ایالات ملتهبه!شبح وحشت بر سر مردم آمریکا

ایالات ملتهبه!شبح وحشت بر سر مردم آمریکا
اقتصادبرتر

 #تگزاس و #اوهایو دیروز شاهد کشتار با انگیزه‌های نژادی بود که در این بین ۳۰ نفر کشته شدند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۴ مرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، شبکه تلویزیونی سی بی اس روز یکشنبه اعلام کرد که در اثر تیراندازی در یک پارک در شیکاگو، ایلینوی، حداقل هفت نفر زخمی شدند. روز گذشته نیز مردی با ورود به فروشگاه وال مارت در ال‌ پاسو در تگزاس و در نزدیکی مرز مکزیک به روی مردم آتش گشود. قربانیان این حمله ۲۰ نفر بودند و ۲۶ نفر دیگر نیز زخمی شدند. چند ساعت پس از این حادثه، در اوهایو، در شهر دیتون، یک مهاجم به رهگذران شلیک کرد که در نتیجه آن ده نفر از جمله خود تیرانداز جان باختند؛ در این تیراندازی ده‌ها نفر نیز زخمی شدند.

ترامپ در توئیتی نوشت: پرچم ها در کاخ سفید امروز تا پنجشنبه ۸ اوت پایین خواهد آمد.

توئیت ترامپ برای کشتار در تگزاس و اوهایو

 

در پی کشتار دیروز و امروز در تگزاس و اوهایو، صدها معترض به قوانین حمل سلاحِ آمریکا، مقابل کاخ سفید و کنگره تجمع کردند و خواستار تشدید قوانین مربوط به حمل سلاح شدند.

People hold their mobile phones with flash on during a vigil in Ciudad Juarez, which lies just over the border from El Paso in Mexico. Photograph: Herika Martinez/AFP/Getty Images

به دنبال تیراندازیهای مکرر در نقاط مختلف آمریکا که طی آن دهها نفر کشته و مجروح شده‌اند چندین نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به صورت مستقیم و غیرمستقیم از سیاستهای ملی گرایانه و نژادپرستانه ترامپ انتقاد کردند.

سناتور «باب کورکر» در مصاحبه با شبکه سی ان ان در این زمینه گفت: «دونالد ترامپ مسئول این اتفاقات است. او مسئول است چرا که او در حال پراکندن ترس، نفرت و تعصب است.»

براساس گزارش رویترز، رئیس جمهور آمریکا حادثه تیراندازی ال پاسو در تگزاس را اقدام نفرت انگیز خوانده اما بیانیه‌ای رسمی در این زمینه صادر نکرده است و فقط به ابراز همدردی از طریق حساب توئیتری خود بسنده کرده است.

Image result for ‫ویلیام جردن دیپلمات آمریکایی‬‎

ویلیام جردن، دیپلمات سابق آمریکایی در سخنانی گفت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با طرح اظهارات نژادپرستانه، طرفداران برتری نژاد سفید که به بیماری روانی مبتلا هستند را به اقدامات نژادپرستانه ترغیب کرده است. تگزاس دیروز شاهد کشتار با انگیزه‌های نژادی بود.

ویلیام جردن، دیپلمات سابق آمریکایی در سخنانی گفت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا با طرح اظهارات نژادپرستانه، طرفداران برتری نژاد سفید که به بیماری روانی مبتلا هستند را به اقدامات نژادپرستانه ترغیب کرده است. تگزاس دیروز شاهد کشتار با انگیزه‌های نژادی بود.

دیپلمات سابق آمریکایی در پاسخ به این سئوال که عامل کشتار در تگزاس مثل کشتاری که صبح امروز در این کشور رخ داده است، یک جوان سفید پوست مخالف پذیرش فرهنگ‌ها بوده است. این طور نیست؟ گفت: بله اولین شواهد مرتبط با این دو حادثه همین طور نشان می‌دهد. اما به نظر من باید عناصر دیگری که در تحقیقات انجام گرفته پلیس مشخص می‌شوند را نیز مدنظر قرار داد تا مشخصات دقیق فرد مظنون روشن شود. برخی مشخصات عامل تیراندازی در اوهایو و چگونگی این حادثه تا این لحظه مبهم باقی مانده است. اما با اولین نگاه می‌توان گفت: به نظر می‌رسد فردی تنها و منزوی با احساس نفرت از دیگران و معتقد به برتری نژاد سفید دست به این اقدام زده است.

جردن در پاسخ این پرسش که این همان چیزی است که فرماندار تگزاس گفته است. گری آبوت نفرت را ریشه این جنایت توصیف کرد و ماهیت این کشتار را نژادپرستانه خواند. دموکرات‌ها اظهارات ترامپ را نژادپرستانه قلمداد می‌کنند. به نظر شما آیا این اظهارات افراد نامتوازن از نظر روانی را به اقدام ترغیب نکرده است؟ نیز گفت: من فکر می‌کنم اکنون در آمریکا در خصوص چند مسئله کلیدی مثل مسئله حمل سلاح اختلافاتی وجود دارد. در چنین شرایطی و در وضعیتی که آمریکا در فضای انتخاباتی مرتبط با انتخابات ریاست جمهوری سال دو هزار و بیست قرار دارد، دونالد ترامپ در حال بسیج رای دهندگانش است. در این شرایط او یک بار دیگر به اظهاراتی که نژادپرستانه قلمداد شده مبادرت کرده است. مسئله نژادپرستی در آمریکا مسئله‌ای است که به شدت در مورد آن اختلاف وجود دارد.

نژادپرستی در آمریکا
اقتصادبرتر

نژادپرستی در آمریکا به روایت تصویر

سمت چپ: اریک گارنر، مرد سیاه‌پوستی که به ظن فروش غیرقانونی چند نخ سیگار هنگام بازداشت توسط پلیس خفه شد و جان خود را از دست داد.

سمت راست: پاتریک کروسیوس سفیدپوست راستگرای افراطی که امروز ده‌ها شهروند لاتین را در شهر «ال پاسو» به رگبار بست و هنگام بازداشت با برخورد آرام پلیس آمریکا روبرو شد.

دوئل سیاسی-انتخاباتی

دموکرات‌ها حوادث تگزاس، اوهایو و شیکاگو را بهانه کرده‌اند تا بازی حزبی را به پایتخت فدرال کشانده و در واشنگتن دی. سی دوئلی سیاسی را با ترامپ و جمهوریخواهان کلید بزنند.

From left, Joe Biden,   Kamala Harris,  Andrew Yang and  Tulsi Gabbard  during the Democratic Presidential Debate   in Detroit, Michigan. Photograph: Scott Olson/ Getty Images

آنها دیرزمانی است که خواستار وضع قوانین سختگیرانه درباره حمل سلاح هستند. آنها در دستکم دو سال اخیر اظهارات تفرقه‌افکنانه ترامپ را هم علت رگبارهای پی‌درپی و کشتارهای خیابانی معرفی کرده‌اند. این بار ادعای آنها سند محکمه‌پسندی پشت خود دارد: یکی از عوامل کشتارهای اخیر در آمریکا مانیفستی علیه مهاجران نوشته بود؛ یعنی در همان خطی گام برداشته که ترامپ لیدر اصلی آن است. ترامپ در مخالفت با مهاجران و تلاش برای جلوگیری از ورود آنها به آمریکا اقدامات خشنی انجام داده است.مقام‌های امنیتی آمریکایی گفته‌اند عامل کشتار ال‌پاسو «پاتریک کروسیوس» نام دارد. این فرد ۲۱ ساله پیش از تیراندازی مانیفستی علیه مهاجران لاتین‌تبار در فضای مجازی منتشر و آنها را به «تهاجم علیه تگزاس» متهم کرد. کروسیوس از منطقه «دالاس فورت ورث» که هشت ساعت با ال‌پاسو فاصله دارد، به این شهر رفت تا طرح حمله را عملی کند. ال‌پاسو شهری ۶۸۰ هزار نفری در غرب تگزاس است که ۸۰ درصد جمعیت آن را لاتین‌تبارها تشکیل می‌دهند. این شهر در مرز مکزیک قرار دارد؛ جایی که ترامپ وعده ساخت دیوار داده تا از ورود مهاجران به ایالات متحده جلوگیری کند.
«پت اوبروک» نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا که اتفاقا اهل ال‌پاسو است اظهار داشت: باید به وجود نفرت و نژادپرستی آشکاری که شاهدش هستیم، اذعان کنیم. چنین جوی در آمریکا حاکم است. ما این را در شبکه فاکس نیوز و در اینترنت می‌بینیم. حتی آن را در فرماندهی کل قوا هم می‌بینیم.
او در تشریح یادآور شد که ترامپ در دوره مبارزات انتخاباتی خود مکزیکی‌ها را «متجاوز به عنف» نامید و دولت فدرال از ورود اتباع برخی کشورهای مسلمان به آمریکا جلوگیری کرده است.

«پِت بوتیجیج» نامزد ۳۷ ساله انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا از حزب دموکرات در مصاحبه‌ای با شبکه سی. ان. ان درباره تیراندازی‌ها گفت: هر بار که چنین اتفاقی می‌افتد می‌گوییم دیگر اجازه تکرار آن را نمی‌دهیم. می‌گوییم کاری برای مقابله با آن انجام می‌دهیم. می‌گوییم تغییری ایجاد می‌کنیم اما هیچ کاری نمی‌کنیم. نمی‌دانم بدون تغییر در سیاست‌ها چه راه‌حلی پیدا می‌کنیم… م. آمریکا مورد حمله تروریسم ملی‌گرایان سفیدپوست داخلی قرار گرفته است.

طرح کنترلی دموکرات‌ها

دموکرات‌ها خواهان بررسی سوابق خریداران سلاح شده‌اند. آنها از جمهوریخواهان سنا و کاخ سفید به دلیل مخالفت با وضع قوانین سختگیرانه انتقاد کرده‌اند. مجلس نمایندگان آمریکا که تحت کنترل دموکرات‌ها قرار دارد اوایل سال جاری میلادی لایحه‌ای را تصویب کرد که طبق آن لازم است سوابق خریداران همه انواع سلاح در آمریکا بررسی شود.
بعضی جمهوریخواهان سنا از مصوبه مجلس نمایندگان حمایت می‌کنند، مثلا سناتور «لیندسی گراهام.» در همین حال، جامعه آمریکا تمایل بیشتری برای اعمال سختگیری‌های قانونی در مورد خرید سلاح نشان داده است. نظرسنجی رویترز و موسسه «ایپسوس» در ماه فوریه نشان داد ۶۹ درصد از آمریکایی‌ها خواستار وضع محدودیت‌های سخت یا متوسط درباره سلاح هستند. حتی ۵۵ درصد گفتند که از سخت کردن قوانین مالکیت سلاح حمایت می‌کنند.
تاکنون تلاش گروه‌های مخالف آزادی حمل سلاح و برخی قانونگذاران این کشور برای ممنوعیت یا حداقل ایجاد محدودیت در این زمینه به دلیل فعالیت پشت‌پرده لابی‌های اسلحه‌سازی شکست خورده است. دموکرات‌ها دوباره نیروی خود را تجمیع کرده‌اند تا شاید بتوانند گام مثبتی برداشته و سلاح‌های بی‌شمار آمریکایی‌ها را غلاف کنند.

ترس از لابی تسلیحاتی

سناتور «برنی سندرز» که او هم نامزد انتخابات ریاست جمهوری است، در توئیتی موضع خود را بیان کرد. وی نوشت: این حمله تروریستی دیگر توسط یک ملی‌گرای سفیدپوست داخلی است. هر بار چنین تراژدی‌ رخ می‌دهد سنا به دلیل آنکه مرعوب قدرت «اتحادیه ملی سلاح» است، اقدامی انجام نمی‌دهد. ما باید این نژادپرستی خشونت‌آمیز را تهدید امنیتی تلقی کنیم.

«الیزابت وارن» سناتور دموکرات و رقیب انتخاباتی سندرز هم در توئیتر نوشت: «ما باید همین حالا به اپیدمی خشونت مسلحانه در کشورمان پایان دهیم.» سناتور دموکرات «ایمی کلوبوچار» در راستای دیدگاه‌های سندرز و وارن گفت: «موضوع این نیست که کدام سیاست نتیجه بهتری می‌دهد. معضل، قدرت یک گروه خارجی و ترس بیش از اندازه افرادی برای اقدام در این زمینه است.»

درخواست تشکیل جلسه اضطراری سنا

فعلا تنها راه‌حلی که به ذهن سیاستمداران و قانونگذاران آمریکایی رسیده، تشکیل جلسه فوق‌العاده برای وضع قانون درباره حمل سلاح است. «چاک شومر» رهبر اقلیت دموکرات سنا در توئیتی خطاب به سناتور «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا نوشت: ال‌پاسو و دیتون. حوادثی وحشتناک، یکی پس از دیگری. سناتور مک‌کانل باید سنا را برای تشکیل جلسه‌ای اضطراری فرابخواند و مصوبه مجلس نمایندگان را فورا به بحث و رای بگذارد.
همچنین سناتور دموکرات «شروود براون» از ایالت اوهایو از مک‌کانل خواست تا به تعطیلات تابستانی این مجلس پایان دهد و روز دوشنبه لایحه مصوب مجلس نمایندگان را تصویب کند.

متمم بحران‌ساز قانون اساسی

بحران سلاح در آمریکا عمیق‌تر از آن است که با وضع قوانین جزئی آن را کنترل کرد. مجله آمریکا «ویک» بحران کشتارهای حاملان سلاح را در متمم دوم قانون اساسی ایالات متحده می‌داند و می‌نویسد این متمم «آمریکا را به شکست کشانده» و خود «یک شکست بوده است.» در بخشی از متمم دوم قانون اساسی آمریکا که سال ۱۷۹۱ تصویب شد، آمده است: «حق ملت برای نگهداری و حمل اسلحه نباید نقض شود.»
ویک افزود: کشتارهای مسلحانه در آمریکا به قدری سریع و پشت سر هم رخ می‌دهد که غیرممکن است پیش از وقوع حادثه بعدی بتوان از اندوه حادثه قبلی رها شویم. در سرزمین ما یک بیماری وجود دارد. این بیماری نیاز به درمان فوری و اساسی دارد.
این نشریه نوشت: باید به داد خودمان برسیم. باید متوجه باشیم که متمم دوم قانون اساسی یک ناکامی بوده است. این متمم یک ناکامی بوده؛ زیرا هم سلاح به صورت گسترده استفاده می‌شود و هم استفاده از آن اثر بد دارد. قرار بر این بوده که حق حمل سلاح برای محافظت از آمریکایی‌ها در برابر خشونت باشد اما در واقع، آنها را در مخاطره قرار داده است. تفنگ بیش از آنکه به سود آمریکا باشد به زیان آن بوده است. خسارت‌ها را می‌توان به راحتی برشمرد اما سودش بسیار نادر است. این به معنای آن است که متمم دوم قانون اساسی با منطق فعلی عملا کارآمد نیست.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن