ایران توان تولید سالانه دو میلیون خودرو را دارد

تولید بیش از ۴۳ هزار دستگاه خودرو در ایران خودرو خراسان

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌ سازان خودرو کشور گفت: قطعه‌سازان توان بالقوه تولید قطعات برای بیش از دو میلیون دستگاه خودرو را در سال دارا هستند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ فروردین ۱۴۰۰

آرش محبی نژاد گفت : تولید دو میلیون خودرو مشروط به رفع و رجوع مشکلات‌ قطعه سازان است. محبی‌نژاد گفت : یکی از مشکلات قطعه سازان، قیمت‌گذاری دستوری خودرو و به تبع آن قیمت‌گذاری قطعات و کمبود نقدینگی است.

محبی‌نژاد از وجود قوانین و مقررات مخل تولید و گمرکی به عنوان دیگر مشکلاتی یاد کرد که در سال‌های گذشته مانعی بر سر راه تولید در این صنعت مادر و راهبردی شده است.

وی یادآور شد: گرچه سال گذشته دستیابی به هدف تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو برنامه‌ریزی شده بود، اما مشکلات یاد شده در کنار دو غول بزرگ تحریم‌ها و کرونا مانع تحقق اهداف شد.

هرچند هنوز آمارهای رسمی وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمع تولید خودروسازان آماده نشده، اما بررسی آمارهای سامانه کدال حاکی از تولید ۹۰۰ هزار و ۷۱۴ دستگاه خودرو توسط سه خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو، سایپا و پارس‌خودرو در سال ۹۹ است؛ آماری که در هم‌سنجی با سال ۹۸ رشد ۴.۳۳ درصدی را نشان می‌دهد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودرو در عین حال خاطرنشان‌کرد: با عزم و اراده قطعه ‌سازان و زنجیره تامین خودروسازی، تا حدود زیادی بر دو مشکل اساسی تحریم و کرونا غلبه کردیم اما معتقدیم بسیاری از راهکارها را باید در داخل کشور جست‌وجو کرد.

وی از تشکیل کمیته ای در این انجمن برای تحقق شعار سال ۱۴۰۰ خبر داد که از ابتدای امسال کار خود را آغاز کرده و ابراز امیدواری کرد تا پایان سال به نتایج مطلوب برسد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت برای سال ۱۴۰۰ تولید یک میلیون و ۲۵۰ هزار دستگاه خودرو را برنامه‌ریزی کرده که یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه از آن در دو خودروساز اصلی یعنی ایران‌خودرو و سایپا و ۱۵۰ هزار دستگاه در شرکت‌های بخش خصوصی تولید خواهد شد.

پاسخ دادن