ایران و عربستان در سطح سفرا مذاکره می‌کنند

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشت، دور دوم گفت‌وگوهای ایران و عربستان در سطح سفرا برگزار می‌شود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

نیویورک تایمز در گزارش ادعایی خود آورده است: ایران و عربستان توافق کرده اند دور دوم گفت‌وگوها در ماه می‌و احتمالاً در سطح سفرا برگزار شود.

با وجود آنکه تهران و ریاض گزارش‌های پیشین درباره گفت‌وگو در خاک عراق را رد کرده اند، یک رسانه آمریکایی مدعی شد، دور دوم مذاکرات ایران و عربستان احتمالا در سطح وزرا برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در روزهای اخیر از امیدواری‌اش برای برقراری «رابطه خوب و متمایز» با ایران سخن گفته و سعید خطیب ‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران هم در واکنش گفته است که تهران از «تغییر لحن» ریاض استقبال می‌کند. مقامات ایرانی و سعودی انجام این مذاکرات را به‌طور رسمی تایید یا تکذیب نکرده‌اند. با وجود این، سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز ۳۰ فروردین گفته بود که جمهوری اسلامی از مذاکرات با عربستان استقبال می‌کند.

ماه گذشته روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز از گفت‌وگوهای مستقیم بین مقامات ارشد ایران و عربستان سعودی در تلاش برای اصلاح روابط فیمابین دو کشور خبر داده بود.

فایننشال تایمز به نقل از یکی از مقامات ادعا کرده بود که دور اول مذاکرات نهم آوریل (۲۰ فروردین) در بغداد انجام شده و شامل گفت‌وگوهایی درباره حملات انصارالله بوده و این مذاکرات مثبت ارزیابی شده است.

این مقام مسئول گفته که سرپرستی هیات عربستان با خالد بن علی الحمیدان، رئیس اداره اطلاعات این کشور بوده است. بر اساس ادعای فایننشال تایمز، روند برگزاری این مذاکرات توسط مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق که ماه گذشته در ریاض با ولیعهد عربستان دیدار داشت، تسهیل شده است.

پاسخ دادن