ایران رتبه هفتم تولید قارچ در جهان

مدیرکل دفتر گلخانه، قارچ و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ایران با تولید ۱۸۰ هزار تن قارچ رتبه هفتم تولید این محصول در دنیا را به خود اختصاص داده است.

تهران – اقتصاد برتر – یکم مرداد ۱۴۰۱

وزارت جهاد کشاورزی از پیش‌بینی تولید ۱۸۵ هزار تن قارچ در در سال جاری در کشور خبر داد .

«غلامرضا تقوی» مدیر کل دفتر گلخانه ، قارچ و گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید قارچ کسب‌وکاری است که از بهره‌وری بالایی برخوردار است. وی افزود: بر اساس آمارهای موجود برای تولید یک کیلوگرم  قارچ به کمتر از ۲۰ لیتر آب نیاز است.

وی با اشاره به میزان صادرات قارچ خوراکی در ۱۰ماهه سال گذشته، اظهار داشت: طبق آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران، دو هزار و ۹۷۶ تن به ارزش بیش از ۳ میلیون دلار قارچ خوراکی از ایران صادر شده است.

وی  پیش‌بینی کرد، امسال ۶۵۰ هزار تن به تولیدات گلخانه‌ای سبزی و صیفی در کشور اضافه شود و تولید قارچ از ۱۷۰ هزار تن در سال گذشته به ۱۸۵ هزار تن برسد.

 تقوی، انتقال کشت بخشی از سبزی و صیفی فضای باز به محیط کنترل شده، اصلاح، بازسازی و نوسازی واحدهای گلخانه‌ای و پرورش قارچ خوراکی، بهبود مدیریت تولید در محیط کنترل شده با ارتقای دانش فنی کارشناسان و بهره‌برداران از طریق تربیت نیروی ماهر و به‌کارگیری فنّاوری‌های نوین و پیشرفته در گلخانه‌ها را از برنامه‌های اولویت‌دار این دفتر در بخش گلخانه‌ها برشمرد.

پاسخ دادن