انرژی آمریکا گرفتار مشکلات حاد زیر بنایی

نفت در بودجه ۹۹ از هزینه‌های جاری جدا می‌شود
اقتصادبرتر

رویترز نوشت: بازار معاملات انرژی آمریکا از زمان روی کار آمدن ترامپ سخت ترین معاملات دهه گذشته را در سال ۲۰۱۹ انجام داد و پیش بینی تحلیلگران این است که بازار نفت آمریکا در ۲۰۲۰ با بحران جدی مواجه خواهد شد .

تهران – اقتصادبرتر – ۹ شهریور ۹۸

 شاخص های انرژی نشان می دهد ، معامله گران انرژی آمریکا در دهه اخیر شرایط دشواری را تجره کرده اند که حتی در سال ۲۰۱۹ نیز سخت ترین سال برای بازار انرژی آمریکا محسوب می شد.

نوسانات قیمت نفت پدیده جدیدی نیست. بازار نفت به دلیل تکرار چرخه های رونق و رکود خود ، شهره  است. اما آسیب های مهلکی که سهام انرژی طی چند سال اخیر دیده ، بسیار قابل توجه است.

رویترز می نویسد، S&P  بدترین عملکرد انرژی را در سال ۲۰۱۹ شاهد بود. این عملکرد از زمان انتخاب #دونالد_ترامپ در سال ۲۰۱۶ بدترین عملکرد در دهه گذشته بشمار می رود. با تداوم این عملکرد ضعیف ، امسال رکود بدی تجربه خواهد شد. شاخص. S&P نزدیک ۱۵ درصد افزایش داشته است ، در حالی که بخش انرژی از این شاخص بیش از ۳ درصد کاهش نشان می دهد. این کاهش حتی در زمانی که قیمت نفت در ابتدای ۲۰۱۹ بالا بود نیز تجربه شده است. WTI (West Texas Intermediate) که به نفت شیرین و سبک تگزاس معروف است در اواسط سال ۲۰۱۹ در اواسط ۴۰ دلار معامله شد و برنت در اواسط دهه ۵۰ دلار بود.

*بدترین شرایط برای نفت آمریکا از سال ۲۰۰۸

کاهش ۳ درصدی شاخص S&P  در بخش انرژی آمریکا ، تاثیر اقتصادی بدی را بدنبال داشته و تبعات منفی مشهودی بر بازار انرژی داشته است . منابع کانچو از آغاز سال جاری با یک سوم کاهش روبرو شده است که بیشترین خسارت پس از گزارش سود سه ماهه دوم در پایان ماه ژوئیه محسوب می شود. وایت پترولیوم نزدیک به ۷۰ درصد ارزش خود را از دست داده است . منابع طبیعی Pioneer ، که اغلب به عنوان یکی از شاخص های مستقل شیل از آن یاد می شود ، نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد کاهش داشته ،همچنین EOG 20 درصد ریزش سهام را تجربه کرد.

گرچه ضرر و زیان شرکت های نفتی چشمگیرتر از E&P نفت شیل است. اکسون نیز با بیش از ۲ درصد کاهش مواجه بود. ارزش سهام بریتیش پترولیوم( BP )  ۳٫۷ درصد کاهش یافته. رویال هلند با بیش از ۶ درصد کاهش و Total SA  هفت درصد کاهش مواجه بود . در همین حال ، شورون ۴٫۵ درصد رشد دارد.

وال استریت ژورنال نوشت : شرکت هِس که از فعالان تولید نفت شیل در آمریکا به شمار می رود تنها شرکتی است که در ۲۰۱۹ سهام پرفروشی را تجربه کرد که برای اکثر مردم تعجب آور بود. این شرکت امسال ۴۰ درصد رشد داشت. این شرکت گرچه حضور قابل ملاحظه ای در منابع نفتی آمریکا ، به ویژه در باکن دارد ، دلیل موفقیت آن هیچ ارتباطی با شیل ندارد. در حقیقت ، همانطور که وال استریت ژورنال خاطرنشان کرده است ، عملکرد قوی هس به دلیل همکاری آن با ExxonMobil در بهره برداری از ذخایر عظیم نفت فلات قاره در سواحل گویان بوده است، جایی که این دو شرکت پس از کشف ذخایر نفتی در دریای گویان محور موفقیت هس تلقی می شود.

*زیان ۹۰ میلیارد دلاری نفت شیل آمریکا

شیل آمریکا حتی با افزایش تولید ، به زیان ادامه می دهد. طبق گزارش وال استریت ژورنال ، ۴۳ شرکت بزرگ “مستقل نفت آمریکا” بیش از ۹۰ میلیارد دلار طی سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ از دست داده اند و این امر باعث شده است تا سرمایه گذاران ، سرمایه اشان را از بخش نفت و گاز خارج کنند.

استرس مالی در نفت شیل آمریکا و این واقعیت که سرمایه گذاری در این شرکت ها دیگر جاذبه ای برای سهامداران ندارد این پیش بینی را تقویت کرده است ، تولید نفت شیل بزودی کاهش قابل توجهی را تجربه خواهد کرد . با این وجود همچنان این احتمال وجود دارد که قیمت نفت را به عقب رانده و در برخی موارد، شرایط مالی را برای ثابت ماندن قیمت سهام فراهم کند.

با این حال ، این منطق ، وجود دارد همانگونه که طی سال های گذشته  نیز اتفاق افتاد . این بار نیز ، شواهد نشان می دهد سرمایه گذاران چندان امیدی به بازگشت سرمایه اشان در بخش انرژی نداشته باشند. چرا که به دلیل تجربه پایین بودن قیمت نفت طی سالهای متمادی ، حتی در زمان افزایش قیمت آن نیز، ضرر و زیان دیدند.

والتر تاد ، مدیر ارشد سرمایه گذاری در “گرین وود” پایتخت “کارولینای جنوبی” به رویترز گفت: “نگاه سرمایه گذاران به این بخش به طور کلی به جایی رسیده است که آنان اوضاع کنونی را برای بخش انرژی بسیار دشوار می دانند چرا که  این بخش مشکلات زیربنایی حادی را تجربه کرده است.”

*نفت سبک ،بازار جهانی را تحت فشار قرار می دهد

وی در ادامه افزود: “اگر به ۱۸ تا ۲۴ ماه گذشته نگاه کنید ، دلیل نا امید کننده بودن این فضا به این علت است که وقتی نفت ذخیره می شود ، این ذخایر نفتی آنقدری نیست که باید باشد و تقریباً به حدی نیستند که فکر می کنید  … لذا با تبدیل شدن واردات نفتی به فرآورده های نفتی دیگر ذخایر کوچکی باقی می ماند. “

چشم انداز صنعت نفت در آمریکا چنگی به دل نمی زند. در کوتاه مدت ، جنگ تجاری امریکا و چین می تواند اقتصاد جهانی را به رکود بکشاند که این امر احتمالاً قیمت نفت را کاهش می دهد. حتی در صورت عدم وجود ریسک اقتصادی ، جهان به  بازار نفت تا قبل از سال ۲۰۲۰ چندان امیدی ندارد و روند صعودی قیمت نفت  محدود به نظر می رسد.

حتی با بررسی بیشتر بخش انرژی جهان ، به عدم اطمینان بیشتری پی می بریم. از یک سو ، بازده ضعیف در بخش شیل و افت شدید سرمایه گذاری در صنایع بالادستی به دنبال رکود بازار نفت در سال  ۲۰۱۴ ، بحران در بخش عرضه نفت طی سالهای ۲۰۲۰ را برمی انگیزد. که افزایش عرضه چندان برای بخش انرژی مطلوب به نظر نمی رسد. از طرف دیگر ، به دلیل حل بحران زیست محیطی و کاهش آلودگی تقاضا در حال کاهش است. به این ترتیب اعمال سیاستهای مراقبت از محیط زیست و افزایش وسایل نقلیه برقی تهدیدی برای رشد تقاضای نفت در میان مدت و بلند مدت بشمار می رود.

به عبارت دیگر ، پرونده سهام شرکت های نفتی در کوتاه مدت دستخوش اختلال می شود  و در دراز مدت بسیار متزلزل است.

*اکرم صدیقی. سردبیرسایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن