انواع مواد تلخ کننده اتانول

شاید برای شما هم جالب و تعجب برانگیز باشد که بدانید بعضی از افراد الکل سفید را به عنوان مشروبات الکلی مصرف می کنند. از این رو وزارت بهداشت کارخانه های تولید کننده الکل را ملزم به استفاده از مواد تلخ کننده در تولید الکل سفید کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۰۴ دی ۹۹

انواع مواد تلخ کننده اتانول

با وجود این مسئله هنوز هم عده ای از افراد در تهیه مشروبات الکلی دست ساز از این ماده استفاده می کنند. مصرف الکل طبی به عنوان ماده خوراکی بسیار مضر بوده و برای سلامت انسان خطرناک است و اگر توسط مخاط دهان جذب شده و به دستگاه گوارش برسد می تواند منجر به مسمومیت و حتی مرگ مصرف کننده شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی انواع مواد تلخ کننده اتانول و بررسی ویژگی ها و کاربردهای هر یک از آن ها بپردازیم.

بیترکس

بیترکس که نام دیگر آن لیدوکائین بنزیل بنزوات می باشد، ماده ای است که از ترکیب نمک با آنیون بی اثری چون بنزوات یا ساکارید به دست آید. این ماده که ساختارش مشابه لیدوکائین است فاقد رنگ و بو بوده و واکنش ناپذیر است. این ماده طعم تلخی داشته و مهم ترین کاربرد آن استفاده جهت جلوگیری از بلعیدن تصادفی ترکیبات خطرناک خودرو می باشد. همچنین محصولاتی چون پاک‌کننده شیشه، ضدعفونی‌کننده ‌ها، مواد شوینده لباس و حشره‌کش ها در ترکیبات خود مقدار مشخصی بیترکس دارند. از دیگر کاربردهای این ماده استفاده به منظور جلوگیری از جویدن قطعات و تجهیزات، روی کابل ‌ها و سیم ‌های فضای باز توسط جوندگان و همین طور تلخ کردن اسباب بازی ها جهت جلوگیری از جویدن توسط کودکان می باشد. از بیترکس در کشاورزی و در انواع سموم دفع آفات و همچنین در دامداری برای جلوگیری از آدم خواری در خوک ‌ها و ورم پستان در گاو استفاده می ‌شود. از این رو خرید بیترکس می تواند در صنایع مختلف بسیار کاربردی و موثر باشد.

دناتونیوم بنزوات

دناتونیوم بنزوات ترکیبی بدون رنگ و بو است که نخستین بار در سال ۱۹۵۸ توسط یک داروساز اسکاتلندی تولید شد. این ماده طعم تلخی داشته و از آن جایی که زبان نسبت به این طعم حساس بوده و آن را به شدت حس می کند می توان گفت که مزه دناتونیوم بنزوات را به سرعت درک کرده و نسبت به آن عکس العمل نشان می دهد. این طعم بیشتر به عنوان مزه مواد سمی شناخته شده و به همین دلیل افراد به ویژه کودکان از هر آن چه این مزه را دارد، دوری می کنند. دناتونیوم بنزوات تلخ ترین ماده شناخته شده در جهان بوده و عامل منحرف‌کننده برای جلوگیری از مصرف مواد سمی و بی ‌مزه دیگر محسوب می شود. از این رو به موادی چون اتانول، اتیلن گلیکول و یا متانول اضافه می شود تا از مصرف خوراکی این مواد جلوگیری کند. این ماده همچنین در ضد یخ، رنگ، پاک‌ کننده توالت، صابون‌ های مایع، شامپو، روغن‌های گوزن، ناخن ‌مصنوعی (برای خنثی‌کردن ناخن‌ها)، مایعات شستشوی شیشه جلو ماشین (برای جلوگیری از بروز تصادف) و همین طور در کابل ‌های الکتریکی برای جلوگیری از جویده شدن عایق آن توسط موش به کار می رود. افرادی که عادت به جویدن ناخن های خود دارند نیز از لاک های بی رنگ حاوی دناتونیوم بنزوات استفاده می کنند تا در صورت تماس ناخن با دهان با مزه تلخ آن مواجه شده و این عادت را به مرور زمان ترک کنند. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از شرکت های وارد کننده انواع مواد اولیه و محصولات شیمیایی است و صاحبان مشاغل و صنایع گوناگون می توانند جهت سفارش و خرید دناتونیوم بنزوات به سایت این مجموعه مراجعه نمایند.

سیانید سدیم

یکی از ترکیبات معدنی بسیار سمی که در صنایع شیمیایی و معدن به کار می رود، سیانید سدیم است. این ماده به صورت کریستال های جامد سفید رنگ وجود دارد که در حالت خشک بدون بو و در حالت مرطوب دارای بوی بادام ضعیفی است. این اسید ضعیف بسیار محلول در آب بوده و بیشتر برای استخراج طلا و فلزات گران بها از معدن به کار می رود. یکی دیگر از موارد استفاده این ماده به کارگیری آن در تولید حشره کش ها به دلیل خاصیت سمی و آفت کش بودن آن است. از آن جایی که سیانید سدیم تمایل زیادی به فلزات دارد، در متالورژی کاربرد فراوان داشته و همچنین از این ماده در فرآیند آبکاری و تولید برخی مواد دارویی استفاده می شود. یکی از کاربردهای مهم این ماده استفاده در الکل های صنعتی به منظور جلوگیری از مصرف خوراکی آن ها است. این ماده طعم تلخی به اتانول می دهد و بسیار خطرناک و کشنده است و اگر توسط پوست جذب شود یا بلعیده شود می تواند منجر به سوختگی چشم و پوست و حتی مرگ فرد گردد. بنابراین شرایط نگهداری خاصی نیز داشته و باید در کانتینرهایی که هوا و رطوبت به داخل آن ها نفوذ نمی کند و در اثر ضربه آسیب شدیدی ندیده و نمی شکند، نگهداری شود. طیف گسترده کاربردهای این ماده سبب شده که میزان خرید سیانید سدیم افزایش یابد.

پاسخ دادن