اینفوگراف| بهترین کشورهای جهان در سال ۲۰۲۰

اینفوگراف| بهترین کشورهای جهان در سال 2020

رتبه‌بندی کلی بهترین کشورها، در واقع عملکرد جهانی آنها را در انواع معیارها اندازه گیری می کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۵ بهمن ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر – US News و World Report، سوئیس را برای چهارمین سال پیاپی به عنوان بهترین کشور جهان در نظر گرفتند. این دو موسسه، پنجمین فهرست سالانه بهترین کشورها را منتشر و بر اساس مشاهدات جهانی ۷۳ کشور را رتبه‌بندی کردند.

US News با گروه BAV و دانشکده وارتونِ دانشگاه پنسیلوانیا همکاری کرده تا هر کشور را که از ۶۵ جنبه گروه بندی شده‌اند؛ در ۹ زیرگروه ارزیابی کند. بیش از ۲۰ هزار نفر از ۳۶ کشور طی این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند.

ده کشور از ۱۷ کشور برتر، جزو قاره اروپا هستند. سوئیس برای چهارمین سال پیاپی رتبه اول را به خود اختصاص داد و انگلیس برای اولین بار از پنج کشور اول این فهرست کنار رفت و به رتبه ششم سقوط کرد. کانادا نیز جای ژاپن را در مکان شماره دو گرفت و این خبر خوبی برای پرنس هری و مگان مارکل است!

برای به دست آوردن یک جایگاه در فهرست امسال، کشورها باید در بین ۱۵۰ کشور برتر از لحاظ توسعه انسانی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۷ و همچنین در بین ۱۰۰ کشور برتر از نظر تولید ناخالص داخلی، ورود سرمایه گذاری مستقیم خارجی و دریافت‌های جهانگردی بین المللی قرار داشتند. طبق داده های World Bank در سال ۲۰۱۷ کشورهایی که این چهار معیار را رعایت نکرده‌اند یا این داده ها را گزارش نکرده اند، از این رتبه‌بندی حذف شدند. لذا کشور ایران در این تحقیق مورد بررسی قرار نگرفته است.

US News نظرسنجی خود را برای شرکت کنندگانی که می‌توانستند “نماینده بخش وسیعی از جمعیت جهان” باشند؛ ارسال کرد. شرکت‌کنندگانی از ۳۶ کشور سراسر قاره آمریکا، آسیا، اروپا، خاورمیانه و آفریقا از این تحقیق استقبال کردند.

۶۵ معیاری که کشورها در آن مورد ارزیابی قرار گرفتند به ۹ زیرگروه تقسیم شدند: تجارت مخاطره‌آمیز، کیفیت شهروندی، نفوذ فرهنگی، کارآفرینی، میراث فرهنگی، انگیزه فعالیت و کار، آزادی و راحتی تجارت، قدرت و کیفیت زندگی.

هر زیرگروه میزان تأثیر متفاوتی در رده‌بندی نهایی کشورها دارد. کارآفرینی با ۱۷٫۸۷% و کیفیت زندگی با ۱۶٫۷۷% بیشترین تأثیر را در این بررسی داشتند.

۲۰ کشور برتر این فهرست از این قرار هستند:

  1. سوئیس
  2. کانادا
  3. ژاپن
  4. آلمان
  5. استرالیا
  6. بریتانیا
  7. ایالات متحده
  8. سوئد
  9. هلند
  10. نروژ
  11. نیوزلند
  12. فرانسه
  13. دانمارک
  14. فنلاند
  15. چین
  16. سنگاپور
  17. ایتالیا
  18. اتریش
  19. اسپانیا
  20. کره جنوبی

رتبه‌بندی کامل کشورها و روش ارزیابی و رده‌بندی

*مریم رهنما

2 نظر از مردم

  1. متاسفانه ایران از کشورهای خوب جهان حذف شده.ایران فقط برای مسوولین رده بالا کشور خوبیه.تا کی باید عقب باشیم.خدا به خیربگذرونه سال ۱۳۹۹ را. ۸۵درصد مردم زندگی ندارند فقط زنده‌اند.دعا کنیم زودتر امام زمان ظهور کنه که نجات پیدا کنیم…

پاسخ دادن