انتقاد مردم از مدیریت بحران در «سی‌سخت»

زلزله سی‌سخت عیار توانمندی دستگاه‌های امدادی و خدمات‌رسان را در استان به وضوح نشان داد، هر چند زحماتی کشیده شد اما این حادثه نشان داد که استان برای رسیدن به نقطه مطلوب در مقابله با بحران‌ها هنوز اول راه است.

تهران – اقتصادبرتر – ۳ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  فارس- زلزله ۵/۶ ریشتری شهر توریستی سی‌سخت را در روز ۲۹ بهمن ماه درنوردید و مردم این شهر کوهستانی و سردسیری را با بحران مواجه کرد.

همزمان با زلزله مهیب شهر در خاموشی فرو رفت و در همان ساعات اولیه بیم و هراس را در بین مردم دو چندان کرد بارش بی‌سابقه برف و باران نیز زلزله را همراهی کرد و بدتر از همه گاز شهر هم قطع شده بود و بسیاری از مردم به خصوص زنان و کودکان در سرما و برف و کولاک تا صبح در هوای سرد به سر می‌بردند.

گویا قیامتی به پا شده بود، نیروهای سپاه در همان ساعات اولیه وارد کار شدند، اداره برق نسبت به قطع برق اقدام کرد ولی گاز شهر همچنان قطع بود.

عده‌ای خارج از شهر که خبر زلزله به گوششان رسیده بود در حال حرکت به سمت شهر سی‌سخت بودند که همین هجوم به سمت شهر باعث نگرانی می‌شد اما با همکاری سپاه و نیروی انتظامی ورودی‌های شهر بسته شد و اوضاع را در دست گرفتند.

صبح اولین روز حادثه زلزله، عمق فاجعه بیشتر مشاهده شد، خسارات به وضوح نمایان شد، شهر گرفتار ترافیک سنگینی از برو و بیا شده بود، سر و کله برخی مسئولان در شهر مشاهده می‌شد که مردم فکر می کردند برای تامین نیازهای اولیه از قبیل وسایل گرمایشی، چادر و غذای گرم و نان آمده‌اند اما در سخت‌ترین لحظات خدمات‌رسانی با کندی صورت می‌گرفت.

پویش‌های مردمی و کمک های خیرین تا حدودی درد مردم را تسکین می‌دهد ولی هنوز در عمل از مسئولان اقدام آن چنانی که متناسب با زلزله ۵٫۶ ریشتری باشد دیده نمی‌شود.روز دوم زلزله سر و کله شاسی بلند سواران پایتخت در شهر سی‌سخت پیدا می‌شود، نجار رئیس ستاد بحران کشور وارد شهر می‌شود جلسه گرفته می شود و تصمیماتی اتخاذ می‌شود ولی باز هم در عمل کار به کندی پیش می‌رود.

ارزیاب ها برای گمانه‌زنی خسارات وارد شهر می‌شوند و در همان ابتدا آماری ارائه می‌شود که فریاد مردم سی‌سخت را به آسمان می‌برد شبکه‌ای زیرنویس می‌کند که فقط چند ده خانه خسارت پیدا کرده است.رستوران‌ها، نانوایی‌ها و سوپرمارکت‌ها از کار می‌افتند و امکان پخت غذا و نان برای مردم زلزله زده وجود ندارد، مردم احتیاج به نان و غذای گرم دارند ولی مواد خوراکی در شهر پیدا نمی‌شود و زلزله همه درب‌ها را تخته می‌کند و کسی هم جواب‌گو نیست.

آن‌ها از کندی امدادرسانی در این هوای سرد و بارانی به شدت گلایه دارند و معتقدند که مسؤولان حوزه بحران برای رسیدگی به وضعیت سخت مردم سی‌سخت خوب عمل نکرده‌ا‌ند.مردم شهر سی سخت از نحوه توزیع اقلام ضروری مثل پتو و چادر به شدت عصبانی می‌شوند و شکایت نزد نماینده ولی‌فقیه و استاندار می‌برند.

مشکلاتی که یکی دوتا نیست/ از نبود مدیریت واحد تا مشکل کمبود نان

چادرهایی برای اسکان موقت آن‌ها توزیع می‌شود اما این مردم معتقدند این چادرها مناسب مناطق گرمسیری مانند خوزستان است نه منطقه‌ای چون سی‌سخت که شب قبل مردمانش دمای -۵ درجه را تجربه کردند.

شاید تنها سازمانی که در این منطقه کمک رسان و همدم مردم در رفع حاجاتشان شده است چون همیشه بچه‌های سپاه هستند ولی از آنجا که شهر از خلا مدیریت واحد میدانی در بحران رنج می‌برد این تلاش‌ها نیز بعضا ابتر می‌ماند.

غذای گرم دیگر مشکل حاد این منطقه است بگونه‌ای که نان گرم در شهر نیست و برای تهیه آن مجبور به رفتن به روستاهای اطراف هستید.

قاضی القضات در راه سی‌سخت

خبر می‌رسد که آیت الله رئیسی مسئول شماره یک قوه قضائیه وارد شهر شده است مردم شهر سی‌سخت به استقبال می‌روند و جهت احقاق حقشان، شکایت از مسئولان نزد قاضی‌القضات می‌برند.

آیت الله رئیسی با مردم شهر سی سخت هم درد می شود و درد دلشان را گوش می‌دهد در میان صحبت‌هایش آمار و میزان خسارات وارد شده به شهر سی‌سخت که مسئولان در مورد زلزله داده بودند را اعلام می‌کند که مردم آمارها را قبول نمی‌کنند.

سرمایه‌گذار حوزه گردشگری می‌گوید به جز مسؤولان حوزه گردشگری کسی به سراغ ما نیامده در حالی که بیشترین میزان خسارت را به نسبت همه واحدها در شهر سی‌سخت متقبل شده‌ایم و ۲۰ میلیارد تومان برآورد هزینه تعمیر و بازسازی است.

زلزله ۵.۶ ریشتری سی‌سخت هم برای ثانیه‌هایی آمد و برای سال‌ها زخمی بر دل مردم این دیار گذاشت و رفت اما آن چه که بر جای می‌ماند عملکرد مسئولان در هنگام بحران‌هاست هر چند برخی نهادها مانند سپاه و نیز برخی مسئولان مثل استاندار به جد پای کار بودند اما بسیاری از دستگاه‌ها نشان دادند که مرد میدان روزهای سخت نیستند.

زلزله سی‌سخت عیار توانمندی دستگاه‌های امدادی و خدمات‌رسان را در استان به وضوح نشان داد هر چند زحماتی کشیده شد اما این حادثه نشان داد که استان برای رسیدن به نقطه مطلوب در مقابله با بحران‌ها هنوز اول راه است.

پاسخ دادن