انتقاد بایدن از الحاق اوکراین به روسیه

رئیس‌جمهوری  آمریکا در سخنانی، از روسیه به‌ دلیل الحاق اوکراین به این کشور انتقاد کرد.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۸ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرنگاران جوان، جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا، امروز (جمعه) در بیانیه‌ای به انتقاد از مواضع روسیه در قبال اوکراین و «الحاق کریمه» پرداخت. بایدن در سخنان خود با اشاره به الحاق شبه‌جزیره کریمه، گفت: «آمریکا هرگز تهاجم روسیه به اوکراین را نمی‌پذیرد.» این مقام ارشد آمریکایی سپس مدعی شد واشنگتن از اوکراین حمایت و مقابل روسیه ایستادگی خواهد کرد.

سال ۲۰۱۴ روسیه یک همه‌پرسی برگزار کرد و بر اساس نتایج آن شبه‌جزیره کریمه را به این کشور الحاق کرد. این مسئله در دوران «باراک اوباما» رئیس‌ جمهوری  اسبق آمریکا، انجام شد و کشور‌های اروپایی و آمریکا هرگز آن را به رسمیت نشناختند. مسکو در آن زمان اعلام کرد بیش از ۹۰ درصد ساکنان کریمه به این مسأله رأی مثبت دادند، اما اوکراین، اروپا و آمریکا این الحاق را غیرقانونی دانستند و تحریم‌هایی علیه روسیه وضع کردند.

پیش از این «دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس، نیز مدعی شد در جریان الحاق غیرقانونی کریمه به روسیه، لندن از اوکراین حمایت می‌کند. همچنین وزارت دفاع آمریکا نیز مدعی شد از اوکراین در برابر تجاوزات روسیه حمایت می‌کند، همچنین مدعی شد: واشنگتن به اوکراین کمک خواهد کرد تا به تجاوزات روسیه پاسخ دهد.

پاسخ دادن