ایران یکی از بهترین نقاط دنیا برای تولید انرژی خورشیدی

حمایت مجلس از انرژی‌های تجدیدپذیر

فعال صنعت برق و عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران:​ ایران یکی از بهترین مناطق دنیا برای تولید انرژی خورشیدی است، بنابراین توجه به این موضوع باید در اولویت باشد.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ مهر ۹۹

محمدرضا کلاهی عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان اینکه تا پنج سال آینده احداث نیروگاه‌های جدید خورشیدی و تولید برق خورشیدی ارزان‌تر از روشن نگه داشتن نیروگاه‌های صنعتی می‌شود، افزود:​ باید فناوری‌های بومی را در این حوزه توسعه دهیم بویژه اینکه فناوری‌های جدید، تولید سلول‌های خورشیدی بر پایه سیلیکون را توجیه ناپذیر کرده است. وی گفت :​ با توانمندی‌های غنی در صنعت برق کشور، ​ از توانمندی کامل در حوزه تولید انرژی خورشیدی و دیگر فناوری‌های مربوط به آن برخوردار هستیم یا اینکه پایه‌های اساسی این فناوری در ایران وجود دارد.

  • کسب درآمد‌های ارزی قابل توجه با توسعه زنجیره‌های صنایع معدنی

این عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، ​ معادن و کشاورزی تهران گفت:​ دارایی‌های معدنی و فلزی ایران ارزش قابل توجهی دارد، اما ما در این حوزه، ​ توسعه کافی نداشتیم، اگر معادن و فلزات را با راهبردی درست و بلند مدت توسعه دهیم می‌توانیم برای کشور درآمد‌های ارزی قابل توجهی ایجاد کنیم که می‌تواند جایگزین درآمد‌های نفتی شود، ​ بخشی از درآمد‌های نفتی به علت تحریم از دست رفته است و در آینده نیز درآمد‌ها از این ناحیه به علت تغییر فناوری از دست خواهد رفت. وی افزود: باید با ایجاد خوشه‌ها در صنایع معدنی به رشد تولید ناخالص ملی و ایجاد اشتغال کمک کنیم و این طور نباشد که همان مسیر پتروشیمی را در معادن و فلزات دنبال کنیم، زیرا در حوزه پتروشیمی نه زنجیره ارزش آن صنعت را درست تکمیل کردیم و نه حول آن صنعت، خوشه‌های با ارزش افزوده بالا و هم افزا ایجاد کردیم.

  • توسعه فناوری نانو، الگویی برای دستیابی به دیگر فناوری‌های نوین

کلاهی گفت:​ یک تجربه مثبت در فناوری نانو برای کشور ایجاد شده که حاصل همکاری بخش خصوصی و دولتی با برنامه ریزی بسیار خوب دولتی است و ایران را به پنج کشور برتر در حوزه فناوری نانو تبدیل کرده است. وی با بیان اینکه استارت آپ‌های ایرانی رشد و حرکت خوبی داشتند، افزود: پیشنهاد ما ایجاد مراکز تعالی است، زیرا در دیگر فناوری‌های کلیدی که آینده جهان را رقم خواهد زد مانند ژنتیک و پزشکی پیشرفته، هوش مصنوعی، رباتیک، خودرو‌های خودران و انرژی‌های تجدید پذیر هم می‌توانیم با ایجاد مراکز تعالی به جایگاه شایسته‌ای دست یابیم. فعال صنعت برق و عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه مرکز نوآوری در اتاق بازرگانی تهران تشکیل شده است، گفت: اگر موفق شویم میان مراکز دولتی مانند وزارت صمت و معاونت علمی و فناوری با شرکت‌های خصوصی هم افزایی و گفتمان مشترک ایجاد کنیم می‌توان انتظار داشت شاهد پیشرفت‌های خوبی در حوزه‌های مختلف فناوری‌های روز دنیا باشیم.

آقای کلاهی اضافه کرد: دوره جدید دوره تغییرات شتابان و به این معنی است که اگر تصمیمی می‌گیریم باید در لحظه باشد، اما اگر بخواهیم مانند رمز ارز‌ها یک سال اندرخم یک کوچه باشیم و ماه‌ها معطل کنیم، این روش قطعاً​ در دنیای امروز کارا نخواهد بود در این صورت فرصت موجود از دست می‌رود و باید روی موضوع دیگری کار کنیم.

پاسخ دادن