انتشار اطلاعات نادرست و هدفمند درباره واکسن کرونا

یک پژوهش انجام شده توسط مرکز مطالعاتی ای در لندن حاکی است، ۶۵ درصد اطلاعات نادرست درباره واکسن کرونا از سوی ۱۲ نفر در جهان منتشر می‌شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۸ تیر ۱۴۰۰

بگزارش یورو نیوز این مطالعه نشان می‌دهد، وقتی پای انتشار اطلاعات نادرست درباره واکسن کووید ۱۹ در شبکه‌های اجتماعی به میان می‌آید، صدای تعداد بسیار اندکی از کاربران است که جامعه بزرگی را تحت تاثیر اطلاعات جعلی قرار می‌دهند.

مرکز «مقابله با نفرت‌پراکنی دیجیتال» در گزارش اخیر خود می‌گوید، تقریبا ۶۵ درصد اطلاعات نادرست در مورد واکسن کرونا به زبان انگلیسی را ۱۲ نفر در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند و سایر شبکه‌های خبری ترجمه شده آن را به زبان‌های مختلف ناخواسته منتشر می‌کنند.

نمونه آماری اخذ شده از میان ۸۱۲ هزار محتوای ضد واکسن منتشر شده در فیسبوک وتوئیتر از یکم فوریه ( ۱۱ اسفند ۹۹ ) تا ۱۶ مارس ۲۰۲۱ ( ۲۷ فروردین ) بوده است که ۶۵ درصد آن توسط “ده‌ها اطلاعات نادرست” منتشر شده است

مرکز «مقابله با نفرت‌پراکنی دیجیتال» که یک سازمان غیردولتی است از این دوازده نفر که تعداد زیادی فالوور در شبکه‌های اجتماعی دارند با عنوان «دوجین اطلاعات نادرست» (Disinformation Dozen) نام می‌برد.

این مرکز مستقر در لندن و واشنگتن که فعالیت‌ خود را از دسامبر سال ۲۰۱۷ آغاز کرده است می‌گوید که شرکت‌های بزرگ فناوری مانند آمازون و اپل و پلتفرم‌های شبکه اجتماعی نظیر فیسبوک، یوتیوب، توئیتر و اینستاگرام با سیاست‌های خود به نفرت‌پراکنی دامن می‌زنند و باید ارائه خدمات به کاربرانی را که اطلاعات نادرست منتشر می‌کنند، متوقف کنند.

بر اساس گزارش این سازمان، نام رابرت اف. کندی جونیر، برادرزاده رئیس جمهور سابق ایالات متحده و رهبر یک گروه ضد واکسن و همچنین چند تن دیگر از فعالان شناخته شده و قدیمی ضد واکسن در آمریکا در میان اسامی این لیست ۱۲ نفره است.

در این گزارش آمده است که بسیاری از این افراد از طریق انتشار اطلاعات نادرست درباره واکسن کووید در پی کسب درآمد هستند. برای مثال دکتر جوزف مرکولا که از فروش مکمل‌های غذایی به‌عنوان جایگزین واکسن ثروت زیادی به دست آورده است.

از نظر این مرکز غیردولتی اقدامات انجام شده توسط شرکت‌هایی نظیر فیسبوک، اینستاگرام و توئیتر کافی نیست و سلب پلتفرم (گرفتن تریبون) از این کاربران بهترین راه برای جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست است.

سخنگوی توئیتر اخیرا به شبکه سی‌ان‌بی‌سی آمریکا گفته است که تا کنون ۲۲۴۰۰ توئیت حاوی محتوای گمراه‌کننده نادرست درباره کووید ۱۹ را حذف کرده و حدون ۱۲ میلیون حساب کاربری را در این فرآیند به چالش کشیده است. سخنگوی فیسبوک نیز می‌گوید که ۲ میلیون پست حاوی اطلاعات جعلی را از ماه فوریه سال جاری تا کنون حذف کرده است.

نتیجه انتشار این اطلاعات نادرست و هدفمند که به قصد کسب سود انجام می شود ، این است که جمعیت قابل توجهی از جهان خصوصا در اروپا ، آمریکا و کانادا اعتقادی به تزریق واکسن ندارند و حاضر نیستند برای مقابله با کرونا واکسن بزنند.

پاسخ دادن