انحصار بازار داروی آمریکا شکسته شد

انحصار بازار داروی آمریکا شکسته شد
اقتصادبرتر

به گزارش گلوبال نیوز، صنعت جهانی داروسازی در سال ۲۰۱۷ به گردش مالی بی سابقه ای دست یافت که این رقم را ۱٫۱۱ تریلیون دلار تخمین زده‌اند و پیش‌ بینی کرده‌اند تا سال ۲۰۲۰ این روند به ۱٫۴۳ تریلیون دلار منتهی شود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ مرداد ۹۸

با افزایش فشارها برای تولید دارو‌هایی که نیاز جهانی آن رو به ‌رشد است، شرکت‌های داروسازی بی‌وقفه در تلاش‌ اند تا راه ‌حل‌‌های هر چه نوآورانه ‌تر و خارق ‌العاده ‌تری را برای مخاطبان خود به ارمغان بیاورند. صنعت دارو، تحقیقات محور است و سالانه ۱۵۰ میلیارد دلار صرف تحقیق و توسعه در پروژه‌های مختلف دارویی می‌شود. از میان هزاران ترکیبی که تولید می‌شود، تنها درصد کمی تأیید می‌شوند و برای درمان یا بهبود کیفیت زندگی به دست بیماران و مصرف ‌کنندگان می‌‌رسد. با این حال در سال ۲۰۱۷، تعداد زیادی داروی جدید در شرکت‌های دارویی سراسر دنیا تولید شد و به دست سازمان‌های مختلف به تأیید رسید. بخش بزرگی از این داروها به دست سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) بررسی شد که از این میان ۴۶ داروی جدید تأیید شد. در داروی ژنریک نیز با تائید ۱۰۲۷ داروی جدید رکورد جدیدی به دست آمد.

ایران نیز در همین زمینه بزرگ‌ ترین کارخانه تولید دارو‌های ضد سرطان در خاورمیانه را راه اندازی کرد. این کارخانه ایرانی با بهره گیری از فناوری نانو و بیو سیمیلار داروی مورد نیاز کشور را تولید می‌کند که این اقدام دومین ابتکار در جهان است که در ایران انجام می‌شود و منجر به شکست انحصار آمریکا در تولید این گروه از داروها شد. این اقدام از دستاوردهای مهم ایران در صنعت داروسازی بشمار می‌آید.

با اینکه سهم بازار امریکا از صنعت جهانی بیش از ۴۵ درصد است، بازارهای چین، آسیای جنوب شرقی، اروپای شرقی و امریکای جنوبی رشد بیسابقه ای را آغاز کرده‌اند. برای نمونه، بازار چین با داروهای پیش‌ بالینی (preclinical) و داروهای فاز نخست (early phase) اشباع شده و زیربنای خوبی برای فعالیت‌های زیست ‌فناوری (biotech) ایجاد کرده است. سال‌های پیش رو، به دلیل افزایش رونق اقتصادی و رشد تقاضا برای نوآوری در صنعت، با رشد چشمگیری در سطح جهان همراه خواهد بود.

*مصرف داروهای ایرانی در روسیه و ترکیه

ایران جزو ۱۰ کشور برتر در صنعت داروسازی جهان است. بررسی‌ها نشان می‌دهد کیفیت داروهای ایرانی افزایش یافته و کشور در این حوزه به خود کفایی نسبی رسیده است؛ تا جایی که ۹۶ درصد از داروهای موردنیاز کشور در ایران تولید می‌شود و ایران جزو ۱۰ کشور برتر در صنعت داروسازی جهان شده است. ۹۶ درصد داروهای مورد نیاز کشور در ایران تولید می‌شود و با پیشرفت‌‌های حاصل‌ شده، ایران سکوی هفتم داروهای نوترکیب و رتبه دهم کلی را در صنعت داروسازی کسب کرده است.

*اهمیت صنعت دارو

به لحاظ اقتصادی صنعت جهانی دارو پس از حوزه نفت و پتروشیمی و بالاتر از صنایعی همچون مواد غذایی، مخابرات، انرژی و … سود آورترین صنعت در میان حوزه‎های مختلف صنعتی در سطح جهان محسوب می‌شود. چرخش مالی بازار دارویی ایران ۱۶ هزار میلیارد تومان است که معادل چهار میلیارد دلار برآورد می‌شود و این میزان، حدود ۱.۳ درصد کل تولید ناخالص ملی کشور را تشکیل می‌دهد.

*شکستن انحصار صنعت داروی آمریکا

دولت ترامپ هفته گذشته اعلام کرد یک سیستم برای اعطای مجوز واردات قانونی داروهای تجویزی و ارزانتر از کانادا را برای شهروندان آمریکا ایجاد خواهد کرد. به این ترتیب ممنوعیت دیرینه‌ای که برای تقویت صنعت سیاسی و قدرتمند داروی آمریکا وضع شده بود، تضعیف خواهد شد.این در حالی است که تا قبل از این دولت‌های پیشین بنا به دلایلی همچون محافظت از بیماران در برابر داروهای تقلبی و غیراستاندارد بر اهمیت حمایت از صنعت تولید داروی داخلی تاکید می‌کردند. به این ترتیب با این سیستم جدید بیماران آمریکایی می‌توانند داروهای مورد نیاز خود را به صورت ایمن و ارزان و با نظارت وزارت غذا و دارو وارد کنند. بسیاری از بیماران آمریکایی برای کنترل فشار خون بالا و یا افزایش قند خون خود از داروهای ارزان قیمت و عمومی استفاده می‌کنند. با این حال نگرانی در مورد قیمت بسیار بالای داروهای بیماری‌های خاص مانند سرطان وجود دارد که گاهی به ۱۰۰،۰۰۰ دلار و یا بیشتر نیز می‌رسید. علاوه بر این داروهایی مانند انسولین که برای سال‌ها در دسترس بیماران بوده‌اند به تازگی آنچنان رشد قیمت سرسام‌ آوری داشته‌ که بیماران مبتلا به دیابت را مجبور به جیره ‌بندی دوزهای مصرفی خود کرده است. از آنجا که سال‌های طولانی است بیماران آمریکایی هزینه‌‌های بسیار زیادی را بابت تهیه داروهایی که در سایر کشورها با قیمت‌‌های ارزان ‌تر وجود دارند پرداخته‌ اند، لذا پافشاری دولت این کشور بابت صدور مجوز واردات دارو به لحاظ کاهش هزینه‌ها برای مردم آمریکا است. این اقدام دولت همزمان با رشد شکایت مصرف‌ کنندگان بابت قیمت بالای داروها و نیز وضع مقررات جدید از طرف هر دو جناح کنگره به منظور تامین هزینه‌های دارو انجام شده است. برنامه واردات دارو می‌تواند منجر به کاهش قیمت داروها شود. از طرفی انحصار تولید برخی داروها که پیش از این فقط در انحصار آمریکا بود شکسته می‌شود و درواقع گسترش این صنعت دوسر سود خواهد بود. پیش از این نیز تولید داروی آلزایمر برای اولین بار در جهان»، توسط ایران تولید شد. همچنین تولید داروی ام اس با تلاش حوزه سلامت انحصار رژیم صهیونیستی را در تولید این دارو شکست. تولید داروهای سرطان در ایران نیز از مدت‌ها قبل به بهره برداری رسیده است. یکی از شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به تولید یک داروی ضد سرطان خون (لوکمی حاد میلوئید) شده است، سازنده اصلی این دارو یک شرکت آمریکایی بوده و هم اکنون این شرکت دانش بنیان تنها رقیب آن به شمار می‌آید. همچنین دارویی در درمان انواع سرطان‌های خون از جمله تومور‌های بد خیم مانند مالتیپل میلوما، لنفوم سلول‌های منتل و درمبتلایان به بیماری سندرم میلو دیس پالستیک در یک شرکت داروسازی تولید شده که برند اصلی این دارو با نام ساخت کشور آمریکا است.

ترامپ در حال حاضر در تلاش است ریاست جمهوری خود را برای چهار سال دیگر تمدید کند. او در کمپین‌های انتخاباتی جدید بر پایین آوردن قیمت داروهای تجویزی به عنوان یکی از اهداف اصلی دولت آینده مانور زیادی می‌کند. ترامپ به عنوان یک کاندیدا به آمریکایی‌ها وعده داده تا امکان واردات داروهای تجویز شده را به آنها بدهد و اخیرا نیز از یک قانون ایالت فلوریدا که به ساکنین اجازه می‌دهد به داروهای تولیدی در کانادا دسترسی داشته باشند، حمایت کرده است.

در کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته دولت با کنترل کامل و وضع قیمت‌ها مانع از افزایش قیمت دارو می‌شود. اما از آنجا که برنامه Medicare آمریکا مجاز به معامله با شرکت‌های داروسازی نیست، این امکان وجود ندارد. برخی از متخصصان آمریکایی نسبت به تاثیر مثبت صدور مجوز واردات دارو از کانادا دچار شک و تردید هستند. بخشی از این نگرانی‌ها از آن‌جا نشات گرفته که مشخص نیست آیا تولید کنندگان کانادایی دارای ظرفیت کافی برای رفع نیازهای بازاری بزرگتر مانند آمریکا هستند یا خیر. با این حال گروه‌های مصرف‎ کننده به شدت از این ایده حمایت کرده‌اند و می‌گویند باز شدن مرزها برای واردات دارو موجب فشار بر تولید کنندگان آمریکایی می‌شود و آنها را مجبور خواهد کرد قیمت‌های خود را کاهش دهند. علاوه بر این آنها می‌گویند صنعت دارو یک تجارت جهانی است و بسیاری از مواد اولیه به کار رفته در داروهای تولید شده در آمریکا باید در خارج تولید و سپس وارد شوند. در گذشته لابی صنعت دارو، محققان دارو و تولید کنندگان آمریکا همواره در ناکام گذاشتن تلاش‌ پیشین در واشنگتن برای صدور مجوز واردات موفق بوده‌اند. بهانه آنان درامان نگه داشتن بیماران از دریافت داروهای تقلبی و غیراستاندارد بوده است.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن