انجام کلاهبرداری‌های مختلف در «سایت دیوار»

انجام کلاهبرداری‌های مختلف در «سایت دیوار»

سرهنگ تورج کاظمی، رئیس پلیس فتا گفت: کلاهبرداری با عناوین و سناریوهای مختلف در «سایت دیوار» صورت می‌گیرد و مدیران سایت دیوار قادر به شناسایی کاربران خود نیستند.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ مهر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اعتمادآنلاین، سایت دیوار یکی از سایت‌هایی است که در حوزه خرید و فروش و درج آگهی فعالیت می‌کند. البته این سایت همچنان که جای کم‌هزینه‌ای برای درج آگهی است بستری است که تخلفاتی هم در آن صورت می‌گیرد. به گونه‌ای که پلیس خواستار مسدودسازی این سایت از مقامات قضایی شده است.

سرهنگ تورج کاظمی در مورد آخرین جزئیات از درخواست مسدودسازی سایت دیوار از سوی پلیس گفت: برای دادستانی تخلفات صورت‌گرفته در دیوار را بازگو کرده بودیم، البته تاکنون پاسخی از سوی دادستانی نرسیده است که چه دستوری دارند و چه اقدامی باید صورت بگیرد.

او درباره تخلفات سایت دیوار توضیح داد: سایت دیوار در حوزه محتوا تخلفاتی کرده که کنترل نمی‌شد. از سوی دیگر عقیده ما این است که کاربران دیوار باید برای خودِ سایت دیوار قابل شناسایی باشند. متاسفانه مدیران سایت از عهده این کار برنمی‌آیند. از این رو درخواست مسدودسازی کرده بودیم که همچنان نتیجه‌ای حاصل نشده است.

رئیس پلیس فتا ادامه داد: کلاهبرداران به دنبال بهترین موقعیت برای به دست آوردن مال نامشروع هستند. معمولاً متخلفان در همه حوزه‌ها به دنبال طعمه خود هستند. پرونده‌های متعددی در همه زمینه‌ها در مورد تخلفات در سایت دیوار شاهد بوده‌ایم که باید پاسخگوی مراجعان باشیم و این موضوع را پیگیری کنیم. به صورت مشخص نمی‌توان گفت در کدام حوزه بیشتر تخلف صورت می‌گیرد.

او اضافه کرد: بیشترین مواردی که به مردم آسیب رسانده است در بحث کلاهبرداری بوده تا محتوا. کلاهبرداران با عناوین مختلف و با سناریوهای مختلف اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کنند. بیشتر در حوزه جرائمی که ارقام سنگینی ندارند طعمه خود را فریب می‌دهند؛ مثل آگهی فروش پلی‌استیشن، مبل و… معمولاً بعد از پرداخت پول از سوی خریداران هم کلاهبرداران ناپدید می‌شوند و دیگر پاسخگو نیستند.

کاظمی موقعیت زمانی و مکانی را در کلاهبرداری موثر دانست و گفت: کلاهبرداران با توجه به موقعیت زمانی و مکانی علایق کاربران را تشخیص می‌دهند؛ مثلا فصل تابستان بحث خودرو و وسایل سرگرمی مثل پلی‌استیشن بیشتر برایشان مطرح است.

سرهنگ تورج کاظمی در همین راستا توضیح داد: خواسته ما از سایت دیوار برای احراز هویت کاربرانش به خاطر چنین مواردی است که وقتی شهروندی مورد کلاهبرداری واقع می‌شود، کلاهبرداران قابل شناسایی باشند. از این رو درخواست کردیم این سایت درباره اصلاح ساختار کار خود اقدامات قانونی را انجام دهد. اگر توانایی معرفی کاربران خود را ندارد، تا زمان اصلاح مسدود شود.

رئیس پلیس فتا در مورد کاربران سایت نیز دیوار گفت: کاربران دیوار از قشر ضعیف جامعه هستند. افرادی که دارا و متمول هستند به دنبال خرید در سایت دیوار نیستند. افراد دارا در بهترین فروشگاه‌ها بهترین برندها را نقدی می‌خرند. کسانی از این سایت خرید می‌کنند که می‌خواهند اجناس خود را با قیمت پایین‌تر تهیه کنند. بنابراین کلاهبرداران از این موضوع سوءاستفاده می‌کنند.

او توضیحات خود را این‌طور به پایان رساند: رسیدگی به این دست پرونده‌ها به دستور مرجع قضایی در شورای حل اختلاف صورت می‌گیرد، پس هیچ آماری در مورد تعداد چنین پرونده‌هایی در اختیار ما نیست.

مشکلات سایت‌های «دیوار» و «شیپور» هنوز برطرف نشده است

رئیس پلیس فتای تهران بزرگ با بیان اینکه مشکلات سایت‌های «دیوار» و «شیپور» هنوز برطرف نشده است، گفت: «کلاه‌برداری» از موضوعات داغی است که همچنان در این سایت‌ها وجود دارد.

سرهنگ «تورج کاظمی» رئیس پلیس فتای تهران بزرگ در پاسخ به این سؤال که آیا سایت‌هایی مانند دیوار و شیپور به موارد ذکرشده توسط پلیس فتا برای برطرف کردن مشکلات سایت‌هایشان اقدام کرده‌اند یا خیر، اعلام کرد: خیر، مشکلات سایت‌های دیوار و شیپور برطرف نشده و هنوز مشکلات عمده‌ای در این سایت‌ها وجود دارد.

رئیس پلیس فتای تهران ادامه داد: اینگونه سایت‌ها همچنان امکان معرفی کاربر را ندارند و مدیران این سایت‌ها در صورت ارائه شکایت توسط شهروندان، نمی‌توانند کاربران را معرفی کنند و مشکلات این سایت‌ها پابرجا است.

به گفته این مقام انتظامی، کلاهبرداری از موضوعات داغی است که همچنان در این سایت‌ها وجود دارد.

او در پاسخ به این سؤال که آیا جرایم کلاهبرداری در اینگونه سایت‌ها به نسبت گذشته کاهش پیدا کرده یا خیر، نیز گفت: یکی از مشکلات موجود این است که اینگونه پرونده‌ها به شوراهای حل اختلاف ارجاع داده می‌شود که پرونده از شورای حل اختلاف نیز به کلانتری‌ها ارسال شده است؛ لذا در حال حاضر آمار دقیقی وجود ندارد.

کاظمی در پاسخ به این سؤال که آیا پلیس فتای تهران بزرگ به مدیران این سایت‌ها اخطاری در سال جاری داده است یا خیر، تصریح کرد: به دلیل عدم وجود آمارهای متمرکز مانند سال‌های گذشته، به موضوع زیاد ورود پیدا نکردیم، مشکلات این سایت‌ها را با دادستانی مطرح کرده و از دستگاه قضا خواستیم پلیس فتا را در این حوزه راهنمایی کرده تا تعیین تکلیف صورت گیرد.

پاسخ دادن