انباشت ۱۷۸ هزار خودرو ناقص در پارکینگ های خودروسازان

بازرس کل امور صمت سازمان بازرسی کل کشور اعلام کرد: بر اساس آخرین آمار، بالغ بر ۱۷۸ هزار خودرو ظاهرا ناقص در پارکینگ‌ها انباشت شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ دی ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از صدا و سیما، اشکان میرمحمدی اظهار داشت: اگر عزم و اراده و روحیه جهادی باشد امکان تأمین قطعات خودروهای ناقص فراهم است. بر اساس آخرین آمار، بالغ بر ۱۷۸ هزار خودرو ناقص در پارکینگ‌ها انباشت شده است. برداشت ما این است که نیاز به نهادی تنظیم کننده برای تأمین قطعات وجود دارد. مدیریت زنجیره تأمین مطلوب نبوده و خودروسازان مجبورند پیش فروش کنند، زیرا زیان انباشته و مشکل نقدینگی دارند.

در ادامه سید علی موسوی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز با انتقاد شدید از انحصار در صنعت خودرو، گفت: خودروسازها قطره چکانی خودروها را عرضه می‌کنند تا با انباشت تقاضا بتوانند قیمت‌ها را افزایش دهند. مشکل همان مافیای خودروسازی است، خودرو افزایش قیمت خورد، اما با وجود تأمین نقدینگی خودروسازها حتی طلب قطعه سازها را هم ندادند.

دبیر هیأت تحقیق و تفحص از صنعت خودرو با انتقاد از مدیران خودروسازی و مدیریت دولتی حاکم بر صنعت خودرو گفت: بر اساس گزارش‌ها فقط ۱۰ درصد خودروهای انباشت شده نیاز به قطعاتی مثل چیپ ست دارند.

عادل پیرمحمدی مدیرعامل ساپکو نیز در ادامه با دفاع از صنعت خودروسازی همه مشکلات را متوجه تحریم‌ها و کمبود قطعات الکترونیکی در جهان و تعطیلات کریسمس و قیمت پایین خودروها دانست و گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۳۳۰ هزار خودر عرضه کرده ایم که به دلیل زنجیره تأمین بوده است. پیرمحمدی خواستار حمایت از صنعت خودرو و تولید داخلی شد و گفت: ما تولید را کاهش ندادیم و تعدادی از خودروها را از پارکینگ‌ها خارج و تجاری کردیم و تعدادی خودروی جدید تولید و جایگزین آن‌ها شده است. وی گفت: قبلاً ۸۵ هزار خودرو در پارکینگ‌ها بود که الان به ۹۸ هزار دستگاه رسیده است و همه آن‌ها هم قطعاتی کمبود دارند که امکان تولید آن‌ها در کشور وجود ندارد.

مجید کاغذگریان کارشناس صنعت خودرو با انتقاد از مدیریت ناکارآمد صنعت خودرو و تعجب از زیان انباشته و کمبود همیشگی نقدینگی در این صنعت، گفت: اگر بنا بر کمبود قطعه است پس چرا سایر خودروسازهای دنیا مشکل ندارند. بخشی از قطعات خوردوهای خودروسازهای بزرگ دنیا هم وارداتی است و خودشان تولید نمی‌کنند. سعید موتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو نیز گفت: این آشفتگی و نابسامانی در بازار خودرو حاصل عرضه کم خودرو در بازار است.  در پنج ماه اخیر که عرضه خودرو کم شده است با افزایش قیمت خودرو در بازار روبرو شده ایم.

پاسخ دادن