ایران ، موضوع بحث تور اروپایی وزیر دفاع آمریکا

وزیر دفاع آمریکا در تور اروپایی خود درباره ایران، چین، اوکراین و ناتو با همتایان خود رایزنی خواهد کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، روز دوشنبه ۲۳ فروردین (۱۲ آوریل) در ادامه تور اروپایی خود وارد برلین پایتخت آلمان شد.

قرار است وزیر دفاع آمریکا روز سه‌شنبه با مقامات دولت آنگلا مرکل دیدار کند. سفر رئیس پنتاگون به آلمان حدود یک سال پس از آن صورت می‌گیرد که تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در فراخواندن هزاران سرباز ایالات متحده از آلمان باعث بروز تنش در روابط دو کشور شد. گفته می‌شود آستین در سفر خود درباره استقرار نیروهای آمریکایی در آلمان به مقامات این کشور اطمینان خواهد داد. سال گذشته رئیس‌جمهور ایالات متحده دستور داده بود تعداد نیروها در این کشور با حدود ۱۲ هزار نفر کاهش به ۲۴ هزار نفر برسد.

حضور وزیر دفاع آمریکا در برلین همزمان با دور جدید تنش‌ها میان ایران و رژیم صهیونیستی اسرائیل صورت می‌گیرد. در حالی‌که متحدان اروپایی سرگرم مذاکره برای بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای موسوم به برجام هستند، روز دوشنبه انفجاری در تاسیسات اتمی ایران در نطنز به وقوع پیوست.

منابع غربی می‌گویند اسرائیل پشت این حادثه قرار داشته، امری که مقامات تل‌آویو به طور رسمی مسئولیت آن را بر عهده نگرفته‌اند. اتحادیه اروپا گفته است این دست حوادث تاثیری بر مذاکرات بر سر احیای برجام نخواهد داشت.

یک روز پس از حمله نطنز؛ وزیر دفاع آمریکا گفت : تلاش‌ دیپلماتیک با ایران ادامه دارد. از زمان روی کار آمدن دولت جو بایدن در آمریکا، تلاش این کشور برای همکاری با شرکای اروپایی در زمینه‌‌های نظامی و دفاعی شدت گرفته است. آمریکا قصد دارد پس از یک دوره روابط پرتنش با اروپا در دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، همکاری‌ها در زمینه مقابله با چین را نیز همگام با اتحادیه دنبال کند. پیش تر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، به اروپا آمده بود تا درباره بحران اوکراین و عقب‌ نشینی نیروهای ایالات متحده از افغانستان با مقامات اروپایی به گفتگو بپردازد. آستین سپس در بروکسل، مقر ناتو در بلژیک حاضر می‌شود و با ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی گفتگو می‌کند. آمریکا و متحدان اروپایی اش در قالب پیمان ناتو، از تجمع اخیر نظامیان روس در پشت مرزهای اوکراین نگرانند. تحرکات ارتش روسیه بی‌تردید، یکی از محورهای اصلی گفتگوی وزیر دفاع آمریکا با متحدان اروپایی این کشور خواهد بود. استولتنبرگ پیشتر در روز تحلیف جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا شروع به کار دولت او را «آغاز یک فصل جدید برای اتحاد فراآتلانتیکی» خوانده بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام رسمی آمریکا گفته است همزمان با سفر وزیر دفاع این کشور به اروپا، آنتونی بلینکن وزیر خارجه نیز به بروکسل بازخواهد گشت تا آقای آستین را در مذاکرات همراهی کند.

پاسخ دادن