ایران امکان دستیابی به بازارهای بزرگ کاشی و سرامیک را دارد

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق اعلام کرد: ایران امکان رشد و دستیابی به بازارهای بزرگ را در حوزه کاشی و سرامیک دارد اما نخست باید در زنجیره تولید تا عرضه، بخش های آسیب دیده را ترمیم کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۰۴ مرداد ۱۴۰۱

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایرنا، یحیی آل اسحاق در همایش فرصت ها و چالش ها و افق پیش روی توسعه صادرات کاشی و سرامیک اظهار داشت: ۱۶ میلیارد متر مربع میزان تولید این محصول در جهان است که چین با هشت میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مربع مقام نخست تولید را به دست آورده و پس از آن هند، ترکیه،‌ ویتنام، اسپانیا و ایتالیا قرار دارند. از کل میزان تولید جهانی، ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مربع صادرات انجام می شود که چین با بیش از ۶ میلیون متر مربع جایگاه نخست، هند و ترکیه با بیش از چهار میلیون متر مربع در جایگاه دوم و سوم قرار گرفته اند.

آل اسحاق با بیان اینکه ایران ظرفیت تولید بیش از ۷۰۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک وجود دارد، خاطرنشان کرد: از این میزان ۴۰۰ میلیون متر مربع تولید و حدود ۱۸۰ میلیون متر مربع صادرات انجام می شود.  نیاز به رشد صادراتی با این میزان از توان تولید وجود دارد، در منطقه مزیت های بسیاری داریم که اگر نظام مدیریتی و برنامه ریزی ها واقع بینانه تنظیم شود می توانیم از بازارها استفاده کنیم. ایران دارای ۱۵ کشور همسایه است و به علاوه دسترسی به بازار چین، هند و روسیه را نیز دارد که مجموع تجارت سالانه این ۱۸ کشور به یک هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار می رسد و در صورتی که بتوانیم ۳۰۰ میلیارد دلار را به خود اختصاص دهیم، دستاورد بزرگی را رقم زده ایم.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق افزود: عراق طی ۱۵ سال آینده یکی از بزرگترین توسعه ها را به دست خواهد آورد که در صورت تثبیت بازار خود در این کشور می توانیم سهم قابل توجهی را به دست آوریم.  در خصوص قیمت عرضه کاشی و سرامیک در جهان نیز  ایتالیا هر متر مربع را ۱۵ دلار، اسپانیا ۷.۹ دلار و مصر چهار دلار عرضه می کند، در حالی که متوسط هر متر مربع کاشی و سرامیک ایران با قیمت ۱.۳ دلار فروخته می شود. در حال حاضر به علت قیمت کالای ایرانی است که بازار عراق را در اختیار گرفته است اما با توجه به توسعه فروش نفت این کشور، مشکلات مالی از بین خواهد رفت و بازار از دست ایران خارج می شود.

در این همایش، مرتضی صفدری زاده رئیس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک با بیان اینکه صنعت سرامیک ایران در رتبه پنجم جهانی قرار دارد، اظهار داشت: در این حوزه پتانسیل دستیابی به جایگاه سوم جهان را نیز داریم زیرا این صنعت در کشور بومی شده و تولیدکنندگان به منابع و معادن غنی در کشور دسترسی دارند، به طوری که بسیاری از تولیدکنندگان جهانی مواد اولیه تولیدی خود را از ایران تامین می کنند.

وی افزود: انرژی کافی برای این صنعت، موقعیت استراتژیک ایران و قیمت تمام شده مناسب از دیگر مزیت هایی است که می تواند جایگاه این صنعت را در بازار جهانی تغییر دهد، از سوی دیگر به توان تامین تجهیزات تولید سرامیک و کاشی برای صادرات نیز دست یافته ایم. بخش خصوصی ۹۵ درصد سرمایه گذاری و مدیریت صنعت سرامیک و کاشی را بر عهده دارد،‌ بر خلاف تحریم ها در این حوزه به ۵۲ کشور جهان صادرات داریم که باید با شناسایی بازارها باردیگر توسعه را رقم بزنیم.

پاسخ دادن