ایران خودرو ۸۰ هزار میلیارد تومان زیان و بدهی تولید کرد

زیان خالص ایران خودرو ۱۵هزار میلیارد تومان ( سه برابر سال ۹۸ ) و بدهی شرکت ۶۵ هزار میلیارد تومان شده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲ مرداد ۱۴۰۰

بگزارش بورس نیوز در مجموع عمومی شرکت ایران خودرو در گزارش صورت‌های مالی تلفیقی ۱۲ ماهه منتهی به پایان اسفند ۱۳۹۹ (حسابرسی نشده)، زیان ناخالص خود را بالغ بر ۹۶.۰۷۳.۰۰۱ میلیون ریال به ثبت رساند.

زیان عملیاتی ایران خودرو نیز در پایان سال مالی با افزایش ۱۲۲درصدی به زیان ۱۴۳.۱۵۳.۱۷۰ میلیون ریالی رسیده است.

شرکت “خودرو” در پایان سال مالی زیان خالص ۲۱۱.۹۴۷.۵۵۹ میلیون ریالی را با عملکردی درخشان برای سهامداران خود به ارمغان بیاورد و این مقدار زیان خالص در مقایسه با سال گذشته ۸۶ درصد رشد را تجربه کرده، مقدار زیان خالص در ازای هر سهم نیز ۷۰۳ ریال گزارش شده که ۸۶ درصد افزایش پیدا کرده است.

به عقیده اغلب کارشناسان اقتصادی، سوء مدیریت، قیمت گذاری‌های دستوری و سیاست‌های غلط مدیریتی در شرکت ایران خودرو باعث زیان‌های چند هزار میلیاردی در این شرکت بزرگ شده که می‌توانست یکی از سوده ترین و با افتخار ترین شرکت‌های صنعتی کشور باشد.

صورت‌وضعیت مالی شرکت ایران‌خودرو در ۱۲ ماهه منتهی به اسفندماه ۹۹

شرکت ایران‌خودرو در صورت ‌وضعیت مالی تلفیقی ۱۲ ماهه منتهی به اسفندماه سال ۹۹ مجموع دارایی‌های خود طی این دوره را بالغ ‌بر ۵۱۳ هزار و ۸۶۹ میلیارد ریال گزارش کرده که نسبت به سال گذشته با ۵۳ درصد رشد افزایش پیدا کرده، موجودی مواد و کالا “خودرو” بیشترین میزان دارایی را با ۱۷۵ هزار و ۶۵۷ میلیارد ریال در اختیار داشته که در مقایسه با سال گذشته با رشد ۱۱۹ درصدی مواجه بوده است.

میزان سرمایه این خودروساز آبی‌پوش در پایان دوره ۱۲ ماهه منتهی به اسفندماه سال ۱۳۹۹، ۳۰۱.۶۵۶ میلیارد ریال به ثبت رسیده که نسبت به سال گذشته بدون تغییر باقیمانده، میزان حقوق مالکانه این شرکت با زیان ۴۷۲.۱۴۱ میلیارد ریال مواجه بوده که نسبت به دوره مالی پیشین ۶۹ درصد افزایش پیدا کرده، بگفته یک کارشناس دلیل اینکه میزان حقوق مالکانه این شرکت خودروساز به این‌ شکل در زیان قرار دارد را می‌توان با زیان انباشته ۴۷۵.۵۲۳ میلیارد ریالی شرکت مرتبط دانست.

در خبر روابط عمومی ایران خودرو از مجمع عمومی این شرکت بدون هیچ اشاره ای به زیان و بدهی های اعلام شده در مجمع آمده است ، سهامداران ا#ایران عملکرد و پیگیری مجدانه یک ساله مدیرعامل و اعضای هیات مدیره گروه صنعتی ایران خودرو در راستای اجرای برنامه‌ها و تحقق اهداف تقدیر کردند. ظاهرا هدف ایران خودرو تولید زیان و بدهی بوده است که محقق گردیده !

پاسخ دادن