ایران : گستاخی جنگنده‌های آمریکا بی پاسخ نخواهد ماند

مقام‌ها و دستگاه‌های مختلف در ایران اقدام آمریکا در تعرض به هواپیمای مسافربری ماهان را نقض آشکار قوانین بین المللی هوایی دانستند و اعلام کردند این گستاخی بی پاسخ نخواهد ماند .

تهران – اقتصاد برتر – ۳ مرداد ۹۹

  • سازمان هواپیمایی کشوری

سازمان هواپیمایی کشوری در اطلاعیه ای تعرض جنگنده آمریکا به هواپیمای ماهان را مصداق بارز نقض حقوق بین الملل دانست و خواستار بررسی این حادثه در ایکائو شد.

سازمان هواپیمایی کشوری بر اساس مفاد ضمیمه ۱۳ پیمان شیکاگو ضمن برقراری تماس با طرف سوری، خواستار بررسی سریع و دقیق رویداد شد و تیم فنی بررسی سوانح ایران نیز از دقایق اولیه پس از ورود هواپیمای ماهان به فرودگاه امام خمینی (ره)، بررسی فنی رویداد را آغاز کرده است. جزئیات این رویداد پس از بررسی تمامی داده‌های فنی و اطلاعات بدست آماده بر اساس فرآیند بررسی سانحه و همچنین برخی اطلاعات مستند و متقن از مقامات هواپیمایی کشوری سوریه منتشر خواهد شد.

  • وزیر راه

محمد اسلامی وزیر راه در واکنش به این تعرض گفت : تعرض جنگنده‌های آمریکایی به هواپیمای ایرانی اقدام تروریستی بود. وی گفت : سازمان هواپیمایی کشوری پیگیری حقوقی این اتفاق را انجام خواهد داد. وی تصریح کرد: این یک حرکت تروریستی است که توسط دولت آمریکا انجام شده و حتما باید کشورها و جامعه بین المللی این حرکت را محکوم کنند.

  • واکنش سخنگوی شورای نگهبان

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفت: اقدام تروریستی آمریکا علاوه بر تعقیب حقوقی که مقامات محترم دولت تاکید کردند مستلزم اقدام متقابل نیز هست. کدخدایی در توئیتر خود نوشت: “در مقابل تخلفات کشورها علاوه بر پیگیری حقوقی، لازم است از اقدام متقابل نیز استفاده شود چرا که ذات اقدامات حقوقی مستلزم سپری شدن زمان طولانی است.

  • نامه اعتراض ایران به دبیر کل سازمان ملل

نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد طی نامه ای به شورای امنیت و دبیرکل سازمان ملل متحد مراتب اعتراض خود را از تهدید جنگنده‌های آمریکا علیه هواپیمای مسافربری ماهان اعلام کرد. مجید تخت روانچی در تماس تلفنی اضطراری با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، تاکید کرد، تبعات این مووضع متوجه آمریکا است. نامه ایران به دبیر کل سازمان ملل و شورای امنیت به عنوان سندی در این سازمان بین المللی ثبت شود.

  • بیانیه هیات اعزامی ایران به پاریس

آرش خدایی رئیس هیات اعزامی ایران به پاریس برای بازخوانی هواپیمای سانحه دیده اوکراینی با صدور بیانیه ای تاکید کرد: گروه بررسی سانحه تائید می‌کند که اقدامات BEA در تطابق کامل با استانداردهای ایکائو و ترتیبات تفاهم شده بین مسئول بررسی سانحه و مدیر BEA بوده و شفافیت و همکاری کامل بوده است.

  • بیانیه شرکت هواپیمایی ماهان

شرکت هواپیمایی ماهان در واکنش به این تعرض با انتشار بیانیه ای اعلام کرد، خلبان این پرواز با درایت و بر اساس قوانین و مقررات هوانوردی برای پرهیز از هرگونه خطر احتمالی، پس از دریافت اخطار TCAS مبنی بر کاهش فوری ارتفاع، بلافاصله شروع به کم کردن ارتفاع نمود و به دلیل اینکه هواپیما در وضعیت ثبات قرار داشته و مسافران مجاز به باز کردن کمربندها بوده اند، کاهش سریع ارتفاع و سرعت دور کردن هواپیما از خطر احتمالی، منجر به آسیب به تعدادی از مسافران و خدمه پروازی که مشغول خدمت رسانی بوده اند شد که بلافاصله پس از فرود هواپیما جهت درمان به بیمارستان منتقل شده اند. از آنجایی که پروازهای این مسیر توسط شرکت هواپیمایی ماهان بیش از یک دهه به‌صورت برنامه ای انجام می‌شده و این شرکت همواره تابع قوانین و مقررات هوانوردی در انجام پروازها بوده، لذا این اتفاق را می‌توان از دیگر مصادیق قانون گریزی رژیم حاکم بر آمریکا تلقی نمود. این شرکت اقدامات لازم قضایی و حقوقی در این خصوص را به عمل خواهد آورد.

پاسخ دادن