وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به سفر اخیرش به پاکستان گفت: دولت پاکستان وعده کرده است تا حضور نظامی خود را در مناطق مرزی‌اش افزایش دهد.

تهران – اقتصاد برتر-۲۱ اردیبهشت ۹۶

محمدجواد ظریف در حاشیه جلسه هیأت دولت در جمع خبرنگاران درباره سفر اخیرش به پاکستان اظهار کرد: ما در این سفر با مقامات پاکستانی دیدار داشتیم و بحث‌های خوبی را پیش بردیم و آنها نیز وعده دادند که حضور خود را در مناطق مرزی ایران افزایش دهند تا مانع از حملات تروریستی از سوی مرزهای پاکستان به ایران شوند.

وی افزود: نکاتی که توسط سردار باقری مطرح شده نکاتی است که بر دفاع جمهوری اسلامی از خودش در برابر تروریسم تاکید دارد.

ظریف ادامه داد: ما امیدواریم که دولت پاکستان به درستی به وظایف خود عمل کند و مانع حملات تروریستی علیه ایران توسط اشرار از پاکستان شود.

وی در پاسخ به این پرسش که پیگیری موضوع اخذ رای از ایرانیان مقیم کانادا به کجا رسید، اظهار کرد: همین امروز هیاتی از وزارت خارجه کانادا در ایران است و این بحث را انجام می دهیم، با وزیر خارجه کانادا هم صحبت کرده ام و متاسفانه مقررات کانادا این است که رای گیری باید در اماکن دیپلماتیک انجام شود اما دولت گذشته کانادا اقدام به قطع رابطه سیاسی با ایران کرد و ما حضور دیپلماتیک در کانادا نداریم.

وزیر امور خارجه ادامه داد: در تماسی که با وزیر خارجه کانادا داشتم وی اظهار کرد که علاقه‌مند بودیم که این کار را انجام دهیم اما هنوز نتوانسته‌ایم به ترتیبات لازم برای انجام این کار در این انتخابات برسیم.

ظریف با اشاره به ادامه روند مذاکرات در این زمینه طی امروز اظهار کرد: ما وضعیت بسیار خوبی در آمریکا داریم و تعداد بسیاری شعب اخذ رأی در آنجا و سایر مناطق داریم و شهروندان ایرانی که مقیم کانادا هستند فعلا می توانند به شهرهای نزدیک خود در آمریکا مراجعه کنند.

وی تاکید کرد: امیدواریم بتوانیم شرایطی را برای شهروندان ایرانی خارج از کشور فراهم کنیم که آنان هم با همان شور و نشاطی که هم وطنان شان در ایران به پای صندوق رای می روند، در خارج هم با همین نشاط حضور داشته باشند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره حملات برخی کاندیداها به عملکرد این وزارت در زمینه دیپلماسی، گفت: دنیا دیپلماسی ما را دیپلماسی موفقی می‌داند و البته این موفقیت همان طور که رهبری تاکید کردند مرهون حضور مردم، صبر و سربلندی آنان است.

ظریف تأکید کرد: حضور و مشارکت مردم و عزت آنان را کاندیداهای انتخابات زیر پا نگذارند و حرف‌هایی بزنند که در شأن مردم ایران باشد چرا که دیپلماسی ایران متناسب با شأن مردم است و دیپلماسی سربلندانه و عزتمدارانه است. شما هر کجا سوال کنید همه دنیا این صحبت را با شما می‌کنند و باعث تأسف است که برخی از دوستان در داخل با عزت و سربلندی مردم بازی می‌کنند.

رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: وقتی این دولت آغاز به کار کرد و دوستان آقایان مشغول به کار بودند ما یک کارگزاری خارجی نداشتیم و سوئیفت انجام نمی‌شد. در حوزه‌های دیگر هم از قبیل نفت و کشتیرانی به همین شکل بود اما امروز وضعیت تغییر کرده است. ولی دوستان به دنبال این هستند که وانمود کنند هنوز وضعیت تغییر نکرده است.

ظریف افزود: ما زمانی هم قاچاق می‌کردیم و هم خام‌فروشی، هم پول نفت خود را در اختیار برخی دلال‌ها می‌گذاشتیم که منابعی از این کشور را نابود کردند. حالا که این دولت زمینه فروش نفت را به صورت رسمی فراهم کرده است و فراموش نکنیم که اگر دولت می‌خواست همچنان خام‌فروشی کند تمام انبارهای ما پر از محصولاتی بود که به دلیل تحریم نمی‌توانستیم آنها را بفروشیم که دیگر تقریباً جایی برای انبار کردن آنها نداشتیم.

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: کشتی‌های ما وسط دریا سرگردان بودند چرا که مشتری نداشتند و آنها حتی می‌خواستند که خام‌فروشی کنند، اما مشتری برای خرید همان مواد خام هم وجود نداشت و کشور نمی‌توانست با عزت در صحنه جهانی حضور پیدا کند. اما امروز شرایط عوض شده است و نفت‌مان را در برابر نفت‌های معتبر بین‌المللی می‌فروشیم و به قول برخی مجبور نیستیم نفت‌مان را بفروشیم و کالاهای بنجل خرید کنیم. بلکه می‌توانیم با فروش نفت‌مان کالاهای لازم خود را بخریم.

ظریف در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات اخیر مقامات عربستان،‌ اظهار کرد: ما تصور می‌کنیم که دولت عربستان سعودی دنبال تنش و تشنج است. این سیاست یک سیاست خطرناک است و هیچ فایده‌ای برای عربستان نداشته و جز ناامنی برای آن کشور نداشته است. البته واضح است که دولت عربستان در شأنی نیست که جمهوری اسلامی ایران را تهدید کند.

وزیر امور خارجه در پاسخ به پرسشی در زمینه سند ۲۰۳۰ اظهار کرد: ایران در طول ۳۰ الی ۴۰ سال گذشته که من در مناصب مختلفی حضور داشته‌ام به بسیاری از کنوانسیون‌های بین‌المللی از جمله کنوانسیون‌ حقوق کودک پیوسته است، اما همه موارد این کنوانسیون‌ها مورد تأیید ما نبوده است. سند ۲۰۳۰ که در واقع یک چارچوب اقدام است و سندی الزام‌آور نیست و برخی پیشنهادها در آن وجود دارد و چند بند در این سند است که البته با دیدگاه‌های ما مطابقت ندارد. البته برخی دوستان در مصاحبه‌های تلویزیونی برخی حرف‌هایی زدند که واقعاً‌ در آن سند این حرف‌ها وجود نداشت.

ظریف ادامه داد: همان زمان وزیر آموزش و پرورش ما مطرح کردند که ما به اجرای مواردی خواهیم پرداخت که مورد تأیید خودمان باشد و هر مورد که با دیدگاه‌های ما و موازین شرعی و عرف ما مغایرت داشته باشد، هیچ تعهدی به آن نخواهیم داشت و همین موضع را آقای فانی در اجلاس یونسکو نیز تکرار و به صورت مکتوب نیز این موضع از طرف ایران مکتوب شد.

*ایسنا

 

پاسخ دادن