انتقاد تند اتحادیه اروپا از تحریم های آمریکا

هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا از استفاده روزافزون آمریکا از حربه تحریم علیه مخالفانش انتقاد کرد.وی  گفت :آمریکا به شکل افراطی از تحریم‌های اقتصادی علیه ایران و کوبا و کشورها و نهادهای دیگر استفاده می‌کند.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۸ تیر ۹۹
به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از دویچه وله، جوزپ بورل، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه (۱۸ ژوئیه) به شدت از استفاده روزافزون آمریکا از حربه تحریم علیه کشورهای دیگر انتقاد کرد.

او در بروکسل گفت: «من عمیقا از فشار روزافزون آمریکا در جهت تحریم یا تهدید به تحریم شرکت‌ها و منافع اروپایی نگران هستم».

وی افزود: «در گذشته شاهد بوده‌ایم که ایالات متحده در مورد ایران، چین، دادگاه کیفری بین‌المللی و اخیرا در پروژه‌های نوردستریم۲ و تورک‌ستریم به شکل حادی از این حربه استفاده کرده است».

با این اظهارات او به برنامه تازه آمریکا مبنی بر تحریم شرکت‌های اروپایی درگیر در پروژه نوردستریم۲ واکنش نشان داد. ایالات متحده روز چهارشنبه (۱۵ ژوئیه) اعلام کرد که قصد دارد شرکت‌کنندگان در پروژه نوردستریم۲ را تحت تحریم قرار دهد.

پروژه یادشده که تقریبا تکمیل شده، گاز روسیه را از کف دریای بالتیک به آلمان می‌رساند.

ایالات متحده سال گذشته شرکت‌های اروپایی مشترک در نوردستریم۲ را مشمول تحریم ساخت، با این دستاویز که شاه‌لوله مزبور، که بخشی از بودجه آن توسط شرکت روسی گازپروم تأمین شده، به نفوذ روسیه در آلمان و سایر کشورهای اروپایی دامن می‌زند.

بورل تأکید کرد که تحریم‌های ایالات متحده “با قوانین بین‌المللی در تضاد” قرار دارد و “سیاست‌های اروپایی باید اینجا در اروپا تعیین شود و نه در کشوری ثالث”.

ماه گذشته بورل تهدید کرده بود چنانچه آمریکا به تلاش برای متوقف کردن پروژه یادشده اصرار ورزد، اتحادیه اروپا نیز به اقدام‌های تحریمی دست خواهد زد.

پاسخ دادن