انفجار دلار بدتر از انفجار نطنز بود!

یک کارشناس اقتصادی گفت: اگر قیمت‌ها پایین نیاید ما با یک رُکود عمیق‌تری مواجه خواهیم شد وبا فروپاشی اقتصادی به طور کامل روبه‌رو می‌شویم و تولید در آن دوره منطقی نخواهد بود و افزایش قیمت‌ها را در پیش خواهیم داشت.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر،  حسین راغفر، اقتصاددان گفت: مجلس نمی‌تواند در خصوص قیمت ارز نظر بدهد مگر این که یک تفاهمی بین سران ۲ قوه در جلساتی که می‌گذارند در بده بستان با یکدیگر با هم تصمیماتی را اتخاذ کرده باشند.

اکونومیست نوشت: هم مجلس هم دولت منافع مردم را نمایندگی نمی‌کنند بلکه به‌دنبال منافع صاحبان سرمایه هستند خصوصا سرمایه‌های مالی را حمایت می‌کنند و اگر ملاحظه کنید بانک مرکزی در این مورد مقاومت می‌کند زیرا به‌دنبال منافع سرمایه‎ گذار است و در این حال مجلس تصورش این است که شاید رییس مجلس (محمد باقر قالیباف) رییس جمهور شود به همین دلیل به دنبال این هستند که قیمت‌ها پایین نیاید.»

این تصمیمات حتما یک بازی سیاسی است اگر غیر از این باشد چرا اجازه نمی‌دهند قیمت ارز پایین بیاد زیرا در صورت پایین آمدن قیمت ارز قیمت دیگر کالاها هم می‌تواند تثبیت شوند و در واقع این‌ها یک بده بستان پشت پرده است و برای تامین کنندگان مالی انتخابات و بنابراین آنها به سرمایه‌گذارن انتخاب امتیاز می‌دهند و حافظ منافع مردم نیستد حافظ منافع سرمایه‌داران هستند. در حال حاظر امثال صنف پوشاک و لبنیات حاضر نیستند قیمت‌ها پایین بیاورند و اگر قیمت ارز پایین بیاید بعضی از کالاها مانند خودرو خیلی از اقلام دیگر باید پایین بیاید.

اگر می‌بینید در برابر پایین آمدن قیمت ارز مقاومت می‌کنند به این دلیل است که عملا همه قیمت‌ها به ارز وابسته است و آنها هم باید پایین بیاید اگر پایین نیاید امکان سرمایه گذاری وجود ندارد. با دلار ۲۵۰۰۰ تومان سرمایه گذاری در اقتصاد کلان وجود ندارد و این یک انفجاری است مانند انفجاری که در نطنز رخ داد. صدای انفجار نطنز را همه متوجه شدند ولی صدای انفجار پایین نیامدن ارز را تنها مردم پایین دست و کارگران متوجه می‌شوند و در ادامه مانند سال‌های گذشته اعتراضات تشدید می‌شود.

انفجار دلار از انفجار نطنز بدتر بود

پاسخ دادن