اوراق سلف نفتی، ابزاری برای کنترل نوسانات بازار

کارشناسان بازار سرمایه معتقدند، عرضه قریب الوقوع اوراق سلف نفتی در بورس انرژی خبر خوبی برای ایرانیان است چون این سرمایه‌گذاری درآمد دلاری خواهد داشت و درآمد دلاری ریسک نوسانات قیمت دلار به ریال و در واقع نوسانات رو به بالا را کنترل خواهد کرد.

تهران – اقتصاد برتر ۲۴ مرداد ۹۹

میثم رادپور، کارشناس حوزه پولی و بانکی با اشاره به عرضه قریب الوقوع اوراق سلف نفتی، گفت: حتی اگر قیمت نفت کاهش پیدا کند، باز هم به اندازه سود بانکی برای سهامداران سود باقی خواهد ماند. وی تصریح کرد، نرخ بهره بانکی واقعی در کشور ما منفی است بنابراین اوراق سلف نفتی می‌تواند برای سرمایه‌گذار جذاب باشد. اگر حجم بالایی از اوراق نفتی با این شرایط فروش رود می‌توان انتظار رکود در سایر بازارها را داشت و حتی می‌تواند رقیب جدی ای برای بازار بورس باشد.

 مرتضی عزتی، کارشناس حوزه پولی و بانکی با اشاره به ریزش شاخص بورس در هفته جاری، گفت : سرریز بازارهای مالی به هم منتقل می‌شود. وقتی بورس افت می‌کند، انتظار می‌رود روی سایر بازارها هم اثر بگذارد. اگرچه این تاثیر کمتر از بورس باشد اما انتظار این است که سایر بازارهای مالی از جمله ارز و طلا یا حتی بخش‌های دیگر اقتصاد هم افت داشته باشند. وی امیدوار است در نهایت دولت بتواند با طرح فروش اوراق سلف نفتی کسری خود را پوشش دهد تا در بلند مدت به طور کلی در بخش‌های مختلف اقتصاد از جمله بازار ارز اثرگذار باشد.

  • نرخ ارز را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند

احمد مجتهد، رئیس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی بر این باور است که بازار ارز پر نوسان شده است و برخی تصمیمات سیاسی هم ضربه‌های پی‌در‌پی‌ هستند که به این بازار وارد می‌شوند و التهاب بازار را بیشتر می‌کند. او می‌گوید: توجه کنید که نرخ تورم ما بالای ۳۵ درصدی است بنابراین ارزش پولمان نزولی است. با توجه به تورم ما، ‌نمی‌توان نرخ ارز را در یک نرخ پایین ثابت نگه داشت. درحالی که ارزش پول در حال کاهش است. این کارشناس معتقد است تا زمانی که تورم کنترل نشود، پایین آمدن نرخ ارز دشوار است. همچنین به گفته او اگر آمریکا با تغییر رئیس جمهورش تغییر روش دهد مسلما بر وضع ارز اثر خواهد گذاشت. حتی ممکن است بر توافق‌های ما با کشورهای خاص موثر باشد. اما تا زمانی که تغییری حاصل نشود چیزی قادر نیست نرخ ارز را کاهش دهد.

منبع : رکنا

پاسخ دادن