ایران رئیس گروه ۷۷ سازمان ملل

در جریان مراسمی که صبح  – جمعه- در محل دفتر سازمان ملل متحد در وین با حضور روسای سازمان های بین المللی مستقر و تعدادی زیادی از سفرا و نمایندگان کشورهای مختلف برگزار شد، رضا نجفی سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد در وین به عنوان رییس گروه ۷۷ برای یک سال انتخاب شد.

تهران – اقتصاد برتر- ۷ اسفند ۹۵

نماینده دائم ایران در وین در این مراسم طی سخنانی ضمن قدردانی از اعتماد کشورهای عضو برای انتخاب ایران به عنوان رییس گروه ۷۷ بر دفاع از اصول، منافع، ارزش ها و اهداف گروه تاکید کرد.
وی ضمن تشریح اهداف و اولویت های گروه ۷۷ در حوزه مباحث سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل، آژانس بین المللی انرژی اتمی و معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای، اهمیت ارتقای همکاری و مساعدت فنی به کشورهای در حال توسعه را خاطرنشان ساخت.

رضا نجفی همچنین گسترش همکاری های بین المللی و بویژه همکاری های جنوب – جنوب را مورد تاکید قرار داد.
در این مراسم یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، لی یونگ مدیرکل سازمان توسعه صنعتی ملل متحد، لاسینا زربو مدیر اجرایی معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای و جان لاک لمباهیو مدیر روابط عمومی دفتر سازمان ملل در وین حضور داشتند و طی سخنرانی های خود ضمن تبریک ریاست کشورمان بر اهمیت و نقش گروه ۷۷ در عرصه بین المللی تاکید کردند.
گروه ۷۷ که در سال ۱۹۶۴ میلادی با هدف پیگیری مباحث اقتصادی و توسعه ای در عرصه بین المللی تشکیل شد در حال حاضر با ۱۳۴ عضو به عنوان بزرگ ترین مجموعه بین المللی کشورهای درحال توسعه از جمله گروه های مهم و تاثیر گذار در مباحث و مذاکرات سازمان ملل متحد بویژه در حوزه مسائل توسعه ای بشمار می رود.
این گروه نقش مهمی در تبیین و پیشبرد مواضع و اولویت های کشورهای در حال توسعه و همکاری های جنوب – جنوب بر عهده دارد.

*ایرنا

 

پاسخ دادن