علت انفجار انبار بیروت چه بود؟

منابع خبری روز سه‌شنبه از وقوع انفجار در انبار مواد محترقه در بندر بیروت گزارش دادند.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۴ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از خبرگزاری رسمی لبنان، آتش‌سوزی بزرگی در یکی از انبارهای مواد محترقه واقع در بندر بیروت رخ داده است.
براساس این گزارش، صدای انفجار به قدری شدید بوده که در پایتخت و حومه شنیده شده است و نیروهای آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شدند.
در همین رابطه خبرنگار شبکه خبری المیادین به نقل از یک منبع امنیتی گزارش داد: این انفجار تروریستی نبوده است.
بنابر گزارش المیادین، صدها نفر در این انفجار زخمی و به بیمارستان نزدیک مکان انفجار منتقل شدند.
از سوی دیگر وزیر بهداشت لبنان با تایید خبر وقوع انفجار در بندر بیروت گفت: انفجار مواد محترقه باعث وقوع این حادثه شده است و براثر این انفجار شمار زیادی زخمی شدند.

شبکه الجزیره می‌گوید انفجار بیروت در یکی از انبارهای مواد منفجره لبنان به وقوع پیوسته است. این شبکه در گزارش اولیه خود اعلام کرده بود انفجار در نزدیکی منزل نخست‌وزیر سابق لبنان رخ داده

 لبنان الآن: در پی انفجار بیروت چندین تن زخمی گردیده‌اند و تقریبا می‌توان گفت تمامی ساختمان ها و فروشگاه ها در بیروت و مناطق اطراف بیروت دچار آسیب گردیده‌اند.

خبرنگار شبکه «المنار»:
انفجار بسیار شدید بوده است، شیشه‌های ساختمان‌های اطراف شکسته و حتی برخی دیوارهای اطراف محل انفجار تخریب شده‌اند.
افراد حاضر در این مکان می‌گویند هنوز افراد زیادی در کانتینرها و ساختمان‌های نزدیک به محل انفجار وجود دارند که نیروهای امدادی نتوانسته‌اند به آن‌ها برسند.
تصاویر به خوبی میزان خسارت‌ها را نشان می‌دهد و کسانی که این منطقه را می‌شناسند می‌دانند که از محل انفجار چیزی باقی نمانده است.

دو انفجار در فاصله زمانى ١۵ دقیقه در بیروت روى داد.

دومین انفجار قوى تر و در نزدیکى اقامتگاه سعد حریرى نخست وزیر به وقوع  پیوست.

حال حریرى خوب است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع بیمارستانی و امنیتی گزارش داد حداقل ده نفر بر اثر انفجار در بیروت کشته شده‌اند.

چه چیزی در انبار شماره ۱۲ بیروت نگهداری می‌شد‌؟

منابع آگاه لبنانی به یک رسانه این کشور خبر داده‌اند که انبار شماره ۱۲ بندر #بیروت که انفجار مهیب در آن به وقوع پیوسته یکی از حساس‌ترین مواد کشف شده در طول چند ماه اخیر را در خود جای داده بود.

این منابع تاکید کردند:چهار ماه پیش ماموران از داخل یک کشتی ورودی به این بندر، مواد زیادی که قابل انفجار بوده را کشف کرده و به این انبار منتقل کرده بودند.

مسئولین بندر بیروت در همین رابطه چند بار هشدارهایی را در مورد خطرناک بودن نگهداری این مواد در این انبار به ویژه برای شهر بیروت دریافت کرده بودند.

همین امر هم باعث شد تا قاضی کشیک بیروت دستور ممنوعیت ورود و تردد به داخل این انبار را هم صادر کند.

این مواد تحت اختیار سرویس امنیتی لبنان قرار داشت اما با وجود نامه نگاری‌های صورت گرفته با دادستانی و دادستانی نظامی تصمیمی در مورد سرنوشت آنها گرفته نشده بود.

*ظرفیت بیمارستان‌های بیروت رو به اتمام است

وزارت بهداشت لبنان در بیانیه جدید اعلام کرد که ظرفیت بیمارستان‌های شهر بیروت برای پذیرش مجروحان انفجار پر شده و بیمارستان‌های حومه بیروت خود را برای پذیرش مجروحان آماده کنند.
رئیس بیمارستان «رزق» بیروت به عنوان مثال اعلام کرده است که این بیمارستان ۴۰۰ مصدوم را پذیرش کرده است.

*به گفته مرکز لرزه‌نگاری اروپا و مدیترانه (EMSC)، انفجاری که بعدازظهر سه‎شنبه بیروت را لرزاند، حدود ۲۴۰ کیلومتری یا حدود ۱۵۰ مایل از لبنان احساس شد.

پاسخ دادن