ایران در مورد حقابه هیرمند اعتراض کرد

در بیست‌وسومین جلسه مشترک کمیساران آب هیرمند معاون آب و آبفای وزارت نیرو که مسئولیت این کمیسار از طرف جمهوری اسلامی ایران را به عهده دارد، خواستار تامین حقابه ایران براساس معاهده ۱۳۵۱ فی‌مابین شد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۸ خرداد ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، قاسم تقی زاده خامسی، معاون آب و آبفای وزیر نیرو در این نشست که با حضور مقامات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی افغانستان امروز برگزار شد، دغدغه‌های ایران را نسبت به احداث و آب گیری بند کمال‌خان روی هیرمند اعلام کرد و گفت: براساس ماده پنجم معاهده ۱۳۵۱ هیرمند، افغانستان باید موافقت ایران را برای ساخت این بند جلب می کرد و ما معتقدیم این بند پیامدهای اجتماعی ناشی از مهاجرت، تعطیلی کشاورزی و توسعه کانون‌های گرد و غبار را خواهد داشت.

وی افزود: مردم در منطقه سیستان تشنه هستند و آنچه که ما نگران آن هستیم عدم دریافت حقابه در سال جاری و کمبود آب در سیستان است. ما پیگیر دریافت حقابه خود  آن هم به صورت درست و کامل براساس معاهده هستیم. در ادامه کمیسار افغانستان اظهار امیدواری کرد تا با توجه به خشکسالی سال جاری بتوانیم در این جلسه برای برنامه ریزی تامین حقابه به نتایج مثبتی برسیم و معاهده را اجرا کنیم. این مستلزم همکاری دو جانبه است، این جلسه در روز آینده برای تصمیم گیری نهایی ادامه خواهد داشت.

پاسخ دادن