ایران از حضور در بازار اقتصادی سوریه حمایت می‌کند

برای رسیدن به عمق روابط راهبردی بین ایران و سوریه، دولت تمام قد از حضور در بازار اقتصادی این کشور حمایت می‌کند.با اقدامات انجام شده امیدواریم  تجارت ایران و سوریه به یک میلیارد دلار دهه ۸۰ بازگردد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ اسفند ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از فارس، تیمور بشیر گنبدی مدیرکل بین‌الملل وزارت راه و شهرسازی در همایش فرصت‌های همکاری با سوریه اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی با سوریه را به لحاظ سنتی بر عهده دارد در حقیقت ما با سوریه کمیته عالی روابط اقتصادی داریم. چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی در بهمن ۹۷ برگزار شد و در آن اجلاس ۱۱ سند همکاری به امضا رسید که مهم‌ترین آن موافقتنامه همکاری‌های راهبردی بین ایران و سوریه است. این موافقتنامه زمینه حقوقی بسیار مستحکمی را برای حضور بلند مدت بخش‌های خصوصی دو کشور در بازار دو کشور فراهم می‌کند یعنی اینکه ما از لحاظ جایگاه حقوقی هیچ مشکلی نداریم و این موافقتنامه به امضای دولت‌ها رسیده و در فرآیند تصویب مجلس قرار دارد.

    بشیر گنبدی تصریح کرد: از لحاظ برنامه‌های عملیاتی برای این کار تقریبا یک سال از برگزاری کمیسیون مشترک عقب هستیم و علت آن هم موضوع کروناست. وی با بیان اینکه کار اقتصادی با سوریه دو مولفه خاص دارد بیان کرد: اول باید شرایط اقتصادی در سوریه و شرایط اقتصادی در داخل ایران را باید بدانیم و دوم اینکه برداشت کمیسیون مشترک این است که این موضوع کاملا منشعب و تحت تاثیر ارائه بخش خصوصی است لذا بنا به عمق روابط راهبردی، دولت تمام قد از حضور در بازار اقتصادی سوریه حمایت می‌کند. در دهه ۸۰ و قبل از بروز جنگ در سوریه روابط اقتصادی ایران و سوریه حدود یک میلیارد دلار بود و حتی شرکت‌های بزرگی در پروژه‌های بزرگ زیربنایی با سوریه فعالیت داشتند اما با توجه به شرایط فعلی این دورنما وجود دارد که دوباره بتوانیم به آن سطح از همکاری‌ها دست یابیم.  مهم این است که شناخت از یکدیگر یک مقدار باید توسعه و رشد یابد و لذا ما سعی می‌کنیم هر چه در توان داریم انجام دهیم.

    وی بیان کرد: در حوزه حمل‌ونقل عراق به کنوانسیون تیر پیوسته است و در حال عملیاتی کردن این موافقتنامه است و به عنوان گام بعدی ۵ تا از دروازه‌های مشترک را بر روی ترانزیت باز کرده است و لذا این امید بخش است که ما می‌توانیم مسیر ترانزیتی به سمت سوریه داشته باشیم و با مشکل حقوقی این کار مواجه نیستیم. در حوزه حمل‌ونقل دریایی نیز اقدام خوبی صورت گرفته و با کشور سوریه تفاهم شده و خط چارتری بین دو کشور روان تر شده است و این خط از بندرعباس به لاذقیه است.

    پاسخ دادن