انباشت ۳۶۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در دامداری ها

رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور گفت: «هم‌اکنون رقمی بالغ بر ۳۶۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در واحد‌های دامداری انباشت شده که به سبب نبود تقاضا دامداران با مشکلات متعددی مواجه هستند.»

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ دی ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از فارس، سال گذشته با صرف ۴ هزار میلیارد تومان برای واردات گوشت و تزریق ارز ۴۲۰۰ تومانی قیمت کاهش نیافت و دو برابر شد ولی امسال با رشد تولید دام در استانها قیمت گوشت تقریبا متعادل شده و ۴۰ درصد کاهش یافته است.

گزارش میدانی از بازار منطقه ۱۹ تهران حاکی است، قیمت گوشت قرمز در هفته‌های گذشته روند کاهشی به خود گرفته و امروز در بازار تهران هر کیلوگرم گوشت مخلوط گوساله ۶۱ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می‌رود که تنها دلیل این کاهش، افزایش تولید داخل در ماههای گذشته بوده نه واردات.

قیمت گوشت سال گذشته به رغم تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی و صرف ۴ هزار میلیارد تومان برای واردات گوشت از کیلویی ۴۵ هزار تومان به ۱۲۰ هزار تومان افزایش یافت و اما امسال با اتکا به تولیدداخلی که در استانها وجود دارد قیمت گوشت تقریبا متعادل شده است و این هشدار جدی برای مسئولان است که به جای دوختن نگاهها به واردات حمایتشان را از تولید کنندگان داخلی بیشتر کنند و موانع تولید آنها را برطرف کنند.
آنطور که مسؤولان و اتحادیه‌های گوشت می‌گویند؛ تولید گوشت قرمز در استان‌های کشور به حدی افزایش یافته که دامداری‌ها از دام‌های سبک و به ویژه سنگین انباشته شده است. آنها همچنین هشدار می‌دهند که تراکم بیش از اندازه دام در دامداری‌ها خطرناک است و احتمال بروز و شیوع بیماری وجود دارد، در این صورت دام‌ها تلف شده و دامداران متضرر می‌شوند.

مرتضی رضایی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در نشست خبری سرپرست جدید وزارت جهاد کشاورزی، گفت: «انباشت دام در استانهای کشور بسیار جدی است اگرچه اکنون بیماری جدی شیوع نکرده اما این تراکم زیاد می تواند موجب بروز بیماری شود.»
احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور گفت: «هم‌اکنون رقمی بالغ بر ۳۶۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در واحد‌های دامداری انباشت شده که به سبب نبود تقاضا دامداران با مشکلات متعددی مواجه هستند.»

در این زمینه اتحادیه های تولید پیشنهاد کرده‌اند که دولت مرزهای صادرات را به روی گوشت قرمز باز کند که در این صورت قیمت متعادل شده و دامداران ضرر نخواهند کرد.
پیشنهاد اتحادیه های تولید برای صادرات گوشت و دام در حالی صورت گرفته که سال گذشته قیمت گوشت علی رغم تزریق ارز ۴۲۰۰ تومانی به یکباره افزایش یافت و از کیلویی ۴۰ هزار تومان به ۱۲۰ هزار تومان رسید و اگر قیمت اکنون به محدوده ۶۰ هزار تومان رسیده، در حقیقت از افزایش‌های سال گذشته اندکی عقب‌نشینی کرده و همین الان بسیاری از مردم توان خرید گوشت قرمز را ندارند.
به طوری که عباس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی هم در نشستی که در اتاق بازرگانی با تولید کنندگان داشت به صورت تلویحی به بالا بودن قیمت گوشت قرمز و نداشتن قدرت خرید مردم اشاره کرد.
وی در پاسخ به یکی از مسئولان اتحادیه مرغ که خواستار افزایش قیمت بود، گفت:« اگر مردم توان خرید گوشت را ندارند حداقل مرغ را از آنها نگیرید.»
در دیگر سو، کارشناسان نیز این باورند که آزاد کردن صادرات گوشت قرمز باعث خواهد شد دوباره قیمت گوشت افزایش یابد، چرا که کشور در تولید این محصول خودکفا نیست و سالانه ۱۵۰ هزار تن گوشت قرمز وارد می‌کند و به دلیل تجربه نامناسبی که در توزیع گوشت وارداتی تجربه کرده‌ایم، این احتمال وجود دارد که قیمت گوشت دوباره روند صعودی خود را ادامه دهد.
پیشنهاد کارشناسان این است که دولت دام مازاد دامداران را خریداری و به بازار تزریق کند و بخشی هم در انبارهای شرکت‌های پشتیبانی دام ذخیره شود که هم به عنوان ذخیره استراتژیک استفاده شود و هم در زمان کسری به بازار تزریق شود.
ابراهیم مرادزاده کارشناس امور دام به خبرنگار فارس گفت: «اگرچه تولید گوشت در استانها افزایش یافته اما این مقطعی است و ما فعلا در تولید گوشت کشور خودکفا نیستیم بنابراین سالانه نیاز کشور به ۱۵۰ هزار تن و اردات پابرجا است صادرات تنها فشار بر مردم را بیشتر خواهد کرد زیرا مجبور می شویم آنرا با ارز زیادی وارد کنیم.»
گزارش میدانی از منطقه ۱۹ تهران حاکی است، امروز قیمت مرغ در بازار کیلویی ۱۱ هزار و ۹۵۰ تومان به فروش می‌رود، این قیمت نسبت به هفته قبل حدود یک‌هزار تومان در هر کیلو افزایش داشته است. تولیدکنندگان این صنعت، این قیمت بازار را بسیار کم می‌دانند و معتقدند صنعت مرغ با وجود این قیمت پایین ضرر می‌دهد.

پاسخ دادن