اکثر راهکارهای دولتی رونق اقتصاد به جیب مردم ختم می شود

اکثر راهکارهای دولتی رونق اقتصاد به جیب مردم باز میگردد

اکرم صدیقی – سردبیر سایت اقتصادبرتر – این روزها اغلب راهکارهایی که مسئولان دولتی برای تامین نقدینگی پروژه ها یا جبران کسری بودجه مطرح می کنند مستقیم و غیر مستقیم به جیب مردم ختم می شود .

تهران – اقتصادبرتر  – ۵ اردیبهشت ۹۹

اتفاقاتی که این روزها در بورس روی داده است ، یکی از مواردی است که دولت تلاش دارد نقدینگی مورد نیاز پروژه ها و یا کسری بودجه را از منابع مالی مردم تامین کند ، اما نکته مهم اینجاست که چند اتفاق ممکن است روی دهد. نخست این که سرمایه داری که سرمایه اش را به بورس می آورد ، باید حتما سود کند و اگر سود نکند ، زیان خود را از طریق گران کردن محصولاتش و در نهایت از جیب قشر متوسط و ضعیف جامعه جبران خواهد کرد .

قشر ضعیف مردم نیز که اندک سرمایه خود را به امید سود وارد بازار بورس کرده است ، اگر زیان کند، دچار آسیب های فراوان شده و تبعات اجتماعی آن باز به جامعه و ضعیف ترها باز میگردد. وقتی دلار بالا می رود تا دولت به جبران کسری بودجه بپردازد ، درواقع باز منشاء تامین آن جیب مردم است . باز هم کسی که دلار را گرانتر خریداری می کند باز با افزایش قیمت تولیدات و یا خدمات مورد نیاز مردم ، مابه التفاوت دلار را از جیب ضعیف ترها تامین خواهد کرد .

در گرانی هم همین روند ادامه دارد و نهایتا در ماه های آینده باید شاهد فشار مضاعفی به اقشار ضعیف و متوسط جامعه باشیم که ممکن است تبعات آن پر ریسک و خطرناک باشد . این که دولت صرفا به فکر تامین کسری بودجه مورد نیاز خود باشد و به وضعیت درآمد و زندگی مردم کم توجهی کند و به حال آنان دل نسوزاند، خطرناک است و بایستی فکری اساسی برای آن کرد . اگر گذری بر وضعیت خانواده های اطراف خود داشته باشیم بوضوح ضعف و ناتوانی را در بسیاری از خانواده های کم در آمد شاهد خواهیم بود . تداوم سیاست های دولت برای تامین بخش عمده نیازهای مالی خود، ,دست درازی به دارایی های مردم تامین کند تبعات ناگواری در پی خواهد داشت .

پاسخ دادن