ایران محور گفتگوهای اولیه بایدن با رهبران جهان

سخنگوی جدید کاخ سفید در اولین نشست مطبوعاتی خود گفت مسائل مربوط به ایران و مشخصا برنامه هسته‌ای آن جزو محورهای گفتگوهای اولیه جو بایدن با سران دیگر کشورها خواهد بود.

تهران- اقتصادبرتر-۰۲ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  بی بی سی ، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، درباره سیاست بایدن در قبال ایران گفت: “انتظار داریم که بخشی از اولین گفتگوهای با همتایان خارجی و رهبران کشورهای دوست و متحد در این خصوص باشد.”

سخنگوی کاخ سفید گفت جو بایدن به دنبال محدودیت برنامه هسته‌ای ایران از طریق دیپلماتیک است. او گفت ایران باید به اجرای تعهداتش بازگردد.

جو بایدن روز چهارشنبه کارش به عنوان چهل و ششمین رئیس‌جمهور آمریکا را با لغو برخی سیاست‌های دونالد ترامپ آغاز کرد.

او پیش از این از احیای توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرده بود.

سخنگوی کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره آینده برجام گفت: “رئیس‌جمهور به دنبال تقویت محدودیت های هسته‌ای ایران و همچنین دیگر مسائل مورد نظر است.”

رهبران ایران گفته‌اند تنها در صورت رفع تحریم‌ها حاضر به ازسرگیری اجرای محدودیت‌های مندرج در برجام هستند.

در عین حال تلویزیون رژیم اشغالگر اسرائیل از قول یک “مقام بسیار ارشد” گزارش کرده است که اگر آقای بایدن به دنبال احیای سیاست باراک اوباما باشد دیگر دولت اسرائیل با او حرفی برای گفتن نخواهد داشت.

هرچند رسانه‌های اسرائیلی گزارش می‌دهند که برخی از مقام‌های امنیتی با موضعگیری سرسختانه بنیامین نتانیاهو مخالفند و معتقدند حتی در صورت بازگشت آمریکا به برجام نباید رابطه با جو بایدن را آشکارا تیره کرد.

آنتونی بلینکن، نامزد بایدن برای وزارت خارجه گفته است پیش از بازگشت به برجام با اسرائیل و متحدان عرب آمریکا صحبت خواهد کرد.

پاسخ دادن