اوجی : توافقات راهبردی بین دو قدرت گازی جهان

وزیر نفت ایران اعلام کرد، توافقات خوبی بین دو قدرت گازی جهان ( ایران و روسیه) انجام شده است که نتایج آن بتدریج به منصه ظهور خواهد رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۹ دی ۱۴۰۰

اوجی، وزیر نفت گفت: از بدو ورود به روسیه جلساتی با کمیسیون مشترک اقتصادی روسیه داشتیم و در محور‌های مختلف انرژی، راه و ترابری، جهاد کشاورزی و وزارت نیرو تبادل نظر و تصمیماتی اتخاذ شد.

وزیر نفت در ارتباط تصویری با برنامه تیتر امشب گفت: در حوزه انرژی در بخش بالادست؛ توسعه میادین نفتی و گاز و در بخش پایین دست در بحث توسعه پتروپالایشگاه‌ها، پتروشیمی و انتقال تجهیزاتی که در حوزه صنعت نفت و گاز ما راهبردی است، تصمیماتی گرفتیم.

ایران دارای دومین ذخائیر گازی جهان است و روسیه هم در رتبه اول قرار دارد و دو طرف ظرفیت‌های خوبی برای توسعه همکاری‌ها در حوزه بازار انرژی دارند.

به گفته اوجی نقشه جامع همکاری مشترک از قبل تهیه کرده بودیم و بر اساس این نقشه به توافقاتی رسیده ایم که به عقد قرارداد هم ختم می‌شود.

اوجی گفت: کشور روسیه هم عضو اوپک پلاس است و دیدگاه‌های ما در بازار انرژی به هم نزدیک است. پیشنهادت خوبی در حوزه سوآپ گازی به طرف روسی داده ایم.

حدود یک ماه و نیم پیش توافقاتی در بخش سوآپ گازی ترکمنستان از خاک ایران به آذربایجان شکل گرفته بود که به گفته وزیر نفت اکنون زیرساخت مهیا است و آمادگی تجارت گاز از روسیه و آذربایجان به ایران را داریم و پیشنهاد تبدیل گاز به ال ان جی و صادرات آن به طرف روسی داده شده است که می‌تواند در منطقه تحول ایجاد کند.

کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و روسیه تاکنون ۱۵ دور در تهران و مسکو برگزار شده است و وزیر نفت هم اکنون به عنوان رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی در مسکو حضور دارد.

پاسخ دادن