ایستگاه آخر خلیج فارس به دریای خزر رسید

اقتصادبرتر

راه آهن رشت – قزوین با حضور رئیس‌ جمهور مورد بهره برداری قرار گرفت و مرکز استان گیلان رسماً به شبکه ریلی سراسری کشور متصل شد.

تهران – اقتصادبرتر- ۱۵ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتربه نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، حجت‌الاسلام والمسلمین  حسن روحانی روز چهارشنبه در ادامه برنامه‌های سفر کاروان تدبیر و امید به استان گیلان با حضور در محل ایستگاه راه‌آهن رشت، دستور افتتاح و بهره‌برداری رسمی از خط آهن رشت-قزوین؛ کریدور سبز از خزر تا خلیج همیشه فارس را صادر کرد.

رئیس جمهور ضمن بازدید از ایستگاه راه آهن رشت، با توضیح مدیران و مسئولان ذیربط در جریان چگونگی روند احداث و خدماتی که از طریق این خط آهن ارائه خواهد شد، قرار گرفت.

با فرمان دکتر روحانی اولین قطار مسافربری از ایستگاه رشت به مقصد مشهد مقدس با ۱۲۰مسافر که جمعی از خانواده های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران استان گیلان بودند، به حرکت درآمد.

راه آهن قزوین-رشت به طول ۱۶۴ کیلومتر با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان در ۸ قطعه احداث شده است که وجود تونل ها و پل های متعدد بزرگ و زیبا در این محور، مسیر راه آهن قزوین-رشت را به یکی از زیباترین مسیرهای ریلی کشور تبدیل کرده است.

راه آهن قزوین-رشت از ایستگاه سیاه چشمه در شمال غرب قزوین و قبل از شهر تاکستان از خط آهن اصلی تهران-تبریز منشعب شده و با گذر از محدوده کوهین-شیرین سو به سمت لوشان و منجیل ادامه مسیر داده و پس از گذشتن از محدوده رودبار با عبور از منطقه امامزاده هاشم به ایستگاه رشت منتهی می شود.

این محور در ادامه از یک مسیر به بندرانزلی و از مسیر دیگر به شهر آستارا در ایران و سپس به شهر آستارا در کشور جمهوری آذربایجان متصل خواهد شد .

پیش بینی شده است، ۱.۴ میلیون نفر مسافر و ۵.۱ میلیون تن بار در سال اول بهره برداری و همچنین ۲.۸ میلیون نفر مسافر و ۷ میلیون تن بار در سال بیستم بهره برداری از طریق این خط ریلی انجام شود.

اتصال استان گیلان به شبکه ریلی کشور و بهره مندی مردم، صنایع و کارخانجات این استان از مواهب راه آهن، احداث بخشی مهم از کریدور ریلی شمال-جنوب در داخل کشور، بهبود شبکه ترابری در استان گیلان و افزایش ایمنی سفر و همچنین رونق اقتصادی و اجتماعی منطقه و کمک به صنعت گردشگری از جمله اهداف مهم ایستگاه راه آهن رشت-قزوین است.

مصطفی سالاری استاندار گیلان گفت:

افتتاح راه آهن قزوین – رشت، عیدی ماندگار رئیس جمهوری به مردم گیلان است

مصطفی سالاری عصر چهارشنبه در مراسم افتتاح رسمی راه آهن قزوین – رشت اظهار داشت: در آستانه نوروز و در این روز تاریخی ، افتتاح این راه آهن عیدی ماندگار دولت تدبیر و امید به مردم گیلان است.
وی افزود: طراحی و ساخت این مسیر ریلی که از دل طبیعتی زیبا می گذرد و از پل ها و تونل های زیبایی نیز عبور می کند، حاصل نگاه بلند رئیس جمهوری و مردم استان و شهرستان های رودبار و رشت بود.
سالاری اضافه کرد: ادامه این راه آهن به سمت بندرانزلی ، بندرکاسپین و آستارا نویدبخش فردایی بهتر برای گیلان و ایران اسلامی است و شتاب بخشی در این پروژه باعث مناسبت های بیشتر با کشورهای دوست و همسایه خواهد بود.
وی به نمایندگی از مردم گیلان بابت خواسته ده ها ساله مردم استان از تکمیل مسیر ریلی و از حمایت ها و تاکیدات رئیس جمهوری سپاسگزاری کرد.
راه آهن قزوین – رشت عصر چهارشنبه با حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران راه اندازی و به طور رسمی بهره برداری شد.
در این مراسم میهمانانی از کشورهای آذربایجان، عراق، پاکستان ، افغانستان، ارمنستان، هندوستان، اوکراین، بلاروس، لتونی، روسیه، ازبکستان، تاجیکستان، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان و سوریه نیز حضور داشتند.

پاسخ دادن