امیر قطر با پیام آمریکا به ایران می‌آید

یک کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: سفر شیخ تمیم بن حمد آل ثانی حاکم قطر که قرار است سه شنبه به تهران سفر کند به خاطر شکستن مذاکرات برجام است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

امیر قطر به توصیه آمریکا، قصد دارد برای پایان دادن به بن بست مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۴ وین میانجیگیری کند.

کارشناسان بین الملل معتقدند، سفر غیر منتظره بشار اسد به تهران و بلافاصله سفر امیر قطر که فردا به ایران سفر خواهد کرد می‌تواند حاوی پیام مهمی باشد. این دو سفر دو تلاش دیپلماتیک مهم هفته جاری هستند که حتما نتایج آنها می‌تواند تاثیرات قابل توجهی در تحولات آینده منطقه داشته باشد.

رهبر انقلاب در دیدار بشار اسد با اشاره به موفقیت‌های بزرگ سوریه در میادین سیاسی و نظامی گفتند: سوریه امروز، سوریه قبل از جنگ نیست، اگرچه آن زمان خرابی‌ها نبود اما احترام و اعتبار سوریه اکنون بسیار بیشتر از گذشته است و همه به این کشور به‌عنوان یک قدرت نگاه می‌کنند. ایشان همچنین مقاومت و ایستادگی ملت و نظام سوریه و پیروزی در یک جنگ بین‌المللی را زمینه‌ ساز افزایش اعتبار و سرافرازی سوریه دانستند و تأکید کردند: با توجه به روحیه و نشاط و اراده بالا در شخص رئیس‌جمهور و دولت ایران برای گسترش همکاری‌ها با سوریه، باید تلاش کرد روابط دو کشور بیش از گذشته ارتقاء یابد.

رئیس‌جمهور کشورمان نیز با تاکید بر اینکه مقاومت ملت سوریه در مقابله با تروریسم و تکفیر ستودنی است، اظهار داشت: آنچه آینده منطقه و فلسطین را رقم می‌زند، میزهای مذاکره و قراردادهایی مثل «اسلو» و «کمپ دیوید» و «معامله قرن» نیست، بلکه مقاومت ملت‌ها تعیین‌کننده نظم جدید منطقه‌ای است.

این سخنان مهم رهبر انقلاب و نیز رئیس جمهوری کشورمان در دیدار با بشار اسد در روزهایی که رژیم صهیونستی در حال انجام جنایات خشونت بار است حتما معنا دار خواهد بود.

حسن هانی زاده کارشناس مسائل منطقه معتقد است « از آنجاکه منطقه و بویژه اراضی ثانی از ۳ هفته گذشته شاهد انتفاضه خونین بوده و درگیری‌های خشونت‌آمیزی در اراضی فلسطین آغاز شده، احتمال می‌رود که محور مقاومت در آینده به دنبال تقابل با تهاجمات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین باشد.» او همچنین در مورد سفر امیر قطر به تهران می‌گوید:« سفر امیر قطر به تهران، قطعا از جنس گفت‌وگو درباره مذاکرات وین و برجام خواهد بود و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی حاکم قطر، به خاطر شکستن بن بست مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۴ در وین به تهران سفر می‌کند.»

بگفته هانی زاده سفر آقای بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه به تهران که یک سفر ناگهانی بود، در چارچوب شرایط منطقه و آغاز یک انتفاضه جدید در اراضی ثانی است که قطعا در آینده تاثیر خود را روی رخدادهای منطقه خواهد گذاشت. این سفر در حقیقت برای رایزنی پیرامون احتمال گسترش انتفاضه فلسطین به محور مقاومت است. این سفر در این چارچوب برای رایزنی با مقامات جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است. از آنجا که منطقه و بویژه اراضی ثانی از ۳ هفته گذشته شاهد یک انتفاضه خونین بوده و درگیری‌های خشونت‌آمیزی در این اراضی فلسطین آغاز شده، احتمال می‌رود که محور مقاومت در آینده به دنبال تقابل با تهاجمات رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین باشد.

مردم فلسطین درآینده نزدیک از ساز وکارهای جدیدی برای تقابل میدانی با رژیم صهیونیستی استفاده خواهند کرد. طبیعتا این جنگ در اراضی اشغالی ممکن است منطقه را تحت تاثیر قرار دهد.

موضوع دیگری که در جریان سفر آقای بشار اسد به تهران مورد بحث قرار گرفت، مسأله خروج سوریه از بحران ۱۱ ساله این کشور است. از آنجاکه بیش از ۹۵ درصد از اراضی سوریه از اشغال گروهک‌های تروریستی خارج شده، اکنون سوریه وارد یک مرحله جدید شده است. خسارت‌های موجود در سوریه حدود ۷۰۰ میلیارد دلار برآورد شده، سوریه احتمالا وارد فاز بازسازی این کشور خواهد شد و جمهوری اسلامی ایران با داشتن تجربه‌ در زمینه بازسازی شهرها این آمادگی را دارد که در این باره به دولت سوریه کمک کند.

بنابراین مسائل مهم منطقه‌ای روابط سوریه و کشورهای عرب حوزه خلیج‌فارس و همچنین عادی سازی رابطه بین کشورهای حوزه خلیج‌فارس با رژیم صهیونیستی که طبیعتا به تحریف محور مقاومت منجر خواهد شد، در مدار بحث وگفت وگوی آقای بشار اسد با مقامات ایرانی بوده است.

به گفته یکی از رسانه‌های غربی، امیر قطر در سفری که انتظار می‌رود برای احیای برجام و امنیت انرژی در اروپا باشد در روزهای آتی از ایران، آلمان، انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی بازدید خواهد کرد.

امیر قطر که رابطه نزدیکی با دولت جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا دارد، تلاش دارد، این فضا را بشکند و خروجی قابل قبولی از مذاکرات وین به دست آورد. به همین دلیل با سفر بشار اسد و نیز سفر امیر قطر به کشورمان، احتمالا فصل جدیدی در مناسبت‌های کشورهای عربی و همچنین مذاکرات ایران و کشورهای۱+۴ آغاز خواهد شد. به همین دلیل باید در انتظار تحولات جدیدی باشیم.

قطر به لحاظ رابطه با آمریکا و غرب جایگاه ممتازی دارد. در گذشته قطر نقش بسیار مهمی در نزدیکی دیدگاه‌های ایران و کشورهای غربی و ایران و آمریکا ایفا کرده و شیخ تمیم بن حمد آل ثانی به دلیل ارتباط نزدیکی که با شخص جو بایدن دارد قطعا حامل پیامی از سوی آمریکا به ایران و در مقابل رساندن نقطه نظرات ایران به آمریکا خواهد بود.

گفته شده یکی از محورهای گفت‌وگو مسأله گاز طبیعی و امنیت انرژی در بخش اروپایی این سفر است.

از آنجا که روسیه درگیر بحران اوکراین است و کشورهای اروپایی نگران صادرات گاز روسیه به اروپا هستند. مسأله تامین انرژی کشورهای غربی و همچین حفظ امنیت انتقال انرژی از خلیج فارس به کشورهای اروپایی مورد توجه شیخ تمیم بن حمد آل ثانی خواهد بود که این مسأله هم در رابطه با مسائل جهانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

اکنون جمهوری اسلامی ایران با توجه به جایگاهش در منطقه و نقشی که در حل مشکلات منطقه دارد، در حقیقت به عنوان محوری‌ترین کشور منطقه برای حل بحران‌ها تلقی می‌شود. دیدار رهبران دو کشور جهان عرب، رئیس‌جمهور سوریه و امیر قطر نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی‌ ایران از اهمیت ژئوپولتیکی بالایی در منطقه برخوردار است.

پاسخ دادن