام داران نمی شد. کافی بود روی یک سهم دست بگذاری تا طی یک هفته سود آنچنانی نصیبت شود. اتفاقی که تبلیغات دولت نیز به آن دامن زد تا پای نیمی از مردم کشور به بازار سرمایه باز شود. این زرق و برق بازار سرمایه چشم خیلی‌ها را گرفت و بسیاری از مردم با هدف کسب سودهای آنچنانی، با سرمایه چشم گیر و دانش کم وارد این بازار شدند. برخی به سود رسیدند و سرنوشت برخی را به این روزهای بازار سرمایه کشاند.

  • دوران ناخوش بورس

روزهایی که چراغ قرمز بورس لحظه ای سبز نمی شود و بسیاری از سهم‌هایی که پشتوانه قوی دارند هم گرفتار صف فروش شده اند. در این میان دولت هر روز تصمیمی در جهت حمایت از این بازار می‌گیرد و کارشناسان معتقدند شاخص درحال اصلاح خود است. با این حال بازار همچنان با سرکشی بر مدار نزول در حرکت است و برخی دلیل این اتفاق را جدا از دخالت‌های دولت، حاشیه‌های تشکیل صندوق دارادوم، نحوه فروش سهام عدالت و… ناشی از ترس جدیدالورودها و رفتار هیجانی آنها برای خروج از بازار می‌دانند.

  • بورس از دید سهامداران

یکی از سهام داران برای ورود به بورس کامیون فروخته و دیگری حاصل چند سال کار خود را به این بازار آورده است. برخی پشیمان هستند و برخی دیگر بر صبر کردن تاکید دارند. با این حال به نظر می‌رسد اکثرا بر این باورند که آینده بورس همچنان روشن است و تصمیمی برای خروج از این بازار ندارند.

  • کامیون فروختم، وارد بورس شدم

محمد، دلیل ورود به بورس را تاثیر صحبت‌های اطرافیان عنوان کرد و به ایسنا گفت: من صاحب کامیون بودم و درآمدم از این طریق کم تر از ماهی ۱۰ میلیون تومان بود. به دلیل حرف دیگران و اینکه درآمد ماهیانه ام در بورس از ماهی ۱۰ میلیون بیشتر خواهد شد، کامیون که همه سرمایه ام بود را ۳۰۰ میلیون تومان فروختم و بهمن سال گذشته بدون هیچ دانش خاصی وارد بازار سرمایه شدم. وی گفت : در چند ماه اخیر سودهای چشم گیری نصیبم شد و درآمدم از ماهی ۱۰ میلیون تومان هم فراتر رفت. اما این روزها دائما درحال از دست دادن سرمایه خود هستم. فعلا تصمیمی برای آینده ندارم و نمی دانم بهتر است در این بازار بمانم یا خیر.

  • دنبال جایی برای سرمایه خرد و پراکنده ام بودم

رسول که از سال ابتدای سال ۱۳۹۸ وارد بازار سرمایه شده است، درمورد دلیل ورورد خود به این بازار به ایسنا گفت: بازار سرمایه همواره برای من جذابیت داشت و از آنجایی که برای پول‌های خرد و پراکنده ام دنبال جایی برای سرمایه گذاری میگشتم، این بازار را انتخاب کردم.

وی درمورد میزان آشنایی خود با بازار سرمایه توضیح داد: دانشم درمورد بازار سرمایه ابتدایی بود و هست ولی تخصص یکی از نزدیکانم بورس است و بیش از پنج سال است که در این بازار فعالیت می‌کند، من هم از توان و ارتباطاتی که دارد استفاده کردم. سرمایه ای هم که تا کنون وارد این بازار کرده ام حدود ۱۰ میلیون تومان است. این مخاطب با انتفاد از ایجاد فضای بی اعتمادی بازار سرمایه، اظهار داشت: بلاتکلیفی این بازار که دولت در آن نقش داشته باعث ایجاد بی اعتمادی شده و این فضا واقعا آزار دهنده است. فضای رانتی بورس هم که همیشه بوده و درحال حاضر ورود گسترده دولتی‌ها این ترس رو بیشتر میکند. رسول به این سوال که با توجه به افت روزهای گذشته شاخص، قصد خروج از بازار را دارد یا خیر پاسخ داد: نگاه من به بازار سرمایه بلند مدت است و پول زیادی هم وارد این بازار نکرده ام. بنابراین فعلا صبر می‌کنم.

  • کاش دولت بورس را به حال خود می‌گذاشت

محسن دلیل ورود خود به بازار سرمایه را جلوگیری از کاهش ارزش ذخیره ریالی پس انداز بانکی و حفظ پول در شرایط تورم عنوان کرد و به ایسنا گفت: دانشم درمورد بازار سرمایه بسیار کم است با دیدن ویدیوهای آموزشی و خواندن مبانی بازار سرمایه، دانشم به مرور کمی ارتقا یافت. البته اعتمادی به این بازار نداشتم اما فکر کردم بازار سرمایه بهتر از نگه داشتن پول در بانک است. درحال حاضر هم سرمایه ام در این بازار حدود ۱۱۰ میلیون است.

  • بازار یعنی ریسک

اشکان با بیان اینکه روند شدید تورم در کشور باعث شد تا دنبال راهکاری برای جلوگیری از کاهش ارزش سرمایه نقد خود باشم، به ایسنا گفت: جلوی بازار خودرو گرفته شد، طلا و سکه نابسامان شد و مسکن هم با پول‌های خورد قابلیت خرید برای افراد کم‌سرمایه را نداشت. بنابراین گزینه آخر براساس جو حاکم برجامعه، بازار بورس بود که من هم وارد شدم. دانش بورسی ام هم در ابتدا خیلی کم بود اما کم‌کم افزایش دادم. وی ادامه داد: به هر حال بازار یعنی ریسک. مردم با چه اعتمادی طلا یا ماشین یا خانه میخرند؟ این هم بازار بورس است، مثل بازار ارز… سرمایه ام در این بازار حدود ۱۶۰ میلیون تومان است و با آگاهی از ریسک بازار این میزان سرمایه را وارد بورس کرده ام. وی با انتقاد از ورورد دولت به روند حرکت بازار سرمایه، اظهار داشت: دولت باعث تضعیف بازار شد. با این حال من در این روزها حتی یک ریال هم از بازار خارج نکرده ام اما اگر سرمایه ام را از بورس خارج کنم، بازار ارز را به عنوان بازار جایگزین ترجیح می‌دهم.

  • اعتماد مردم از دست رفته

سیاوش نیز دلیل ورود خود به بازار سرمایه را حفظ سرمایه عنوان کرد و به ایسنا توضیح داد: برای اینکه ارزش پس‌انداز کم و سرمایه‌ای که به زحمت قسط و وام جمع کرده بودم، حفظ شود و به دلیل اینکه با سرمایه ای که داشتم نمی توانستم زمین یا مسکن بخرم و به نوسان‌های بعضا دستوری دلار هم نمی توانستم اعتماد کنم، وارد بازار سرمایه شدم. البته به دلیل فعالیت خانواده ام در این بازار با بورس بیگانه نبودم و در دوره‌های بورسی برای کسب دانش بیشتر شرکت کردم.

وی ادامه داد: من با ۱۰۰ میلیون تومان تومن وارد بورس شدم اما ولی به مرور پول بیشتری وارد این بازار کردم. با اتفاقاتی که افتاد و برخی اقدامات سیاسی، اعتماد بخش زیادی از مردم به بازار سرمایه از دست رفته است. این موضوع را می‌توان از صف فروش‌های بازار متوجه شد. البته من الان ترجیح میدهم ضرر کنم تا اینکه بنشینم در صف فروش و هیجانی رفتار کنم. درواقع در این روزها سهمی نفروختم و کمی هم سهم خریدم.

پاسخ دادن